Petek, 14. 12. 2007, 16.38
8 let, 9 mesecev
Toyota prius 1,5 IPA
Če gledam objektivno, racionalno oziroma pišem pluse in minuse, potem na priusu najdem vrsto pomankljivosti. A vendarle, celo med svojimi sodelavci najdem voznika, ki je pripravljen priusu oprostiti vse minuse in ga preprosto kupiti. Zakaj? Zato, ker je tako zelo poseben, nekaj povsem drugačnega. In zakaj še? Zato, ker s priusom sosedom poveš, da si "techno-frik".
Zunanjost, notranjost
Da je prius nekaj posebnega, je vidno že iz zunanje podobe. Še bolj zgovorna je notranjost z manjkajočo prestavno ročko med sedežema, z množico stikal na volanu in z ogromnim "touch-screen" prikazovalnikom, ki je pri nas še največkrat kazal shemo delovanja hibridnega pogona - kot otroci smo buljili v tiste lučke ... Glede prostornosti lahko hvalimo in grajamo. Hvalimo ogromen predal med prednjima sedežema in sploh vsa odlagališča. Hvalimo tudi sedenje na zadnji klopi - v Ljubljani sta dva taksija priusa, vsem uporabnikom svetujemo, naj sedejo zadaj! Sedenje spredaj in sploh položaj za volanom ugaja manj - sedali sta prekratki, volan pa prenizek in preveč odročno nameščen. Razočara tudi prtljažni prostor, ki je manjši kot v drugih avtomobilh srednjega razreda.
Vozne lastnosti
Če se vrnemo k omenjenima rumenima taksijema - upravljanje s priusom je taksistom zelo pogodu. Moč se na kolesa prenaša brezstopenjsko, kar potniki občutijo kot udobje, ročica za izbiranje "naprej-nazaj-engine braking-parking" pa je tik ob volanu, zato je upravljanje priusa sila lahkotno delo. Še posebej se to pokaže v mestu, pa tudi zunaj ni težav. No, na ovinkih se prius pokaže kot "dovolj v redu", je pa res, da mu bolj paše umirjena vožnja. Še z eno tehnično novotarijo smo se srečali v testnem priusu: s samodejnim bočnim in vzratnim parkiranjem. Nam je bilo všeč? No ja, kot učni pripomoček za avtošole je v redu, kdor pa bočno in vzratno parkiranje obvlada, sam parkira občutno hitreje kot ta sistem. Tudi že bolj "zgovorne" kamere za vzratni pogled smo že uporabljali, moti tudi dejstvo, da pri pomikanju nazaj avto enakomerno piska, torej tako kot pri kombijih, ki s piskanjem opozarjajo mimoidoče, ne pa voznika. Rajši bi imeli pravega "parkirnega piskača" ...
Zmogljivosti, poraba
Od 1,5-litrskega bencinskega motorja bi dobre zmogljivosti pričakovali kvečjemu v kakem malčku. Dodani elektromotor obrne zadevo na glavo, saj avto zmore več. Koliko več? Precej, a manj kot pri prvi generaciji priusa, kjer je elektromor deloval na pol kot turbo. A priganjanje priusu ne pristoji - prvič zaradi tega, ker se motor ob priganjanju zoprno dere, drugič zato, ker je to eko-avtomobil. Bi rekel, da je zoprn zvok Toyota "vgradila" namenoma, da te avto sam od sebe vzpodbuja k bolj umirjeni vožnji. K taki, ki poskrbi za nizko porabo ... Kakih 5,5 litra bencina na 100 kilometrov porabi pri pretežno umirjeni vožnji. Menimo, da je to kar dovolj eko-podatek.
Cena, tekmeci
Osebno bi izbral avensisa hibrida - z boljšim položajem za volanom, z bolj uporabnim prtljažnikom, z boljšimi voznimi lastnostmi ... A mi je sodelavec Aleš razkril povsem drugo plat. Pravi, da prtljažnika tako ali tako ne uporablja, razen če vanj naloži bicikel - v tem primeru mora pri katerem koli avtu podirat zadnjo klop. Pravi tudi, da mu je zaradi dolgih nog tako ali tako vsako sedalo prekratko. In ja, zagotovo velja, da nekdanji dirkači vozijo počasi - našemu Črnivcu je prius dovolj hiter. Še to je dodal: če vzamem avensisa hibrid, zgrešim bistvo. Prius je namreč posebnež! Avensis hibrid bi bil zgolj še eden v množici limuzin na trgu, pa čeprav bi bil "eko". Tak je na primer civic hibrid - torej podobno zasnovan avtomobil - hibriden, a enak limuzinskemu civicu, torej premalo poseben. In s svojo posebnostjo je prius pravzaprav brez konkurence - nobena laguna, mondeo, vectra GTS, C5 ali 407 mu zaradi tega ne pride blizu. Kdor torej želi izstopati, bo v priusu našel "dobro idejo".