Ponedeljek, 21. 1. 2008, 19.26
8 let, 8 mesecev
Citroen jumper furgon HDi 120
Citroen ponuja enako paleto večjih dostavnih vozil kakor Peugeot in Fiat. Se pravi štiri različne dolžine in dve višini. Vozila iz skupnega projekta treh različnih znamk se oblikovno skoraj ne ločijo med seboj, v glavnem si je treba ogledati njihove vstopne odprtine za zrak na maskah. Preizkusili smo povišanega Citroenovega jumperja (H2) s tretjo dolžino (L3) in s srednjim od treh motorjev (120 KM).
Zunanjost, notranjost
Furgoni estetsko nočejo zaostajati za osebnimi avti, čeprav so pri tem zaradi osnovnega namena močno omejeni. Jumper, boxer in ducato so si pomagali z lepo oblikovanimi prednjimi žarometi, z razpoznavno masko, s plastičnimi obrobami, ki povezujejo oba odbijača in s smerokazoma na zunanjih ogledalih. Vozniški sedež je vsestransko nastavljiv, volanu so namenili pomik po osi, instrumenti so avtomobilski, saj vključujejo tudi potovalni računalnik. Notranjost daje poudarek na uporabnosti z množico velikih predalov in odlagalnih mest. Ugaja tovornjaška polica nad vetrobranom, podobno so namestili celo pod strop v tovornem delu. Drsna vrata se odprejo dovolj na široko (1562 mm), da jih tudi bolj štorast viličerist ne bo dregnil med nakladanjem europalet. Seveda je še večja odprtina zadaj, sicer pa gre v "L3H2" trinajst kubikov. Podatku za širino (1870 mm) je treba dodati še razdaljo med notranjima blatnikoma, ta znaša 1422 milimetrov. Ja, še opozorilo lopovom in tolovajem: vrata tovornega prostora citroena jumperja so med vožnjo samodejno zaklenjena, vse skupaj pa je pod "daljinskim" nadzorom.
Vozne lastnosti
Jumper se zaradi širine dobrih dveh metrov pelje kot tovornjak. Skupaj z ogledali se razširi na 2,69 metra, torej ga je treba kar natančno voditi znotraj prometnih pasov. Dolga medosna razdalja ne pomeni samo izdatne dolžine tovornega prostora. Omogoča vzdolžno stabilnost, široka 1,8-metrska koloteka pa dodajata dobro lego med zavijanjem. Slabost dolžine občutijo le vozniki, ki ponavadi vozijo običajne avte, zato pri zavijanju na desno z zadnjim kolesom često povozijo pločnike. Testni jumper je dodatno opremljen z ojačanimi zadnjimi vzmetmi. To pomeni nekoliko tršo vožnjo oziroma odskakovanje zadnje preme, kadar se furgon vozi prazen. Vendar lahko trdimo, da se pri umirjeni vožnji to niti ne čuti, saj se pri dolžini L3 odskakovanje dogaja tam zadaj, okoli štiri metre za voznikom. Poleg merilnika zunanje temperature smo pogrešali še dve stvari: pred vožnjo bi zunanji ogledali (vsako je dvozrcalno in dobro pregledno) rajši nastavili električno, med vzvratno vožnjo pa bi namesto opozorilnega piskanja za pešce rajši poslušali piskanje parkirnih senzorjev.
Zmogljivosti, poraba
Citroen je ob uvedbi okoljskih standardov Euro 4 pripravil 2,2-litrska turbodizla s 100 in 120 konji ter 3-litrskega s 160 konji. 120 testnih konjskih moči je dobra izbira, če je vozilo naloženo bolj s poudarkom na volumnu, kot pa na masi. Pri največji dovoljeni obremenitvi sicer prav pride doplačilno ojačano vzmetenje, vendar bi tedaj rajši zapregli 40 konj več. Ker smo ga med preizkušanjem obremenili le z bicikli in sploh z lažjimi tovorom, smo bili z močjo 120 KM povsem zadovoljni. Ko smo ga na dveh odsekih bolj pognali, je povprečno porabil malo čez dvanajst litrov na sto, pri čemer so nam bili osebni avti v glavnem v napoto. Avto namreč s 6-stopenjskim menjalnikom odlično pospešuje. Vendar pa ni bojazni, da bi poraba med normalno uporabo segala čez deset. Na celotnem testu je znašala 9,5 l/100 km, med umirjeno vožnjo pa se brez težav pelje med sedmimi in osmimi litri. To sicer pomeni, da si je treba nastaviti opozorilnik za prekoračeno hitrost na 90 km/h, potem pa naj med vožnjo piska čimmanj.
Cena, tekmeci
Kupci lahkih gospodarskih vozil izbirajo drugače. Funkcionalnost in prostornost dajeta prednost pred izgledom in novotarijami, ki sicer razvajajo voznika ter potnike. Ekonomičnost ne vključuje samo nabavne cene, cene vzdrževanja in porabe goriva. Za furgone velja podobno kot za prava tovorna vozila: za podjetnika so najdražji, kadar stojijo. Torej je potrebno pri konkurentih znotraj že omenjenega skupnega projekta, kot tudi pri ostalih (ford transit, opel vivaro, renault trafic), preveriti tudi servisne intervale in čas, ki naj ga dostavnik po normi prebije v servisni delavnici. Sicer pa so Citroenovi furgoni razvrščeni od 21.000 do 30.400 evrov, testni 35 L3H2 pa skupaj z dodatno opremo velja 27.687,36 EUR (6.634.999 SIT).