Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
28. 4. 2009,
12.12

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 28. 4. 2009, 12.12

9 let, 2 meseca

Motoristični praznik na Grobniku

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Slovenski dan je na hrvaškem dirkališču Grobnik ponovno zbral tisoče motociklističnih navdušencev in pokazal, kako krvavo (tudi dobesedno) potrebujemo tak objekt v Sloveniji.

Dirkališče je za motocikliste nuja

Zmogljivejši motocikli, nevarnejši promet in ostrejše hitrostne omejitve ne gredo skupaj. Preprosta rešitev v obliki dirkališča, kjer bi lahko izživeli svoje strasti in izkoristili zmogljivosti motociklov, med katerimi mnogi že v prvi prestavi presegajo hitrost 130 km/h, pa v Sloveniji še vedno ostaja utopija. Za začasno dvodnevno rešitev je tudi letos poskrbel Gašper Čarman in na nam najbližjem dirkališču že petič organiziral Slovenski dan na Grobniku.

Tisoči slovenskih motoristov preplavili Grobnik

Stotine motoristov je tako ves vikend drgnilo hrvaški asfalt, sproščalo adrenalin in v varnem okolju dirkališča iskalo meje svojih hitrih zveri in svojega znanja. Več tisoč navdušencev (po grobi oceni vsaj pet tisoč) pa je prišlo uživati v hrumenju motorjev, vonjavah z žara in motociklističnem vzdušju, ki je že pred leti preraslo v pravi slovenski praznik. Za piko na i je letos poskrbel koncert Samuela Lucasa in Omarja Naberja.

Dirkanje tudi za tiste brez dirkaških ambicij

Slovenski dan zbere na dirkališču motoriste, ki se po njem podijo le zaradi svojega veselja in tudi take z dirkaškimi ambicijami. Tu je mogoče dirkati brez dirkaške licence in se obenem pomeriti z nekaterimi vrhunskimi slovenskimi in včasih tudi tujimi vozniki. Vzdušje je zato hkrati zabavno in še kako resno. V tem duhu nekateri v spremljevalnih ekipah prisegajo na brhke hostese, drugi pa na prekaljene mehanike. Vmes pa je veliko možnosti za vožnje, treninge in povsem miroljubna križarjenja. Slovenski dan je namreč edinstvena možnost, da se v turistični vožnji na stezi preizkusi kdorkoli, tudi popoln začetnik s kakršnimkoli motociklom ali celo v dvoje.

Ostra konkurenca v vseh dirkaških razredih

Zvezda letošnjega slovenskega dneva je bil italijanski dirkač in testni voznik Fabrizio Pellizzon, ki je z vrhunsko aprilio RSV4 zmagal v odprtem razredu in postavil tudi najboljši čas kroga na slovenskem dnevu - sapo jemajočih 1:31,676. Že v soboto so dirkale ženske v svojem pokalu, kjer je kraljevala Tina Katrašnik ter v pokalih za grobniško dirkališče nekoliko eksotičnih razredov supermoto in slečenih motociklov. Nedeljo pa so zaznamovali boji v 600-, 750- in 1000-kubičnih razredih, kjer so se zmag veselili Žiga Puc, Samo Kurnik in Tomaž Bohte.

ABS uspešno prodrl tudi na dirkališča

Ker se na dirkališča v vse večji meri podajajo rekreativni vozniki in ker se po običajnih cestah vozi vse več superšportnih motociklov, je Honda letos poskrbela za revolucijo, ki bi naj poskrbela za čim manj boleče uživanje. V okviru Slovenskega dneva je bilo tako mogoče na modelih CBR 600 RR in CBR 1000 RR prizkusiti, kako deluje prvi elektronski kombinirani protiblokirni sistem na superšportnih motociklih. ABS, ki se je še pred leti zdel svetoskrunski, saj je bil na dirkališču bolj v napoto kot pomoč, pa se v tej elektronski obliki odlično odnese. Delovanje je namreč tako popolno, da mu bodo tudi najboljši dirkači v idealnih pogojih težko kos, amaterji pa morda sploh ne bodo opazili, da deluje, le veliko dlje bodo ostali celi, kot bi sicer.

Ne spreglejte