Sreda, 4. 6. 2008, 13.37
8 let, 8 mesecev
Citroen C2 sensodrive VTR
Pa še simpatičen, sodoben, dodelan in praktičen je, za povrh tudi s kančkom športnosti. Čeprav je majhen, so snovalci za voznika in sovoznika zagotovili maksimalno udobje. No, za silo C2 prepelje tudi štiri ...
Zunanjost in notranjost
C2 je kljub svoji majhnosti, za katero bo voznik hvaležen v mestni gneči, presenetljivo prostoren. V potniški kabini je resda predviden prostor za štiri potnike, a vendarle je udobje zagotovljeno le prednjima potnikoma. Zato pa sta lahko ta dva tudi večje rasti, pravzaprav se lahko za volanom udobno namesti tudi kak "hrust". Vendarle ne gre zadnjih dveh sedežev kar tako zavreči, saj se na njih lahko povsem udomačijo otroci ali pa kakšna domača žival. Ker pa sta premična, ju lahko potisnemo skoraj povsem do zadnjih vrat - prtljažni prostor je tako sicer okrnjen, a se prostor za noge potnikov poveča tako, da je zasilno uporaben tudi za kakega manjšega odraslega. S pomikom sedežev in izredno lahkotnim preklapljanjem naslonjal in samih sedežev pa lahko poljubno povečujemo prtljažni prostor (tudi do velikosti velikega televizorja), pri tem pa ni potrebno paziti na položaj prednjih sedežev. Prtljažna vrata so deljiva, zato lahko za nalaganje manjših kosov prtljage odpremo samo zgornji del, lahko pa odpremo tudi spodnjega, ki lahko služi tudi kot nalagalna polica - nosilnost ima kar sto kilogramov! To lahko pride še kako prav pri odlaganju nakupljenega, zavezovanju otrokovih vezalk in še čem ...
Vozne lastnosti
Avto vozi na enakem podvozju kot večja C3 in C3 pluriel. Sorazmerno velika medosna razdalja in širok kolotek zagotavljata dobro stabilnost v ovinkih in tudi pri večji hitrosti. C2 tako ni zgolj "mestni avto", ampak je lahko za par tudi pravi mali "potovalnik". Preizkusili smo C2 s sekvenčnim menjalnikom (sensodrive), ki omogoča tudi povsem samodejno prestavljanje. Tak menjalnik omogoča umirjeno vožnjo, v tem primeru zares pomeni razbremenitev. Pri bolj odločnem pritiskanju na plin pa marsikdaj prestavlja "po svoje" in v nasprotju z voznikovimi željami ... zna se zgoditi, da zataji ravno, ko bi bilo to najmanj potrebno. Zgodi se tudi, da pri močnem pritisku na plin elektronika preklopi na športni način vožnje in od takrat prestavlja pri najvišjih vrtljajih, dokler sami ne prestavite na višjo, bolj "ekonomično" prestavo. Sensodrive pa je odličen še zlasti zaradi možnosti ročnega prestavljanja preko vzvodov na volanu, kar pride še kako prav pri športni vožnji, saj nadomesti spuščanje volana. Prednji zavorni koluti in zadnje bobnaste zavore vzorno opravljajo svoje delo, servoojačevalnik volanskega sklopa pa je prijeten in "nežen", vozniku daje dobre povratne informacije o dogajanju na cesti in ne uhaja nadzoru.
Zmogljivosti, poraba
Vgrajeni 1,4-litrski agregat s 75 KM ni med najbolj zmogljivejšimi in najbolj uglajenimi, je pa povsem primeren za vsakodnevno rabo. Morebiti rahlo razočara zaradi oznake VTR in s tem malce bolj športne oblike, za katero se zdi, da obljublja malce bolj športen avtomobil, kot je C2 s tem motorjem (športniki bi si zaželeli znani 1,6-litrski agregat s 16 ventili in 110 KM, ki je na voljo v tujini). Preizkušeni 1,4-litrski motor porabi v povprečju 6,5 litra goriva v mestu in pet litrov na potovanjih, po števcu pa to vozilo doseže največ 170 km/h.
Cena, tekmeci
C2 je s 3,6 metra v dolžino večji od večine malčkov nižjega spodnjega razreda: fiata seicenta, renaulta twinga, seata arose in volkswagna lupa (enoprostorske mini-malčke kot so opel agila, chevrolet matiz in hyundai atos zaradi drugačnega značaja namerno izpuščamo). C2 je velik toliko kot toyota yaris ali nissan micra, ki pa se zgledujeta po malce večjih in pogojno družinskih malčkih, za njuna tekmeca veljajo citroen C3 in njemu podobni malčki (clio, 206, fiesta, corsa, polo, punto) ... Kljub vsemu pa je C2 vendarle še najbliže omenjenima arosi in lupu, morda tudi občutno dražjemu miniju. Z minijem pa citroena C2 primerjamo zaradi trendovskega videza, ki morda opravičuje morda malce previsoko ceno 2,4 milijona tolarjev (plus dodatki).