Četrtek, 2. 10. 2014, 6.28
8 let, 7 mesecev
Lamborghini asterion – sistemskih 900 "konjev" in vsebina prvega SUV
Asterion napoveduje hibridno tehnologijo prvega Lamborghinijevega SUV
Ena glavnih zvezd včerajšnjega večera Volkswagnovega koncerna na avtomobilskem salonu v Ženevi je bila prav gotovo študija prvege hibridnega lamborghinija, ki ima uradno ime asterion LPI910-4 concept. Avtomobil sicer ni potrjen za serijsko proizvodnjo. Asterion bi lahko dočakal manjšo serijo, najverjetneje pa bomo njegovo hibridno tehnologijo leta 2017 videli predvsem v prvem Lamborghinijevem športnem terencu.
Ime asterion izvira iz grške mitologije. To je bilo bitje pol človek, pol bik, kar se sklada s hibridno zasnovo vozila. Na predstavitveni oder v Parizu so ga pripeljali le z električno energijo in to je bilo prvič, da lamborghini ob prvem stiku s publiko ni očaral z gromkim zvokom svojega desetvaljnika.
Sistemska moč treh motorjev presega 900 "konjev"
Asterion je dobil 5,2-litrski motor V10 iz huracana, temu pa so dodali še tri električne motorje. Enega so namestili znotraj menjalnika, ta lahko dostavlja moč do zadnjih koles, dva pa še na sprednjo os. Ta dva motorja zagotavljata pogon na sprednji kolesi.
Sistemska moč presega 900 "konjev", količino navora pa pri Lamborghiniju še niso razkrili. Zgolj z elektriko lahko asteriona peljejo 30 kilometrov. Ob polni obremenitvi vseh motorjev asterion do 100 kilometrov na uro pospeši v treh sekundah in doseže najvišjo hitrost 320 kilometrov na uro.
Teoretično naj bi asterion dosegal le tretjino ogljičnega izpusta modela aventador, iz katerega študija dejansko izhaja.
Lamborghini izpostavlja vsakodnevno uporabnost asteriona
Pri Lamborghiniju trdijo, da asterion ni napoved neposrednega tekmeca ostalim hibridnim superšportnikom kot so ferrari la ferrari, porsche 918 spyder in mclaren P1. Njegovo poslanstvo naj bi bilo predvsem zagotavljanje vsakodnevne uporabnosti in užitka pri vožnji.
Tak pristop dokazujejo tudi smernice pri zunanjem oblikovanju asteriona. Voznik sedi višje, bolj strm je naklon vetrobranskega stekla, voznik tudi lažje vidi konec sprednjega dela vozila in ga zato lažje upravlja v mestih.
Dokaz več, da poslanstvo asteriona ni navduševanje na dirkališčih, temveč učinkovit vsebinski prikaz športnega terenca urusa.