Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
10. 1. 2008,
12.39

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 1. 2008, 12.39

8 let, 8 mesecev

Volkswagen polo bluemotion

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Polova največja prednost je hkrati tudi njegova največja hiba. Govorimo o motorju, ki ni preveč "žejen", a zelo glasen.

Volkswagnov bluemotion smo pred nekaj meseci preizkusili v passatu in bili z rezultatom oziroma natančneje s porabo goriva zelo zadovoljni. »Deci« več kot šest litrov je pač odlična poraba, ki je v tem razredu ne zmore ponuditi noben konkurent. Sedaj smo »bluemotionmanijo« doživeli še na polu, ki je bil pravzaprav prvi volkswagen s to oznako. Rezultat je tudi tokrat nižja poraba od običajnega pola, kljub temu pa nad njim nismo tako navdušeni kot nad passatom. Preberite zakaj …

Zunanjost, notranjost

Vizualnih razlik med običajnim polom in polom bluemotion je precej več kot razlik med passatom in passatom bluemotion. Menimo celo, da je v želji po čim nižji porabi goriva oblikovalcem nehote uspelo narediti na pogled atraktivnejši avtomobil. Polo ima namreč spremenjena odbijača, prednja maska je skoraj povsem zaprta, avtomobil je za dober centimeter bolj pritisnjen k tlom, na zadku pa je majhen spojler, deluje tudi srebrna barva. Vendar pa so spremembe tokrat namenjene nečemu drugemu in sicer doseganju čim manjšega zračnega upora in s tem nižje porabe goriva. Testni polo je bil sicer delno »hendikepiran«, ker je imel nameščene običajne zimske pnevmatike in ne posebnih, z nizkim kotalnim uporom. Te so na voljo le z letnim profilom …

Vozne lastnosti

O vožnji samo na hitro, ker smo vozne lastnosti že nekajkrat obdelali. Občutek na volanu je dober, podvozje pa dokaj čvrsto naravnano, zato je lega dovolj zanesljiva tudi med hitreje odpeljanimi zavoji. Je pa res, da s tem motorjem polo niti ne vabi k priganjanju in se je bolje izkazal v vlogi mestnega avtomobila. V tem pogledu hvalimo preglednost in okretnost, le vzvratna ogledala bi lahko ponudila boljši vpogled nazaj, če ne bi bila prisekana.

Zmogljivosti, poraba

Polova največja prednost je hkrati tudi njegova največja hiba. Govorimo o motorju, ki ima v različici bluemotion serijsko filter trdnih delcev, pri »dihanju« pa mu pomaga turbina s spremenljivo geometrijo lopatic. Za dosego čim nižje porabe goriva so polu poleg nekaterih sprememb na motorju dodelili še menjalnik z daljšimi prestavnimi razmerji, rezultat pa je testna poraba 5,6 litra. To je sicer precej malo, navdušeni pa nismo zato, ker smo identično porabo dosegli že z nekim drugim avtomobilom, ki ga je poganjal celo 1,2-litrski bencinski agregat. Poleg tega je enako motorizirana fabia »pokurila« le tri decilitre več, ne dvomimo pa, da bi bil z low resistance pnevmatikami rezultat še boljši … In hiba? Motor je tako nesramno traktorsko glasen, da ga ni prav nič prijetno poslušati.

Cena, tekmeci

Pred nakupom majhnega dizla oziroma v našem primeru pola bluemotion, je potrebno najprej poiskati razloge, zakaj si v majhnem avtomobilu sploh omisliti dizelski motor. Ekonomska »računica« pri malčkih hitro pokaže, da je razlika v porabi med dizlom in bencinarjem relativno majhna. Glede na to, da je trenutno dizelsko gorivo dražje od bencina, poleg tega pa je pomemben faktor tudi nabavna cena, hitro postane jasno, da dizelsko gnan malček v finančnem smislu sploh ni nujno smotrn nakup. Zato sklepamo, da bodo bluemotiona kupovali predvsem tisti, ki jim je všeč le 99 gramov izpusta CO2 na kilometer, torej, tisti bolj ekološko naravnani. In v tem pogledu je nedvomno med najčistejšimi, pa čeprav tudi ostali tekmeci z majhnimi motorji (C3, 207, clio, ibiza, punto, fabia, micra, fiesta, corsa, jazz) ne onesnažujejo in ne porabijo bistveno več.

Ne spreglejte