Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ciril Komotar

Četrtek,
27. 3. 2008,
9.11

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 27. 3. 2008, 9.11

8 let, 8 mesecev

BMW 7 hydrogen

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Po prestolnici in okolici smo se vozili s prestižno limuzino, ob tem pa v okolje nismo izpustili niti grama škodljivih emisij.

Vozila znamke BMW, ki jih poganja vodik niso novost. "Bavarci" se z razvojem, ki združuje avtomobil in vodik, trudijo že od osemdesetih let dalje. Sedmica, ki smo jo imeli priložnost zapeljati mi, pa je njihov prvi izdelek, ki lahko upraviči naziv "serijski avtomobil".

Vizija

Pri BMW-ju v prihodnost gledajo izza rožnatih očal. Zaenkrat upravičeno. Sedmica, ko jo lahko popolnoma neodvisno poganja tudi vodik, je BMW pete generacije, ki stavi na takšen pogon. Prejšnje štiri so bile namenjene izključno testiranjem, medtem, ko bi bil lahko BMW 7 hydrogen serijski avtomobil. Dolgoročni cilj znamke je pridobivanje vodika iz neomejenih virov energije. Pravijo, da so možnosti praktično neomejene. Realnost pa je za zdaj (in še nekaj časa bo tako ostalo) drugačna. V prid napredka na področju izrabe vodika v prid čistejših avtomobilov, se naslanjajo na sodelovanje s klasičnim bencinskim motorjem, kar postavlja trdne temelje za naprej.

Osnova in zmogljivosti

Kot osnova služi BMW-jev preverjen šestlitrski dvanajstvaljnik, ki lahko po zaslugi malih (a prefinjenih, poudarjajo snovalci) sprememb deluje tudi na vodik. V primeru pogona na bencin ali vodik ima voznik na voljo "le" 260 konjskih moči in 390 Nm navora. Moč (standardni dvanajstvaljnik razvije 450 "konjev") so morali omejiti zaradi potrebe po mirnem preklopu med obemi gorivi.

Posoda z vodikom v prtljažniku

Sicer pa je dragocena sedmica (na cestah po svetu se vozi le okoli sto takšnih vozil) prikrajšana za polovico prtljažnega prostora. Takoj za sedeži se namreč nahaja 160–litrski »tank«, kamor lahko spravijo za osem kilogramov utekočinjenega vodika. Da ostane v tekočem stanju, mora biti vzdrževana stalna temperatura -250 stopinj celzija. Kot zanimivost naj navedem podatek, da je izolacija »posode« tako dobra, da bi se, če bi bila napolnjena z ledom, ta topil kar 13 let.

V praksi

Številke, ki jih proizvede motor, ko deluje na vodik, vsekakor niso primerljive s tistimi, ki jih sicer proizvede dvanajstvaljnik, vendar so zmogljivosti povsem »na nivoju«. Ob tem je potrebno v zakup vzeti še dodatnih 300 in nekaj kilogramov, zaradi katerih se teža takšne sedmice povzpne krepko nad dve toni. Kljub vsemu med vožnjo po prestolnici in obvoznici nismo čutili kakršnegakoli pomanjkanja moči. Preklop iz bencina na vodik, ki ga voznik sproži s preprostim stikalom na volanu, se zgodi popolnoma nezaznavno. Zvok motorja ostane isti, vse kar da vozniku in sopotnikom vedeti, da se vozijo na vodik, je H2 izpisan na malem zaslonu med merilnikoma hitrosti in vrtljajev. Domet avtomobila v takšnem načinu znaša solidnih 200 kilometrov (8 kilogramov vodika je približno enako kot 30 litrov običajnega goriva), zraven pa je potrebno prišteti še dodatnih 500, ko v igro vstopi bencin.

Ne spreglejte