Sreda, 16. 1. 2008, 21.00
8 let, 9 mesecev
Renault grand scenic 2,0T
S prenovo scenica nas Renault postavlja pred novo dilemo. Doslej je bila namreč izbira vselej lažja, saj je bila odločitev za grand scenica povezana z odločitvijo za dva zložljiva sedeža v tretji vrsti, torej skupaj s sedmimi sedeži. Zdaj pa smo preizkusili granda scenica s samo petimi sedeži ... In odličnim bencinskim turbo motorjem ...
Zunanjost, notranjost
Krajši ali daljši torej ... Odločitev je odvisna od vaših potreb. Jaz bi se recimo odločil za daljšega, saj me prijatelji poznajo po tem, da vedno kaj "tovorim". Vedno kaj najdem, hčerkin voziček, kitare, foto opremo, kovčke ali omare - kaj vem, vedno mi uspe "napolniti" prtljažnik. A večji prtljažnik imam rad že samo, če imam le malo kosov prtljage ali pa, ko grem v trgovino. Ugaja mi, da lahko prtljago pravzaprav vržem in se mi ni treba ubadati z zlaganjem. A vsak ima svoje želje, navade, potrebe. Mojim sodelavcem je recimo povsem vseeno, ali je prtljažnik velik 100 ali pa 1000 litrov, konkretno Alešu, ki sedi pri sosednji mizi, je pomembno samo to, da se sedeži zložijo - ponavadi namreč ne tovori ničesar, če pa že, je to bicikel. Glede drugih scenicovih vrlin na tem mestu ne bi izgubljal besed, kajti s prenovo Renaultovci v notranjosti niso spremenili praktično nič - seveda razen omenjenega prtljažnika brez zložljivih sedežev.
Vozne lastnosti
Daljši scenic se ne pelje nič slabše kot običajen, ta kratek. Se pravi, da spet govorimo o udobni vožnji namenjenem avtomobilu. Avto je super na avtocestah, pri umirjeni izletniški vožnji, v mestu je dovolj okreten, daljšega zadnjega previsa se ne "čuti", pri parkiranju pa tako ali tako pomagajo piskači spredaj in zadaj. Ko pa so v igri ovinki, je grand scenic sicer zanesljiv, a nič kaj športen. Logično! Razumljivo.
Zmogljivosti, poraba
Morda bo v zgornja vzklika kdo podvomil, ko bo pogledal na podatek o motorju. 2,0! Turbo! 165 KM! Ti trije podatki mamam načeloma niso pomembni, a oče, ki se v službenem času veliko vozi po avtocestah, ne bo obžaloval odločitve za ta motor. Primerjam ga z enako močnim dizelskim motorjem: dizel sicer pospešuje bolj silovito, a na sedež lepi le malo časa, zahteva več prestavljanja. Pri bencincu je zgodba bolj prepričljiva: pospešek ni tako silovit, a 2,0T pospešuje že iz povsem spodnjih vrtljajev pa vse tja do 6000 vrtljajev. Če malce pretiravam, lahko zadevo opišem tako: dizel se "zaletava", bencinec pa v vseh območjih nudi "solidne rezultate". A naj ne bo nesporazumov: ne želimo "šimfati" dizla, tudi tistega smo pohvalili, le v primerjavi s tem odličnim bencincem izgubi. Tudi zato, ker niti s porabo bencinec bistveno ne zaostaja za dizlom: za porabo nad osmimi litri morate z avtom ravnati že kar malce agresivno - testna poraba 8,9 l/100 km se nam zdi res dober podatek za bencinski motor.
Cena, tekmeci
Prej sem zapisal, da scenic ni prav nič športen in da je to razumljivo ... A v tem poglavju lahko trditve na nek način zopet postavim na glavo. Kajti na trgu se že najde nekaj športnih enoprostorcev, na primer forda C-max / S-max ali pa seata alteo / alteo XL. A ve se, scenic cilja na druge kupce. Na tiste, ki cenijo predale v tleh, saj vanj pospravljajo otrokove igrače. Na tiste, ki med kriterije pri izbiri avta uvrstijo tudi ogledalce za nadzor otrok ... Na tiste, ki v Renaultovem butiku na pamet poznajo strani z Römerjevimi sedeži, blazinicami za okrog vratu, plišastimi medvedki in drugimi pripomočki, ki njihovim otrokom lajšajo potovanja ... Ni kaj, če kupiš scenica, te okolica smatra za "fotra". In kdor si želi tega, bo v scenicu našel sorodno dušo - naj gre za daljšega ali krajšega.