Sobota, 19. 12. 2015, 3.47
8 let, 7 mesecev
Toyota yaris hybrid HSD
Prvi? Ne. Najcenejši? Z naskokom!
Yaris je prvi tovrstni avtomobil med malčki, a hkrati tudi ni. Če na segment pogledamo širše, ga le malce raztegnemo in dovolimo vstop tudi malčkom enoprostorske narave, bodo imeli pri Hondi kaj povedati. Hibridni jazz, (pre)pogosto spregledan malček, hibridno tehnologijo ponuja že nekaj let. Drži pa, da je yaris prvi malček, ki omogoča izbiro dizelskega, bencinskega ali hibridnega pogona. Cenejšega hibrida ni, Hondin jazz pa je dražji za slabih 4.200 evrov.
Ne napada le ekovoznikov, ampak tud kupce malčkov na splošno
Zaradi zmerne vstopne cene ne bo privlačil le ekološko ozaveščenih, ampak tudi kupce bolje opremljenih malčkov. Dobro založenega peugeota 208 s samodejnim menjalnikom (in še marsikaterega drugega bogato opremljenega tekmeca) namreč na cesto ne boste mogli zapeljati za manj denarja. Slovenija sicer ni vzorčen primer takšne delitve kupcev, tudi zato, ker se malčkov s samodejnimi menjalniki proda zares malo, na večjih avtomobilskih trgih pa tovrstni nakupi niso redkost.
Športni videz za hibrida? Če lahko Lexus ...
O nekoliko bolj športnem videzu, ki hibridnega ločuje od običajnih yarisov, le toliko, da nam vzbuja apetite po morebitni hitrejši, pa čeprav, ekološko gledano, precej spornejši različici. Običajno smo namreč vajeni, da so hibridne izvedenke videti bolj dolgočasno, umirjeno. Pri Toyoti so šli pač v drugo smer. Podobno kot Lexus z modeloma GS in CT. Hvalimo!
Zakaj hibridni yaris ni prišel že prej?
Preprosto. Zaradi prevelikih in pretežkih baterij, ki bi ga, če bi jih vanj prenesli neposredno s priusa ali aurisa, popolnoma oropale že tako skromnega prtljažnega prostora. Z napredkom tehnologije je Toyota pogonski sklop vključno z baterijami ustrezno prilagodila, zagotovila celo 67 odstotkov hitrejšo regeneracijo in, kar je najpomembneje, število celic s 168 zmanjšala na 120. Dovolj, da so baterije namestili pod zadnje sedeže, prtljažnik pa v celoti pustili pri miru.
Kako se pelje?
Zaradi dodatnih devetdesetih kilogramov je Toyota malenkostno prilagodila, učvrstila podvozje, zato na cesti med običajnim in hibridnim yarisom praktično ni razlike. Na prvem mestu je poudarek na udobju, še vedno pa velja, da nekateri tekmeci (ibiza, fiesta, polo, C3, clio) grbine vseeno požirajo malenkost lepše in bolj prefinjeno.
Pa poraba?
Točno šest litrov. A to velja za naš testni krog, kjer sta mu povprečje zvišala avtocestni (7,3 litra) in športni (7,9 litra) odsek, s čimer nam je dal yaris dobro vedeti, kam zares spada. Prednosti hibridnega pogona so, tako kot pri vseh preizkušenih hibridih, do izraza prišle v mestu (4,5 litra) in med umirjenim ciklom, kjer smo se z odličnim rezultatom 3,4 litra zelo približali tovarniško obljubljenim številkam. Hvalimo!
Z 79 grami škodljivih izpustov na kilometer ni ravno čist kot solza, a dovolj, da med serijskimi vozili ni čistejšega. Ob tem poudarjamo, da izbira takšnega pogona zahteva umirjenega voznika. 1,5-litrski bencinski motor ne velja za najbolj kultiviran izdelek, a ga dobro sodelovanje z brezstopenjskim CVT-menjalnikom in električnim delom pogona spremeni v skoraj prefinjenega, le avtocest se izogibajte. Vrtljaji pač prinesejo glasnost in porabo dvolitrskih bencinarjev.