Četrtek, 10. 1. 2008, 9.22
8 let, 8 mesecev
Renault grand espace 3,0 dCi proactive
To nikakor niso avtomobili, ki bi omogočili sedemčlanski družini, da se brezkompromisno zapelje na počitnice. V primeru sedmih postavljenih sedežev, prtljažnik je prtljažnik prostoren komaj za kakih dvesto litrov, kar je približno toliko, kot nudijo malčki, roadsterji ali kupeji... Velikočlanskim družinam torej preostane, da si dokupi kak "štorasti" strešni prtljažnik ali pa da poseže po potniški različici orjaških kombijev. Tu je še ena varianta: podaljšani veliki enoprostorci z oznako "grand". Taka sta pri nas le dva: chrysler grand voyager in renault grand espace. Prav slednji je še posebej prepričljiv!
Zunanjost, notranjost
Renault vztrajno poudarja, da je espace limuzinski kombi, s čimer namiguje na prestiž. Veliki grand espace z daljšim previsom čez zadnji kolesni par izgleda še bolj mogočno, bolj samozavestno, zdi se bolj ugleden. Za oba je značilna izjemna notranja prostornost, ki jo panoramska streha in "pospravljena" armaturna plošča še toliko bolj poudarita. Oba ponujata možnost treh sedežnih vrst in pri obeh je velikost prtljažnika odvisna od položaja zadnjih sedežev. Toda: čeprav na vse pretege hvalimo možnost prevoza sedmih potnikov in obilice prtljage, pa moramo vendarle priznati, da lahko tudi v grand espacu "zmanjka prtljažnega prostora", če se potniki preveč razkomotijo. Možnost dolžinskega pomika sedežev namreč odrasel človek hitro izkoristi, saj so sedeži udobni predvsem otrokom in telesno manj obsežnim. S tem dejstvom se grand espace dobrika predvsem družinam, manj pa poslovni rabi (recimo v šestsedežni varianti), na katero Renault apelira s poudarjanjem luksuza. No, tudi uspešni poslovneži imajo družine...
Vozne lastnosti
Glede lege na cesti je espace eden vodilnih velikih enoprostorcev. Dejstvo, da kot enoprostorec ni namenjen hitremu ovinkarjenju, z nagibanjem rad dokaže, a vendarle je pri hitri vožnji zelo zelo zanesljiv. Tudi ESP ni samo še ena črtica na seznamu serijske opreme, ampak zares učinkovito rešuje iz zagat. Predvsem pa se espace dobrika z udobjem - grbine in luknje odlično požira... Zmoti morda prelahkoten volan, ki se dobro obnese v mestu, sicer pa ponuja premalo občutka, za povrh zahteva veliko preprijemanja.
Zmogljivosti, poraba
Trilitrski dizel je mikaven izdelek. Ne ponuja niti kančna brutalnosti, pospeški so vselej zelo zelo občutni, a vselej uglajeni. Tek motorja je miren, zvok motorja prijeten (če vam ga sploh uspe slišati), poraba pa se v praksi ni kaj dosti razlikovala od 2,2-litrskega dCi-ja, ki je porabil občutno več kot navaja Renault (dobrih 11 l/100 km). Pa vendarle menimo, da je 2,2-litrski štirivaljni dCi motor boljša izbira kot trilitrski dizel: v zmogljivostih bistveno ne zaostaja, je prav tako izvrstno ukrojen espacu, ponaša pa se z daljšim obdobjem izogibanja servisu: pri 2,2 dCi je servisni interval 30.000 km, pri 3,0 dCi pa samo 20.000 km. Menjalnik? Petstopenjska avtomatika služi zelo dobro, nasploh take sorte avtomobilom zelo paše samodejno prestavljanje.
Cena, tekmeci
Tehnično gledano je espace zelo dovršen izdelek. Motijo pa sedeži v drugi in tretji vrsti, ki so za vožnjo odraslih premajhni, zaradi česar odpade možnost, da bi grand espace za potovanje uporabila skupina šestih poslovnežev. Kot avtomobil za naprimer šest ali sedemčlansko družino (s še ne odraslimi otroci) pa je grand espace odličen. V tem pogledu je njegov tekmec samo chrysler grand voyager, ki pa na trgu obstaja že precej več let kot "pravkar" prenovljeni espace (če nič drugega, je espace v prednosti s petimi zvezdicami za varnost). Dovolimo si grand espaca primerjati še s potniškimi kombiji, naprimer renaultom traficom, volkswagnom multivanom, mercedesom vianom in drugimi. Ko vse te tekmece postavimo v cenovni okvir, se devetmilijonska vsota za prestižno opremljen grand espace sploh ni astronomska.