Ponedeljek, 18. 11. 2013, 15.26
9 let, 2 meseca
Nov mini je tu - prihod tretje generacije.

V dvanajsih letih in dveh generacijah (spet) postal kulten.
Za dolgočasno interno tovarniško oznako F56 se je skrival novi mini. Evolucijska izpeljava prejšnje generacije je bila pričakovana in na prvi pogled se od predhodnika razlikuje komaj kaj. Šele pozornost, namenjena detajlom, razkrije, da so se pri BMW-ju oziroma Miniju premijskega malčka lotili ravno tako temeljito kot svojih drugih izdelkov.
Od zdaj bo na cesti stal še bolj samozavestno, saj je v primerjavi s prejšnjim postal deset centimetrov daljši, štiri centimetre širši, malenkost višji, za štiri centimetre pa se je podaljšalo medosje, zaradi česar je 51 litrov pridobil prtljažni prostor (zdaj 211 litrov). Pri Miniju celo trdijo, da naj bi bilo prostora dovolj za štiri odrasle potnike.
Kabina podobna, a kakovostnejša
Po prvih fotografijah sodeč bo tudi kabina odsevala poteze obeh predhodnikov. Velik, 8,8-palčni zaslon na sredinski konzoli ostaja, več uporabnih podatkov pa naj bi mini postregel tudi na manjšem barvnem zaslonu v sklopu merilnika hitrosti. Za piko na i bo voznik pogonski agregat zagnal s pomočjo velikega, rdečega letalskega stikala v sklopu manjših, že znanih, prav tako na sredinski konzoli. Voznik bo prvič v miniju lahko bral tudi podatke s tako imenovanega head-up prikazovalnika, kot je bilo v navadi pri predhodnikih, pa bo omogočen tudi dostop do spleta.
Lažji, hitrejši, zabavnejši?
Kot prvi avtomobil BMW koncerna se bo peljal na novi platformi UKL1, ki se bo sčasoma razširila tudi k BMW-ju, verjetno najprej pod pločevino prihajajoče serije 2 active tourer. Na platformi, ki bo podpirala tudi implementacijo štirikolesnega pogona, električne in hibridne kombinacije, naj bi BMW in Mini samo v prihodnjih nekaj letih v serijo spravila več kot 900 tisoč vozil.
Vzmetenje spredaj naj bi koristilo usluge klasičnih MacPherson vzmetnih nog, zadaj bo za boljšo vodljivost delo opravljala izboljšana in lažja večvodilna prema, da bo na cesti stregel še z dodatno lahkotnostjo, pa so poskrbeli z izdatno uporabo aluminija, zaradi česar naj bi shujšal za kar petdeset kilogramov.
Mini naj bi bil prvič opremljen tudi s prilagodljivim podvozjem, voznik naj bi izbiral med programoma sport in comfort.
Dva trivaljnika najprej v miniju, potem še v BMW-jih
Motorna paleta bo v začetku obsegala tudi dve popolni novosti, 1,5-litrski trivaljni bencinski (100 kW) in trivaljni dizelski (85 kW) motor enake prostornine, ki naj bi porabil le 3,5 litra na sto kilometrov, oba pa bosta v relativno kratkem času verjetno našla pot tudi v katerega od manjših BMW-jev. Izbor motorjev bo dopolnjeval dvolitrski štirivaljnik (141 kW) v nabriti različici cooper S.
Vsi motorji bodo prisilno polnjeni, do 27 odstotkov varčnejši in v skladu z normami EURO 6.
Trije menjalniki, john cooper works v drugi polovici 2014
Ob lansiranju bodo na voljo tudi trije menjalniki – klasični šeststopenjski ročni in dve izvedbi šeststopenjskega samodejnega – običajna in športnejše. Mini prihod šibkejših in cenovno dostopnejših izvedb (mini one in mini one D) načrtuje v drugi polovici leta 2014, ko bodo na račun prišli tudi ljubitelji različice john cooper works.
Malček, ki se bo začel prodajati spomladi, bo najprej na voljo v različicah cooper, cooper D in cooper S, začetna cena pa naj bi v Veliki Britaniji (preračunano v evre) znašala dobrih 18.200 evrov.