Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
23. 1. 2008,
18.43

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 23. 1. 2008, 18.43

8 let, 8 mesecev

Dacia logan 1,5 dCi 70 KM

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Logan je povsem doma na makadamu, po katerem smo se nekajkrat prav z veseljem zapodili. Si ga kar predstavljamo s "kit" opremo na kakšnem romunskem rallyju!

Podobno kot pri Renaultovi thalii si je tudi logana mogoče omisliti z dizelskim motorjem. S tem je mala limuzina postala še bolj primerna za tista področja, katerim je bila spočetka namenjena. Sprva je bila predvidena za dežele s slabše razvitim cestnim omrežjem, kjer so bencinske črpalke bolj redko posejane. Z loganom dCi se namreč da prevozit tisoč kilometrov z enim rezervoarjem plinskega olja.

Zunanjost, notranjost

Testni logan z limuzinsko zatemnjenimi stekli to pot ne razkazuje doplačinih litih platišč. Pa kaj, saj ne gre za kakšnega športnega posebneža. Potarnali smo že nad malce nerodnimi oziroma nepreglednimi stikali ogrevanja, klime in ventilatorja. Okenski stikali smo na vsaki cestninski postaji še vedno iskali nekje na vratih, namesto na osrednji konzoli, vendar so to podrobnosti, na katere se lastnik navadi. Ja, tudi na ključ smo skrbno pazili, da ga ne bi slučajno odložili v prtljažnik (ta se odpira samo s ključem). Seveda pa ostaja tudi "hvala" z naših prejšnjih testov glede prostornosti in še posebej velikosti prtljažnika.

Vozne lastnosti

Prevozili smo nekaj več avtocestnih kilometrov, večinoma po dežju pa tudi makadamu se nismo izognili. Med dohitevanjem tovornjakov so bile pri večjih hitrostih zaznavne zračne turbolence. Za potrebne rahle korekcije je obstoječi hidravlični servo pri tem skoraj boljši od elekričnega. Je pa logan povsem doma na makadamu, po katerem smo se nekajkrat prav z veseljem zapodili. Si ga kar predstavljamo s "kit" opremo na kakšnem romunskem rallyju!

Zmogljivosti, poraba

Nasploh so zmogljivosti statistično podobne tistim pri bencinskem 1,4-litrskem motorju. 1,5-litrski dCi se lepo vklaplja v vozno filozofijo logana. Za grobe cestne podlage ustvarjeno podvozje se z dizlom povsem ujame, morda celo bolje kot z bencinarjem, s katerim je bil avto ustvarjen. Navor pod dvema "jurjema" vrtljajev naredi vožnjo lahkotno, se pa zna motor tudi živahno zavrteti, ampak do kod? Romuni so malo privarčevali s tem, da so bencinarjem in dizlom namenili enake merilnike vrtljajev, kjer ni označenega rdečega polja. Testna poraba 6,1 l/100 km je povsem enaka tisti pri modusu (test z leta 2005) z motorjem 1,5 dCi - 65 KM. Z ostalimi 1,5-litrski dCi-ji, ki smo jih preizkušali, primerjava porabe ne bi bila povsem objektivna, ker je šlo za večje moči motorjev.

Cena, tekmeci

Najcenejši logan z dizelskim motorjem velja 2.115.000 tolarjev, z višjo stopnjo opreme laureate pa dobra 2,2 milijona. Cena za različico s testno opremo preseže 2,5 milijona, ker je poleg kovinske barve dodana klimatska naprava, radio CD in varnostna blazina za sovoznika. Priporočljiv strošek je sistem ABS, ki velja ugodnih 81 tisočakov. Z uveljavljenim dCi motorjem se ta sorazmerno velik kos limuzine še bolj odločno zoperstavlja konkurentom, ki smo jih navedli pri predhodnih "bencinskih" testih (chevrolet kalos, fiat albea, kia rio, seat cordoba, škoda fabia).

Ne spreglejte