Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Jure Gregorčič

Nedelja,
3. 3. 2013,
18.11

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Terenski Avtomoto

Nedelja, 3. 3. 2013, 18.11

8 let, 8 mesecev

Pravi 4 x 4 rodeo v prodnati areni, prekriti z blatom in snegom

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Z malce cmoka v grlu smo hiteli zapenjat štiritočkovni varnostni pas v grand cherokeeju, prirejenem za offroad dirke. "Greva na polno," zaslišim. Drznemo si pokimati. Že v naslednjem trenutku pa ...

… slišimo le še kamenje, ki povsem brez usmiljenja obdeluje podvozje, in rohnenje 4,7-litrskega stroja, ki diha, kot da bi se vozili na ovalu v Daytoni in ne po razriti podlagi prodnato-blatnega pekla gramoznice Bistrica pri Naklem.

Inštruktor terenske vožnje in organizator tekmovanja Slovenija offroad Naklo 2013 Janez Marolt z neverjetno natančnostjo in zelo skoncentrirano vrti volanski obroč. Reakcije so hitre, a izjemno uglajene in zares premišljene, brez sunkovitih potegov. Pridrviva na skok, notranji organi skoraj zaplešejo čačača, stekla zagrne blatna kopel, z zavojem, polnim prodnikov in južnega snega pa, čeprav grabijo vsa štiri kolesa, opraviva na počez. Motor znova živalsko zarohni, iz zobnikov zadnjega diferenciala pogona quadra pa se zasliši ječanje. Janez ne odneha in v slabi minuti opravi s krogom hitrostne preizkušnje.

Terenska specialka lahko nastane za manj kot deset tisoč evrov

Kar ne moremo verjeti, kako lahko terenec v pravih rokah dobesedno leti prek razrite trase, in to na amortizerjih, vrednih 400 evrov in ne šest tisoč evrov po kosu, kolikor stanejo tisti v dakarski antari, ki se zloščena sonči na zgornjem platoju prireditvenega prostora.

Ko zapuščamo sovozniški sedež, nam je kristalno jasno, zakaj so offroad terenske dirke tak magnet, tako za tekmovalce kot, jasno, za gledalce.

Pogled na pisano druščino tekmovalcev hitrostne preizkušnje razkriva dejstvo, da je na prvi pogled draga in nedostopna tehnika v resnici bližje, kot bi si kdo utegnil misliti. Hitrostno preizkušnjo namreč zmore opraviti tudi serijsko terensko vozilo, po njej smo recimo mi dan prej zapeljali novega rangerja.

Fantje iz kluba Marolt 4x4 povedo, da se za manj kot pet tisoč evrov kupi čisto solidnega terenca, ki za dodatnega tisočaka dobi še nekoliko predelano vzmetenje. K temu dodajte še komplet bolj terenske obutve in avtomobil je nared za takšno tekmovanje. S takim avtomobilom morda ne boste vedno na odru za zmagovalce, a za volanom boste uživali do onemoglosti.

"To je noro!"

Nam vidno navdušen, že skoraj z vzhičenimi izrazom na obrazu hiti odgovarjat možakar srednjih let, ki je na dirko v Naklo pripeljal sina in nečaka. Ta ga hitita vleči za rokav, saj se želijo skozi množico prebiti na razgledno pozicijo hitrega zavoja, v katerem je malo prej na boku končal eden od terencev.

Ja, brez pretiravanja lahko zapišemo, da tekmovanje Slovenija offroad v Naklem zagotovo spada med najbolj adrenalinske in atraktivne slovenske motošportne dogodke.

Organizatorju prireditve in direktorju tekmovanja Iztoku Boltezu je skupaj z Janezom Maroltom ob izdatni pomoči strojnikov Gorenjske gradbene družbe, ki so s težko mehanizacijo pripravili traso, spet uspelo narediti veliko delo.

Glede na število in navdušenje gledalcev, ki so se morali tudi sami spopasti z globokim blatom spomladanske odjuge, če so želeli od blizu spremljati dirko, lahko zapišemo, da je bilo vzdušje v Naklem zares odlično.

Mnoge je presenetila blatna kaša, zrela za gumijaste škornje, a jih je adrenalin tudi v športnih copatah vlekel naprej v blato, na rob prodnate globeli, prave offroad arene, ker so pač na lastne oči želeli videti, ali avtomobili res znajo in zmorejo plezati po tako neprehodnem terenu.

"Hard" preizkušnja – mučilnica za tehniko

Vrhunec dneva je bila seveda krožna, "hard" terenska dirka s kronometrskim štartom. Na tej preizkušnji zmaga posadka, ki ji v eni uri uspe narediti največ krogov po tehnično zelo zahtevni trasi. To je pravi offroad rodeo, kjer človek vidi vratolomne spuste, atraktivna drsenja, izmučene in do nerazpoznavnosti umazane obraze posadk, bližnja srečanja odbijačev, vitlov …, pa tudi nesebično pomoč, ki ste jo lahko videli v videu.

Tukaj pa so terenci oziroma kar bolidi že veliko bolj podobni bojnim vozovom iz filma Pobesneli Max ali pa kakšnega drugega apokaliptičnega filmskega spektakla. Ti, tudi povsem ročno, v domačih garažah sestavljeni stroji se ponašajo s polmetrskim odmikom od tal, vsemi mogočimi "šperami" oziroma diferencialnimi zaporami, reduciranimi prenosi, ki kar početverijo razpoložljivi navor, orjaškimi vstopnimi in izstopnimi karoserijskimi koti, po "traktorsko" profiliranimi gumami in močnimi V8-stroji. A kljub dejstvu, da je bil krog letošnje "hard" preizkušnje nekoliko krajši kot lani, pa je bila mešanica materialov pod kolesi veliko bolj zahtevna. Posledično je bilo več kontaktov, "sezutih" gum in zvitih platišč ter odtrganih kardanov in polomljenih diferencialov. To je res bila prava mučilnica za tehniko in mehaniko. Po uri vožnje je v jarkih, v sipkem produ in globokem snegu ter blatu ostalo kar nekaj avtomobilskih trupel, ki jih je bilo treba z vitlom potegniti iz dna gramoznice.

Ne spreglejte