Sreda, 19. 11. 2008, 6.38
9 let, 2 meseca
Alfa romeo MiTo 1,4 T-jet
Zunanjost, notranjost
Nekatere poteze MiTa že poznamo. Krivec za te (podobnost mitovega nosu, žarometov in zadnjih luči) je alfa 8C competizione in v tem seveda ne vidimo nič slabega. Znotraj se pravkar omenjeno nadaljuje z nezmanjšanim zanosom. Voznik in potniki so z vseh strani bombardirani z zanimivimi detajli. Ti dajo vozniku in potnikom vedeti, da sedi v avtomobilu s športnim karakterjem. Takšen je tudi položaj voznika. Volan in sedež lahko izdatno nastavimo, tako pa dosežemo nizek, športen položaj za krmilom. Sedi se dobro, med dinamično vožnjo sedeži v ledvenem predelu nudijo dovolj bočne opore. Atraktivna karoserijska oblika za seboj potegne dve stvari. Tisti zadaj se bodo počutili utesnjene, voznik pa bo deležen nekoliko slabše preglednosti. Prtljažni prostor v osnovi ponudi povprečnih 270 litrov prostora, kar pa nas ni motilo toliko, kot dejstvo, da smo prtljago odlagali v globoko luknjo. In še nekaj: od premium malčka nismo pričakovali odklepanja pokrovčka za gorivo s ključem.
Vozne lastnosti
(Ne)odkrito napadanje minija pomeni, da ni dovolj, da avto izgleda »hudo«, tako se mora tudi peljati. Ob normalni vožnji od točke A do točke B se MiTo od novejših, dinamičnih malčkov (mazda 2, ford fiesta, seat ibiza) bistveno ne razlikuje. To pa se lahko spremeni ob uporabi stikala "DNA" (D=dynamic, N=normal, A=allweather), ki predstavlja glavno izhodišče za spremembo sloga vožnje. Pri programu normal, ki je namenjen predvsem lahkotni mestni vožnji pa drugih posebnosti (razen neodzivne stopalke za plin) nismo našli. Program "allweather" s prilagoditvijo motornih karakteristik in sistema proti zdrsu pogonskega para koles (VDC) poskrbi za varnejšo vožnjo na snegu oziroma v mokrem, program »dynamic« pa prilagodi karakter vozila tistim, ki na cesti radi upravičijo napihnjen izgled MiTa.
Volan nudi več odpora, stopalka za plin postane občutno odzivnejša, motor živahnejši, VDC pa posreduje pozneje. MiTo oživi! Postane (skoraj) takšen, kot obljublja njegov izgled. "Mečemo" ga lahko iz zavoja v zavoj, in hotel bo še! Za razliko od mnogih sistemov prilagajanja podvozja, ki jih v testnih avtomobilih preizkušamo pogosto, so razlike med posameznimi programi pri MiTu res občutne. Brez tega sistema, predvsem pa brez programa "dynamic" bi MiTo (izvzemši izgled) ostal le še en malček. Pri Alfa Romeu se tega bržkone zavedajo, saj je DNA del serijske opreme. Prostor za izboljšave vidimo pri električnem servoojačevalniku, saj ta posreduje z rahlim zamikom. Posledice se čutijo tako pri športni vožnji, kot na avtocestah, kjer smo se zalotili pri nenehnem popravljanju smeri. Presenetili so nas tudi neprimerno dolgi hodi prestavne ročice, ki pa so lahko vseeno izredno hitri in zelo natančni.
Zmogljivosti, poraba
Testnega MiTa je poganjal odličen 1,4-litrski bencinski agregat podprt s turbino, ki ga dobro poznamo že iz brava, v šibkejši izvedbi pa smo ga pred kratkim preizkusili tudi v puntu. 155 konjev MiTa ob prepričljivi zvočni kulisi od nič do sto požene v osmih sekundah. Ob vklopljenem programu "dynamic" tudi motor postane občutno živahnejši. Če k vsemu temu dodamo še zvočno kuliso, ki da vozniku občutek, da pod pokrovom motorja svoje delo opravlja motor z bistveno večjo prostornino, potem sploh ni dvoma, da sta MiTo in 1,4-litrski T-jet dober par. Na testnem krogu se je avto zadovoljil z 9,3 litra goriva na sto kilometrov, velja pa omeniti, da ta številka (ob izključno dinamični vožnji) lahko zraste tudi za dva, tri litre.
Cena, tekmeci
Prej omenjene malčke zlahka prištejemo med MiTove konkurente, pa vendar je "britansko-bavarski" mini tisti tekmec s katerim se novinec najbolj poistoveti. Obema je skupna krepka cena, atraktiven izgled in več kot dovolj karakterja. Če si dovolimo primerjavo voznih lastnosti, alfa vseeno potegne krajši konec, a ne za veliko. Tudi ciljna skupina obeh največjih tekmecev je enaka. V prid Alfi govori »svežina«, cena pa nekoliko manj. Za osnovnega MiTa je potrebno odšteti točno toliko denarja (18.790 evrov) kot za osnovno lancio delto, torej mnogo večji avtomobil, ki se z izjemo športnosti zanaša na podobne atribute. Sicer pa hvalimo znamko, ki ji je transformacija punta uspela v tolikšni meri, da nas veliko število poznanih stikal ni motilo. Sicer pa imajo v Fiatovem koncernu za seboj že nekaj uspešnih "predelav". Naj spomnimo le na fiata 500, ki mu za osnovo služi panda, lancii delti pa bravo. Ob zaključku testa sklepamo, da gre v primeru MiTa skupnim genom s puntom navkljub za pravo alfo, kar dokazuje tako z voznimi lastnostmi kot z izgledom in na koncu koncev tudi z omejeno praktičnostjo. Cena testnega je znašala 24.584 evrov, kar je v skladu s primerljivo opremljenim minijem.