Sreda, 16. 1. 2008, 17.48
8 let, 8 mesecev
Mazda BT-50 DK
Terenski pickupi so na pohodu. Vedno več kupcev se odloča za vozila, ki jih lahko uporabljajo za zahtevnejše posle, obenem pa se lahko med vikendom ali na počitnicah zabavajo med udobno ali pa adrenalinsko začinjeno terensko vožnjo. Pri modelu BT-50 so najbolj očiten preskok v to smer izpeljali s precej povečano močjo glede na predhodnika B2500.
Zunanjost, notranjost
Vozilo, ki je med ostalim namenjeno zabavi, se mora tudi ustrezno razkazovati. Temu služi testna GT oprema, pri kateri se zunanji ogledali, zaščitni lok in cevi zadnjega odbijača kromirano svetijo. Videz in uporabnost polepšata bočni stopnici, medtem ko ima notranjost nekaj "limuzinskih" dodatkov: štiri varnostne blazine, odlagalna mesta, uporabne utore ... in audio sistem s CD-izmenjevalnikom. Terenskemu značaju vozila naj bi zadostovala ročna klimatska naprava, zato pa se lahko potniki zračijo skozi okna, ki se v vseh vratih pogreznejo povsem dol. Avto je namenjen štirim od uradno petih potnikov, kar dokazuje izvlečni naslon za roke in zasilni dvotočkovni varnostni pas brez vzglavnika na sredini. Aja, kaj je neobičajno? Eno stikalo za ogrevanje obeh prednjih sedežev. In kaj posebej pohvalimo? Serijsko plastično zaščito kesona in rezervno kolo standardne velikosti na litem platišču (porabo goriva pa malo kasneje).
Vozne lastnosti
S terensko-tovorno mazdo se da prav lepo potovati po avtocestah. Pri hitrosti 130 km/h je tiha, precej bolj kot predhodnica B2500. Tudi vožnja po podeželskih cestah je prijetna, če je asfalt dober, sicer pa malo manj. Podbno velja tudi na makadamu, kjer pa je udobje odvisno predvsem od hitrosti in je na primernem nivoju nekje do 50 ali 60 na uro. Malo manj živahnosti, zato pa več varnosti, pomeni štirikolesni pogon, ki omogoča neproblematično in tudi dinamično vožnjo na drsečih, se pravi mokrih in makadamskih podlagah. Na posameznih prečnih grbinah se občuti, da je prednja prema na dvojnih vodilih, zadnja pa na listnatih vzmeteh. Zato BT-50 spredaj dovolj lepo "pobere" ležečega policaja, nato pa z zadnjim delom odskoči. Ampak to velja za prazno vozilo, res pa ga med testom nismo uspeli naložiti s tisto tono, ki jo lahko vozi naokrog. Terenskemu vozilu bi ustrezala bolj prepričljiva opora za levo nogo. Če bi kupil to vozilo, bi si jo takoj vgradil, saj prostor za ustrezen podstavek na notranjem blatniku je.
Zmogljivosti, poraba
Konkurenca, ki zahteva vedno večjo moč, je povzročila, da smo mazdo nekajkrat prav z veseljem zapodili naokrog. Vozilo se je izkazalo z dobrimi pospeški in z ugodno porabo goriva. Na našem standardnem testnem krogu smo porabili povprečno 9,3 litre goriva na sto kilometrov. Celotna testna poraba se je zaustavila na 10,3 predvsem zato, ker smo rinili po gozdnih makadamih in kolovozih. Pri tem smo seveda ves čas premišljali, kaj nam je dovoljeno oziroma ali smo si kje privoščili preveč. Kakorkoli že, med nemotečo terensko vožnjo se je izkazal pogon na štiri, ki je s pomočjo reduktorja omogočal suverena premagovanja zelo spoštljivih strmin.
Cena, tekmeci
Ko je mazda B2500 kraljevala na slovenskem pickup-tržišču, je bila namenjena predvsem kupcem, ki so potrebovali delovni stroj za prevažanje tovora ne glede na vrsto cestne podlage. BT-50 je tej skupini namenil pet delovnih dni v tednu, v prostem času pa je (po novem) na razpolago za prosti čas in zabavo. Tako kot konkurenti ponuja limuzinsko udobje, sledi pa jim tudi s povečano močjo motorja. Fordovega rangerja lahko štejemo za tekmeca v narekovajih, saj gre izkupiček vsaj približno v isti lonček. Glede zmogljivosti motorja je bližje mitsubishi L200, ki se enako kot mazda in sploh kot večina pojavlja v treh karoserijskih različicah. Toyota ponuja v 2,5-litrskem hiluxu bolj umirjene zmogljivosti, precej več pa v 3-litrskem. Najmočnejši je še vedno Nissan z navaro, ki seže do 174 KM, to pa pomeni tudi nekaj tisočakov več.