Sreda, 30. 1. 2008, 16.24
8 let, 8 mesecev
Renault trafic generation 2,5 dCi quickshift
Pred nedavnim smo v uredništvu preizkusili trafica passenger in zaključili z ugotovitvijo, da je zelo primeren za nekoliko številčnejšo družino, prav dobro pa bi se počutil tudi v vlogi prevoznega sredstva za poslovneže. Tokrat smo preizkusili trafica s še bogatejšo opremo generation, ki celotno počutje dvigne na višji nivo, notranjost pa je še bolj funkcionalna.
Zunanjost, notranjost
Notranjost tokratnega trafica je še bolj ukrojena za potrebe družine. To pomeni, da sta prednja dva, pa tudi sedeža v drugi vrsti vrtljiva in ju je mogoče obračati v poljubno smer. Poleg tega je v levem boku zložena še mizica, zato je trafic pravzaprav tudi primerno »piknik« vozilo. To dodatno dokazuje še zložljiva zadnja klop in dodatna postelja zadaj, kjer dobimo pravo ležišče. Je pa sistem zlaganja oziroma sestavljanja malce neroden in zahteva nekaj več spretnosti. Prav zaradi modularne notranjosti pa pravzaprav najbolj moti to, da na levem boku ni drsnih vrat (niti za doplačilo), ki bi funkcionalnost močno povečala. Sploh v primeru, da bi par ali družinica trafica res uporabila kot avto za na dopust.
Vozne lastnosti
O voznih lastnostih smo precej povedali že v prejšnjem testu, in tudi tokrat ugotovitve ostajajo enake. Torej, trafic je na podeželskih cestah presenetljivo suveren in nima težav niti z nekoliko hitrejšo vožnjo, odličen pa je na avtocesti. Zaradi višjega sedenja in velikih steklenih površin ima voznik zelo dober pregled nad okolico, tudi zvočna izolacija je dovolj dobra, da bi bila potovalna hitrost brez težav celo precej višja od najvišje dovoljene na naših cestah. Po drugi strani pa trafic (spet zaradi dobre preglednosti) niti ni preveč okoren v mestu, priporočamo pa parkirne senzorje zadaj. Pri parkiranju bodo še kako prišli prav …
Zmogljivosti, poraba
Od viška glava ne boli, pravijo. Govorimo o 2,5-litrskem motorju, ki je s svojimi 150 »konji« poganjal tokratnega trafica. Če se zopet ozremo na test prejšnjega trafica, smo že takrat zapisali, da je 115 konjskih moči povsem dovolj, zato smo bili tokrat nad zmogljivostmi zelo zadovoljni. Navora je dovolj že pri 1500 vrtljajih, motor zagotavlja suverena pospeševanja in sploh ni potraten s porabo. Ta se je na koncu testa zaključila pri 9,5 litra, kar je pravzaprav skoraj enako, kot je »pokuril« šibkejši trafic. Če upoštevamo, da je bil ta povezan še z robotiziranim menjalnikom, je rezultat zelo dober. Menjalnik je bil tokrat torej samodejni (šeststopenjski), kar pomeni, da vozniku ni treba skrbeti za menjavo prestav med vožnjo. Če želi, seveda lahko prestavlja tudi sam in sicer s pomikom prestavne ročice naprej in nazaj. Kar se tiče samega delovanja, se je menjalnika treba malce privaditi, ker bo v nasprotnem primeru vožnja precej »cukajoča«. Pred menjavo je treba popustiti stopalko za plin in jo ponovno pritisniti šele, ko se prestava zamenja, le tako bo vožnja bolj tekoča.
Cena, tekmeci
Če bi testnega trafica ocenjevali po »šolsko«, bi mu pripadla ocena minus pet. Nad voznimi lastnostmi, uporabnostjo, preglednostjo, motorjem in še čem smo bili namreč zelo zadovoljni, in zaključujemo, da se mu kljub močni konkurenci (trojček jumpy, expert in scudo, multivan, viano, vivaro …) ni treba posebej bati za svoj kos pogače. Nekateri izmed naštetih so ravno tako na voljo s samodejnimi menjalniki (pravimi samodejnimi in ne robotiziranimi ročnimi), ki so se že izkazali za odlične. Recimo tiptronic v multivanu, samodejni menjalnik v vianu … In ravno tukaj namenjamo traficu minus, zaradi menjalnika. Sprašujemo se namreč, zakaj mu niso »pripeli« samodejnega menjalnika proactive, kakršnega najdemo v njihovi ponudbi, saj deluje mnogo lepše. Ta pa pravzaprav ne deluje tako lepo in tekoče, vožnja je preveč cukajoča, zato celo priporočamo, da si raje omislite ročnega.