Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ciril Komotar

Četrtek,
10. 7. 2008,
5.35

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 7. 2008, 5.35

9 let, 2 meseca

Citroën berlingo 1,6 HDi

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Citroën berlingo nas je prepričal predvsem s prostornostjo in voljnim dizelskim motorjem, ki se "ni dal" tudi ob polni potniški kabini in do vrha naloženim prtljažnim prostorom.

Zunanjost, notranjost

O všečnem izgledu novega berlinga je bilo že veliko napisanega. Kljub temu čutimo dolžnost, da pozitivne vtise sveže začrtanih potez in privlačne barve samo še poudarimo. Avto izstopa, česar v tem segmentu nismo navajeni. Notranjost odlikuje prijeten in preprost dizajn, navdušila pa nas je (to smo slutili že ob prvi vožnji) predvsem množica priročnih odlagalnih površin. Predali v dnu, predali pod in med (preprosta in priročna odlagalna plošča) prednjima sedežema, utori v "armaturki", polica nad glavo voznika ... Super! Hvalimo dostop do zadnje klopi skozi par drsnih vrat (del paketa opreme multispace), osnovni berlingo je deležen le drsnih vrat na desni. Nekoliko manj pa smo navdušeni nad dejstvom, da je potreben premočan poteg, da jih uporabnik lahko zapre. Prtljažni prostor (678 l), ki je v primerjavi s predhodnikom zrasel za 54 litrov, lahko brez težav sprejme tedensko prtljago petih odraslih. Nekoliko se zatakne, če gresta na počitnice "le" dva. Podlaga je namreč iz trde plastike (odlično za čiščenje), kar pomeni, da prtljaga zlahka nekontrolirano drsi v vse smeri.

Vozne lastnosti

Gledano z družinskega vidika pripombe izostanejo. Berlingo se pelje dobro, ko je prazen ali polno naložen. Včasih se na grbine odzove glasneje, kot bi si želeli, kar le potrjuje dejstvo, da se v tem avtomobilu skriva tudi dostavnik, katerega prva naloga je vse prej, kot (zvočno) udobje potnikov. Vrtenje lahkega volana govori v prid mestni vožnji, položen položaj pa kupca tovrstnega avtomobila ne bo motil. Menjalnik (čeprav še zdaleč ni merilo odličnosti) ob umirjeni uporabi deluje zbrano, ob hitrem pretikanju pa se hodi izkažejo za predolge, vse skupaj pa se lahko (pre)hitro zatakne.

Zmogljivosti, poraba

Stodeset konjev se ne sliši veliko. Dejstvo, da moč pride iz malenkost večje prostornine kot jo premore velika plastenka tudi ne. Uradni podatki navajajo pospešek do stotice v dvanajstih in pol sekundah, kar je vse prej, kot hitra številka. Kljub vsemu pa nas je motor prepričal tudi takrat, ko se nas je v berlingu peljalo pet. Vmesno pospeševanje je ob pomoči turbine povsem zadovoljivo, avto upeha šele pri avtocestnih 130 km/h. Takrat se je (če je berlingo polno naložen), bolje držati voznega pasu, med prehitevalnimi manevri pa se je potrebno izogibati klancem.

Cena, tekmeci

Berlingo ima dva neposredna tekmeca, Renaultovega kangooja in peugeota partnerja. Slednji je berlingojev dvojček, vsi trije pa izpostavljajo enake atribute. Vsi trije so z novo generacijo (predvsem zaradi konkurentov kot so volkswagen caddy, ford tourneo in opel combo tour), opazno zrasli in jih predvsem zaradi dejstva, da so po značaju in položaju za volanom mnogo bližje osebnim avtomobilom, tudi prehiteli. "Druščina" konkurentov je torej obsežna, a na strani trojice, še posebej citroena (in peugeota), je zagotovo tudi aktualnost. Osnovni (takšen je bil tudi testni) berlingo s 110-konjskim dizelskim agregatom in srednjo opremo "multispace" bo iz vaše denarnice "posesal" 17.640 evrov. To je nekaj več od osnovne različice z mnogo šibkejšim 75-konjskim dizelskim motorjem, ki jo lahko v garažo parkirate za 13.540 evrov. Kljub temu smo mnenja, da izbira srednjega paketa opreme v kombinaciji z boljšim, močnejšim "dizlom" predstavlja pametnejšo izbiro. Predvsem zaradi dodatnih drsnih vrat, dodatnih odlagalnih površin, avtomatske klimatske naprave in še nekaterih dodatkov.

Ne spreglejte