Torek, 29. 1. 2008, 21.06
8 let, 8 mesecev
Fiat doblo 1,9 8V 120 KM dynamic / family
Stara mama je mislila, da se avtu reče "fiat dobro" in da vnuček, ki sicer pozna vse znamke, ne zna reči "R". Pa vseeno ni prehudo "brcnila v temo", saj je v tem avtu res precej dobrega. Tudi za vožnjo je prav prijeten, z neverjetnim volanskim prenosom (vsega skupaj dva zavrtljaja in četrt!) pa pokadi pod nos večini športnih avtov. Preizkusili smo dizla, pravzaprav dva, s petimi (dynamic) oziroma sedmimi sedeži (family).
Zunanjost, notranjost
Za razliko od dobloja cargo, ki smo ga preizkusili v začetku leta 2005, ima osebna različica na boku tretji par stekel, v tem času pa se je tudi malce polepšala, predvsem na prednjem delu okoli luči. Ostajajo mu velike steklene površine, zlasti v prednjih vratih, zato pa se stekli ne spustita povsem v pločevino (podobno kot pri multipli). Stekli drsnih vrat sta vodoravno pomični, okni v tretji vrsti pa se da za boljše prezračevanje izmaknit navzven. Vstopanje na drugo vrsto sedežev je skozi drsni par vrat dovolj udobno, pa tudi na klop tretje vrste dovolj neokrnjeno zaradi višine vozila. Za preureditev sedemsedežnega dobloja v petsedežnega pa je potrebno kar nekaj truda in spretnosti. Klop, ki sicer velja 140 tisočakov, namreč opravičuje svojo ceno tudi s svojo težo. Za manipuliranje je precej nerodna, tako da morata tudi dva krepka popazit, da ne poškodujeta kakšne notranje obloge vozila.
Vozne lastnosti
Doblo s svojo tovorno obliko ne obljublja kakšnih voznih odličnosti, vendar preseneti že na prvem kilometru. Z že omenjenim volanskim prenosom, in s povsem avtomobilsko uglašenim podvozjem, je lepo vodljiv in prav prijeten za vožnjo. Tudi navzgor premaknjena prestavna ročica je pri roki, hod je morda malce dolg, vendar teče tako kot je treba. Znotraj pregledne instrumentne plošče je vozniku v pomoč še zaslon z opozorilniki in potovalnim računalnikom. Položaj voznika je kar malo "vzvišen", velike steklene površine pa omogočajo odlično preglednost. Oba prednja sedeža dajeta izdatno bočno oporo, voznik pa lahko tudi nasloni (trudni) desni komolec. Med ovinkarjenjem pri vleki "ta male" adrie se je doblo le malo nagibal pa vendar bolj kot počitniška prikolica.
Zmogljivosti, poraba
Doblo s svojo obliko, ki je bolj primerna za tovorjenje kot pa za prevažanje potnikov, ne predstavlja kakšne posebne aerodinamične stvaritve. Poraba goriva naraste pri višjih hitrostih, tako da se lahko v mestih vozi z manj goriva kot po avtocestah. Zato sta tudi različna načina vožnje obeh različic privedla do različnih povprečnih porab, 8,1 in 9,0 litra na sto kilometrov. To je sicer v primerjavi z 1,3-litrskim dizlom v dobloju veliko, vendar tu gre za 120 konjev in za krepko večjo najvišjo hitrost (177 km/h). Ker je bila slučajno na razpolgao tudi vlečna kljuka, smo se lahko prepričali, da je 120 konj povsem dovolj za transport potovalnega bivalnika.
Cena, tekmeci
Konkurenca se zadržuje znotraj Evrope in to na francoskonemškem področju. Fiat doblo 1,9 multijet dynamic je na voljo za slabe štiri milijone, kar je približno primerljivo s francosko navezo renault kangoo 1,5 dCi, peugeot partner 1,6 HDi in citroen berlingo 2,0 HDi. Je cenejši kot opel combo tour 1,7 CDTI in volkswagen caddy 1,9 TDI. Vsi tekmeci z dizelskimi motorji zaostajajo po moči, saj se stodvajsetim konjem približa le caddy (105 KM). Glede na moč motorja, stopnjo opreme in vozne lastnosti torej trdimo: petsedežni dizelski doblo 1,9 (dynamic) in sededemsedežna različica (family) predstavljata s 3,96 oziroma 4,1 milijona tolarjev zelo konkurenčno ponudbo kombiniranih vozil.