Sreda, 16. 12. 2015, 23.05
8 let, 7 mesecev
Opel meriva 1,4 turbo enjoy - Kakšna je opel meriva po merilih tipičnega slovenskega kupca?
Opel sestavil merivo po željah slovenskih voznikov
Tako imenovane "slovenske" različice avtomobilov so zadnje čase očitno v modi. Za tipično slovensko konfiguracijo so pri uvozniku označili že volkswagen passata, enako pa so za testno različico prenovljene opel merive z 1,4-litrskim bencinskim turbomotorjem zapisali tudi pri Oplu. To je torej avtomobil, ki tako kot zdaj navzven pretirano ne izstopa. Merivo je zato prav gotovo mogoče pripisati tako imenovanemu tipičnemu slovenskemu kupcu (vsaj pri Oplovi znamki), ki išče dovolj prostoren, praktičen in motorno napreden avtomobil, pri tem pa primerno ceno.
Nenavadna vrata lahko povečajo uporabnost, stebriček B z ročaji pa olajša izstopanje in vstopanje
Kljub prenovi je zaščitni znak merive še vedno njena uporabnost. Prav gotovo bolj za starejše voznike kot mlajše družine. Manjši enoprostorci so zanje z vidika prostornosti prtljažnika uporabni le delno in ne bistveno bolj kot klasične kombilimuzine, zato pa je adut merive še vedno njen nenavadni, tako imenovani "samomorilski" način odpiranja zadnjih vrat. Vrata na zadnjih sedežih so vpeta v zadnjem delu, zato v merivo vstopamo kot člani kraljeve družine v prestižnega rolls-roycea.
Na taka vrata se je prav gotovo treba navaditi in predvidevamo, da voznikom, ki v merivi sedijo vsak dan, ta posebnost povzroča manj težav kot nam med precej krajšim spoznavanjem na testu. Zadnja vrata zaščitijo potnike, ko ti na primer v zadnji sedež posedajo otroka. Vrata potrebujejo več prostora kot klasična, zato njihova uporabnost nekoliko zbledi na tesnih parkiriščih.
Preprostost vstopanja v merivo bi bila še večja, če bi Oplovi inženirji (podobno kot Fordovi pri B-maxu) odstranili stebriček B. Na drugi strani pa ta v merivi omogoča namestitev ročajev za prijemanje, česar bodo spet zelo veseli starejši potniki.
Bencinski motor opravi svojo nalogo, a dobro bi bilo doplačati nadgradnjo za avtoplin
Kakšno merivo si torej Slovenci prek konfiguratorja ali pa s pomočjo asistentov v prodajnem salonu najpogosteje sestavijo? Poganja jo 1,4-litrski bencinski turbomotor z močjo 88 kilovatov, ki ima za avtomobil take zasnove in takega namena dovolj potenciala pri zmogljivosti, istočasno pa je za uporabnika tudi še dovolj varčen. To je sicer druga zmogljivostna različica tega motorja, ki je na voljo tudi s 74 in 103 kilovati moči. Na našem testu je meriva s tem motorjem v povprečju porabila osem litrov na sto prevoženih kilometrov. Kdor bi se pri varčni vožnji potrudil, bi lahko na regionalnih cestah porabo spustil tudi pod mejo sedmih litrov.
Kdor bi pri merivi razmišljal o dizelskem motorju, bi moral v primerjavi z bencinskim doplačati približno 1.300 evrov več, zato je zanimivejša (cenejša) alternativa vse bolj uveljavljeni (in na bencinskih črpalkah razširjeni) avtoplin, za katerega pri Oplu ponujajo tovarniško vgradnjo in garancijo. Različica LPG je na voljo tudi pri 88-kilovatni različici bencinskega motorja, za to pa je treba plačati le okrog 800 evrov.
Voznik, ki letno prevozi veliko kilometrov, bo torej prej razmišljal o avtoplinu kot dizlu. Tudi dodatnih tisoč evrov maloprodajne cene se pri financiranju razbije na precej majhen mesečni dodatek pri plačilu obroka, kar pa na drugi strani prinese precej manjše mesečne račune za gorivo. Pri okrog 25 tisoč prevoženih kilometrih bi se torej vložek v avtoplin povrnil, to pa je razdalja, ki jo marsikdo prevozi že v enem letu.
Veliko prostora in uporabnosti za 18 tisočakov
Opel pri "slovenski" merivi ne pretirava z dodatno opremo, zato je bilo na njenem seznamu le najnujnejše. Cena za testni avtomobil je znašala slabih 18 tisoč evrov. To je lahko cenovno dobra alternativa klasičnim kombilimuzinam z vidika prostornosti in uporabnosti, predvsem v primeru pogonske različice z avtoplinom pa lahko tudi zelo racionalna odločitev.