Petek, 27. 11. 2015, 20.47
8 let, 8 mesecev
Opel astra OPC, sedan, biturbo
Razred: C – spodnji srednji Sorodna vozila: vauxhall astra, buick excell Družina modelov: astra: kombilimuzina, sedan, sports tourer, GTC, v pričakovanju tudi twintop Predhodniki: 1. gen. (1991–1998), 2. gen. (1998–2004), 3. gen. (2004–2009), 4. gen. (2009–) Proizvodnja: Gliwice (Poljska), Russelsheim (Nemčija), St. Peterburg (Rusija), Ellesmere Port (Velika Britanija) Letna prodaja: / Začetek prodaje v Sloveniji: september 2012 Cene: od 15.525 evrov naprej
Poudarki: – dva turbinska polnilnika v topdizelski različici, – OPC z dobrimi dvesto kilovati moči, – razlikovanje med različicami tudi po obliki, – sedan naj bi po novem navdušil tudi Zahodno Evropo, – napredni varnostni pripomočki, – nosilec za štiri kolesa tudi na sports tourerju.
Vse astre po novem z večjim naborom naprednih pripomočkov
Sedan, biturbo in OPC so nove različice, a začnimo z najbolj množičnimi astrami, tudi te v modelsko leto 2013 vstopajo z rahlimi dodelavami. Vizualno so dobile nekaj več kroma v zunanjosti, nekaj novih vzorcev na sedežih, bistveni pa so novi napredni tehnični priboljški.
Tako je po novem, tako kot v zafiri tourer, tudi v astri na voljo aktivni tempomat, ki vključuje tudi opozorilnik za prekratko varnostno razdaljo s samodejnim blagim zaviranjem, s čimer zmanjša moč trka. Na voljo je tudi sistem za opozarjanje na vozila v mrtvem kotu, pa tudi naprava, ki zapiska ob nenamerni zapustitvi voznega pasu.
Na voljo so navodila za bočno parkiranje, bralnik prometnih znakov pa po novem pozna tudi še kakšne druge prometne znake, ne samo tistih o hitrostnih omejitvah. Pri Oplu zagotavljajo, da so se maksimalno potrudili pri določanju cen teh dodatkov – združili so jih v pakete, ki stanejo približno 700 evrov.
Vozniki, ki so bolj fit, bodo zagotovo navdušeni nad tem, da je po novem tudi v astri sports tourer na voljo integrirani nosilec za kolesa. Tisti za kolesa, ki se pospravi v zadnji odbijač in se lahko tudi nagne, če morda kaj pozabimo v prtljažniku.
V model GTC se je vrnila panorama. Vetrobransko steklo so snovalci podaljšali nad glavi sprednjih potnikov, da lahko opravlja tudi funkcijo fiksnega strešnega okna. Voznik in sopotnik se tako počutita, kot bi se vozila v jadralnem letalu (ali pa vojaškem lovcu, če želite). Odločitev za takšno steklo močno podpiramo, a vas bo stala približno 900 evrov.
Sedan ne samo za Ruse in Turke
Kombilimuzini, karavanskemu sports tourerju in kupeju GTC se je v astrini ponudbi pridružila četrta karoserijska izvedba: limuzina oziroma kompaktni sedan, kot ji pravijo pri Oplu. S skoraj 4,7 metra dolžine je astra sedan sicer daleč od majhnosti, saj je avtomobil dejansko velik toliko kot premium predstavniki srednjega razreda, recimo BMW-jeva trojka ali Audijeva štirica.
Kakorkoli že, do zdaj so limuzine spodnjega srednjega razreda kupovali predvsem turški taksisti. Turčijo je na prvem mestu po pomembnosti zamenjala Rusija, a Nemci si samozavestno obetajo, da bo novi sedan navdušil tudi Zahodno Evropo in naše kraje.
Pri Oplu trdijo, da zaradi skladne oblike, mi menimo, da tudi zato, ker aktualne male limuzine, kot na primer jetta, focus, rapid in nova astra, učinkoviteje skrivajo svojo namenjenost manj razvitim trgom in so v celoti boljši avtomobili. S svojo velikostjo ponujajo več kot dovolj prostora, da odločitev za en razred manjši avtomobil ne boli, prihrani pa veliko denarja. Še vedno pa bo delež limuzin pri nas majhen, le nekaj čez sedem odstotkov.
Vleče, a ne rohni
Presedimo se v vroče astre biturbo, kombilimuzino, sports tourerja ali GTC-ja. Ponujajo dizelski motor z dvema turbinskima polnilnikoma, manjšega za spodnje območje vrtljajev, večjega za dihanje s polnimi pljuči.
Motor vgrajujejo že tudi v insignio, pri čemer sta pri astri zaradi manj prostora pod motornim pokrovom hladilnika polnilnega zraka združena v eno enoto oziroma v en sestavni del.
Biturbo je videti atraktivno, s samosvojo masko, s prisekanim volanskim obročem. Da streže z impresivnimi zmogljivostmi, lahko potrdim, obljubo o nizki porabi pa samo pogojno – tokratna testna proga je namreč obsegala samo odsek nemške avtoceste (brez omejitev) in zavito podeželsko cesto, zato je bila poraba po potovalnem računalniku višja od devetih litrov, na slovenskih cestah bi morala občutno pasti.
Astra OPC zdaj grmi glasneje, a je bolj prijazna od predhodnice
A če bi kdo razmišljal, da je astra biturbo tako atraktivna, da sploh ni potrebe po vroči astri OPC, naj ve, da astra biturbo rohni po dizelsko, njen zvok nikakor ne zasvoji. Tu delo prevzame astra OPC, na voljo samo kot GTC.
Ta ima samo en turbinski polnilnik, a ko ta potegne zrak, kabino preplavi glasen hrup, kombinacija grmenja motorja in sesanja turbine. Zaželiš si, da bi to ponavljal v nedogled. A bolj kot zvok nas je navdušilo dejstvo, da so Oplovci pri novi astri OPC bolje ukrotili nos.
Predhodnica je bila namreč kar premočna, pri hitri vožnji po ovinkih je sprednji del živčno uhajal iz ovinkov, novinko pa se da hitro peljati tudi brez stresa, pa čeprav je moč motorja presegla dvesto kilovatov. Za povrh je astra OPC te generacije opremljena z odličnimi sedeži, skratka pri Oplu so popravili vse napake predhodnice.
Za konec dodajmo, da smo se z OPC-jko povsem mirno vozili tudi v gostem prometu popoldanske prometne konice in tudi v conah z omejitvijo hitrosti na 30 kilometrov na uro. Seveda takšne avtomobile kupujemo zaradi "svojih pet minut", a je dobro slišati, da vsakdanje vožnje niso utrujajoče. Celo poraba se je med bolj mirno vožnjo spustila pod deset litrov, tako da Oplove trditve o osemlitrski porabi niso iz trte izvite.