Ponedeljek, 9. 7. 2012, 9.35
9 let, 2 meseca
Kdaj bomo električne avtomobile polnili brezžično?

Cena baterij, dolgotrajno polnjenje in obvezen kabel
Za uveljavitev električnih avtomobilov so trenutno največje ovire baterije (in z njimi povezana visoka cena avtomobilov), dolgotrajnost polnjenja baterij in tudi dejstvo, da brezžično polnjenje za zdaj še ni dovolj razvito. Medtem ko so proizvajalci že predstavili plugin različice avtomobilov, ki jih je mogoče polniti na hišnem električnem omrežju, strokovnjaki opozarjajo na nujnost razvoja brezžičnega sistema polnjenja. Za zdaj o nakupu električnega ali plugin avtomobila razmišljajo le štirje odstotki voznikov na svetu.
Brezžične polnilne postaje razvija že več proizvajalcev, med njimi tudi Nissan, Audi, Volkswagen, Mitsubishi, General Motors in številna manjša podjetja. General Motors je v razvoj sistema, ki ga razvija z zasebnim podjetjem Powermat, vložil pet milijonov ameriških dolarjev. Za zdaj testna naprava polni pametne telefone in elektronske naprave v avtomobilu.
Polnilna postaja deluje indukcijsko ali prek magnetne resonance
Podjetje WiTricity, ki sodeluje tudi z Audijem, Mitsubishijem in Toyoto, je razvilo polnjenje prek magnetne resonance. Polnjenje se izvaja med magnetnim poljem in avtomobilom, kjer je lahko razdalja tudi 25 centimetrov. Polnilec so razvili na tehnološkem inštitutu v Massachusettsu v ZDA.
Magnetna resonanca učinkovitejša od indukcije
Tehnologija magnetne resonance je za lastnika vozila precej uporabnejša od indukcijske metode, saj dovoljuje večji odmik. Pri resonanci je lahko odmik tudi deset centimetrov, kar omogoča lažjo namestitev avtomobila nad magnetno polje.
Pri prenosu se zdaj izgubi še deset odstotkov energije, kar bodo morali razvijalci v prihodnje še odpraviti. Po zdajšnjih ocenah naj bi taka polnilna postaja stala okrog dva tisoč ameriških dolarjev.
V Londonu že preizkus javnih magnetnih polji za polnjenje
Večino novih javnih polnilnih postaj bodo dobila mesta v Evropi in Aziji. Število takih postaj naj bi se letos potrojilo na skoraj 99 tisoč. V Londonu tako že preizkušajo sistem postavitve javnih polnilnih postaj, delujočih na principu magnetne resonance.
"Plugin ni slaba tehnologija, vendar pa moramo pri njej še izboljšati učinkovitost za posameznika. Izvor energije bi bil enak. Zdaj je le odvisno, ali bo šla energija prek kabla ali po zraku," je dejal Andrew Gilbert, izvršni direktor Qualcomma, ki v Londonu izvaja preizkus. Qualcomm je s polnilnimi sprejemniki opremil 50 vozil, tehnologijo pa si želijo prodati različnim proizvajalcem avtomobilov in električne polnilne opreme.