Torek, 29. 1. 2008, 19.31
8 let, 8 mesecev
Honda civic 4v 1,8
Znanec, zagrizen hondaš, si je nedavno omislil rabljenega civica. VTI-ja seveda, tistega s stošestdesetimi konji. Pravi, da je kolebal med trivratnim civicom in limuzino - prvi se mu zdi lepši (bolj športen), a izbral je limuzinskega civica, ker je bolj praktičen in nič "počasnejši". Vprašal sem ga za mnenje glede aktualnih civicov in spet sem dobil enak odgovor: bolj ga mika športni petvratni civic, a hkrati razmišlja o družini in bi zato tudi tokrat rajši izbral civica sedan. No, takole razmišlja eden od Hondinih privržencev, v našem uredništvu pa se s tem ne strinjamo. Limuzine ne bi priporočili zaradi praktičnosti, ampak predvsem zaradi oblikovne umirjenosti.
Zunanjost, notranjost
Zgoraj navedeno mnenje na nek način razkriva, da Hondini feni svojih sanjskih avtov ne obožujejo zaradi oblike, ampak zaradi voznih lastnosti. Iz pogovorov z navdušenci, ki so nas med preizkušanjem tega civica ogovarjali, smo namreč zaslutili, da ga ni Slovenca, ki bi bil navdušen tako nad kombilimuzino kot tudi štirivratno limuzino. Tudi pri nas v uredništvu je tako: z Alešem sva navdušena nad sedanom, Anže je nor na petvratnika, Cirilu pa se zdi limuzina nekoliko preveč ameriška in navija za povsem "odbit" design. Kakorkoli že: omenili smo, da nas je štirimivratnik prevzel z drugimi lastnostmi, ne toliko s praktičnostjo. Namreč, v primerjavi s kombilimuzino sedan ponuja več prostora zadaj, a so sedeži ob tem preveč "ploščati". Prtljažnik je v limuzini ne samo manjši, ampak tudi plitkejši in s premajhno nakladalno odprtino. A glej ga zlomka, kljub temu mi je limuzinski civic bolj "sedel". Zakaj, izdam v naslednjih odstavkih ...
Vozne lastnosti
Z vidika voznih lastnosti je tudi limuzinski civic prava honda, torej pravi športnik. Navdušila nas je vodljivost (volan bi takoj prenesel v vsak drug avtomobil), ugaja nizko število zavrtljajev volana. Med ovinkarjenjem se nam je tale avtomobil pokazal še celo za bolj "vozno odličnega" kot na primer pred meseci preizkušen petvratni civic z oznako opreme sport. To dejstvo preseneča, kajti oblikovno bolj umirjena limuzina naj bi bila predvsem udoben potovalnik. Ker mu gre tudi to odlično od rok, športnost smatramo za priboljšek, bonus. Za redne uporabnike nemških avtocest pa navedemo še tole opažanje: smerna stabilnost sedana pri dvesto kilometrih na uro je razmeroma slaba.
Zmogljivosti, poraba
Oba preizkušena civica je poganjal 1,8-litrski bencinski motor s 140 KM, povezan s šeststopenjskim menjalnikom. Tako kot v kombilimuzini, nas je motor tudi tokrat navdušil, morda ne toliko s pospeški in zvokom, ampak bolj s kultiviranostjo in navorom. Poraba z dobrih devet litrov ni ne vzorna in ne graje vredna, kdor pa želi bolj varčen avtomobil, bo imel kmalu na voljo hibridnega civica, "oblečenega" prav v limuzinsko obliko.
Cena, tekmeci
Limuzin spodnjega srednjega razreda je na trgu precej. Kar nekaj teh velja za poslovne avtomobile, primerne za šefe, ne za direktorje. Spomnimo se volkswagna jette, toyote corolle sedan, limuzinskega renaulta megana, podobne kupce "krade" tudi petvratna škoda octavia. Med civicovimi tekmeci pa so tudi taki, ki so nas presenetili s športnimi voznimi lastnostmi, v mislih imamo forda focusa, mazdo 3, mitsubishija lancerja in subaruja imprezo, tudi volvo S40 spada v podobno skupino. Če primerjamo cene omenjenih avtov, opazimo velike razlike, a tudi denarne zmožnosti slovenskih šefov so različne. Nekateri med njimi si recimo namesto poslovnega civica zmorejo privoščiti accorda - ta je, roko na srce, še precej boljši avtomobil.