Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
4. 12. 2015,
16.36

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 4. 12. 2015, 16.36

8 let, 8 mesecev

Honda CR-V 1,6 i-DTEC – velik avtomobil z majhno porabo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Po prenovi honde CR-V so ponudbo vseh dizelskih motorjev poenotili z delovno prostornino 1,6 litra. Med različnimi odmerki moči smo preizkusili najbolj varčnih 88 kilovatov, ki ženejo sprednji kolesi.

Kaj vemo od prej?

Izdelek Združenega kraljestva ohranja značilno SUV-obliko z lahkotnim vstopanjem in vzvišenim sedenjem, kar pogosto vpliva na odločitev o nakupu. Poleg robustnega videza, ki daje občutek varnosti, je pomembna tudi znamka in CR-V je Honda. Kadar je v salonu razstavljena v beli barvi s črnimi kontrastnimi dodatki, takšnimi kot na našem testnem vozilu, je ogleda vredna.

Zaradi tihega in mirnega delovanja motorja ne ugane prav vsakdo, da gre za dizla. Naslonjali sprednjih sedežev sta oblikovani za hrbte borcev sumo in kot taki ne zagotavljata posebnega bočnega oprijema.

Ta bi prav prišel med hitrim ovinkarjenjem, kakršnega CR-V sicer zmore kljub precej posrednemu prenosu volanskega sistema. Čeprav gre za lastnosti, podrejene udobju potnikov in voznika, CR-V vseeno nima elektronske parkirne zavore. Honda, hvala za klasično ročno zavoro!

CR-V za poletno vročino

Vozili smo jo sredi poletne vročine in s pridom uporabljali daljinsko odpiranje stekel, da nam ni bilo treba sesti v razgreto notranjost.

Širok pokrov sovoznikovega predala obljublja več, kot se izkaže pri odpiranju, delno ga dopolnjuje zaprt predal med sedežema. Žeje med potovanji ni, v žepa sprednjih vrat gresta celo po dve pivski enoti.

Znova pohvalimo visoko nameščene zadnje luči, nizek nakladalni rob in ravno tovorno dno, ki nastane s preprostim potegom vzvoda iz prtljažnika. Rešitev je zanimiva, ker se hkrati s polaganjem naslonjal odmaknejo sedala v navpični položaj.

Dolžinski prirastek na račun spremenjene maske

Poznavalci iz Hondinega klana na prenovljeni maski opazijo premik znaka H navzgor in ožje obrobe meglenk, bralci tehničnih podatkov pa morda zaznajo nekaj centimetrov večjo dolžino vozila.

V urejeni in kakovostni notranjosti, ki smo jo že pred letom in pol pohvalili, se je manjšemu zaslonu na sredini armaturne plošče pridružil še večji barvni zaslon na dotik, prek katerega se upravlja sistem Honda Connect.

Ta omogoča različne uporabnosti od povezave s pametnimi telefoni do ogleda videovsebin prek priključka HDMI. Vmes so seveda še navigacija, avdio, Bluetooth, nastavitve …

Po novem je seveda Euro 6

Glede na lanski test je motor 1,6 i-DTEC napredoval za eno okoljsko stopnjo Euro. Ob enaki moči in navoru se je poraba zmanjšala tako po tehničnih podatkih (iz 4,7 na 4,4 litra na sto kilometrov) kakor tudi na našem testu (iz 6,2 na 5,9). Seveda pa je civic z enakim motorjem na našem testu porabil še pol litra manj.

Na avtocesti so pri hitrosti 130 kilometrov na uro vrtljaji sorazmerno visoki (2600, dejanska hitrost pa 125). Takšen končni prenos omogoča prožno pospeševanje, pri tem pa v kabini ni hrupno.

Na ravnih odsekih se pri enakomerni največji dovoljeni hitrosti CR-V pelje dovolj tiho in s povprečno porabo okoli 6,5 litra.

Eco vožnja

Zeleno stikalo eco na levi strani poleg volana pomaga pri varčni vožnji. Za enakomerno in tekoče gibanje brez sunkovitega pospeševanja in tudi zaviranja je voznik "pohvaljen" z modro osvetlitvijo okrog osrednjega merilnika. Pri doseganju čim nižje porabe so odločilni tudi signali indikatorja prestav, ki posvetijo pri 1900 vrtljajih.

Pa vendar pozor! V položaju stikala "eco mode" je motor pravi lenuh, to pa lahko voznika preseneti, kadar želi bolj odločno pospešiti.

Panike vseeno ni, saj lahko voznik izbere dve prestavi nižje ali pa preprosto izklopi zeleno stikalo. Sicer pa je ta motorna "lenoba" najbolj zaznavna, kadar želi voznik pri tempomatu s stikalom RES(ume) pospešiti na zadnjo nastavljeno hitrost.

Kaj pa terenski in asfaltni občutki?

Podvozje honde CR-V stoji 155 milimetrov nad podlago, ampak napisali smo stoji. Kadar se pelje, med nihanjem seže nižje, kadar je vozilo naloženo, pa še nižje.

Kljub tem dejstvom se ta honda lahko zapelje tudi na kakšen kolovoz oziroma slabšo podlago. Platišč z gumami z visokim presekom 65 zlepa ne boste obtolkli, če pa se guma vseeno predre, je v prtljažniku rezervno kolo.

CR-V se kljub mehkobi pelje zanesljivo, zelo ugodni so občutki udobja na slabo vzdrževanih asfaltnih podlagah, presenetljivo lepo in tiho pa se obnaša na makadamskih cestah, tudi kadar so pretirano luknjaste.

MY14 je še na prodaj

Ne spreglejte