Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
15. 12. 2014,
10.00

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 15. 12. 2014, 10.00

9 let, 2 meseca

Audi Q7 – zunaj manjši, znotraj večji, skupaj pa za do 325 kilogramov lažji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Po devetih letih je Q7, prvi Audijev športni terenec, že klical po novem modelu. Dolgo iz Audija ni prišlo uradno potrdilo o tem, ali ga bodo sploh predstavili. Zdaj je tu in kar 325 kilogramov lažji.

Prva generacija: tretji trojček

Q7 si je tehnično osnovo (ob nekoliko daljšem medosju) delil z dvema podobnima izdelkoma, ki prihajata izpod iste "strehe". To sta volkswagen touareg in porsche cayenne, ki so ju predstavili kar štiri leta pred Q7!

In oba omenjena sta kariero končala leta 2010, ko so na trge poslali naslednji generaciji obeh modelov. Q7 je tako ves čas – vsaj časovno – po malem zaostajal za omenjenima modeloma, čeprav je, izhajajoč prav iz daljše medosne razdalje, ponujal nekoliko drugačen paket.

Drugič mersko bližji hišnima tekmecema

Medtem ko se je medosna razdalja, ki veliko pove o zasnovi in umestitvi avtomobila, pri touaregu in cayeenu z novo generacijo nekoliko povečala, se je pri novi generaciji Q7 rahlo pomanjšala, a je še vedno nekoliko večja kot pri obeh neposrednih tekmecih.

Zdaj razdalja med osema meri 2,99 metra, zanimivo pa je, da je novi Q7 v primerjavi s prvo generacijo tudi krajši (zdaj 5,05 metra, prej 5,09) in ožji (zdaj 1,97, prej 2,04 metra), ostaja pa enako visok.

Še vedno tudi kot sedemsedežnik, tokrat z večjima sedežema v tretji vrsti

Pri Audiju pravijo, da je Q7 kljub zmanjšanju zunanjih mer znotraj večji, kot je bil do zdaj, in to v vse tri smeri. Pravijo celo, da ima najdaljšo kabino v svojem velikostnem razredu. V drugi vrsti so trije sedeži z nastavljivim nagibom naslonjala, ki so zdaj lahko za 11 centimetrov (prej deset) vzdolžno pomični, tudi tokrat pa je Q7 na voljo kot sedemsedežnik z dvema sedežema v tretji vrsti.

Tudi tam je opazen prirastek prostora, in sicer v tolikšni meri, da sta sedeža uvrščena v tretjo kategorijo otroških sedežev, torej za otroke do 11 let. Sedeža se zložita v dno in se na ta način umakneta prtljagi. Za lažji dostop do tretje vrste se skrajna sedeža zložita (naslonjali) in umakneta naprej. Za lažji dostop do prtljažnika pa so zadnja vrata električno pomična in za doplačilo s funkcijo samodejnega odpiranja in zapiranja z zamahom noge pod prtljažnik.

Hujšanje do 325 kilogramov!

Za novo generacijo je moral Q7 shujšati, zmanjšanje mase pa se je začelo že pri karoseriji. Ta zaradi uporabe različnih materialov, od aluminija do več vrst jekel, in zaradi spretnega sožitja materialov tehta 71 kilogramov manj, kar za sto kilogramov je lažje podvozje, celoten avtomobil pa je, če je opremljen z motorjem 3.0 TDI, za celih 325 kilogramov lažji kot prej.

Za zmanjšanje mase so poskrbeli na vseh področjih, od električnega sistema do dna prtljažnika. Aluminij, tako značilen Audijev gradnik, zavzema 41 odstotkov mase pri kletki, poleg tega so aluminijasti še vrata, pokrov prtljažnika, sprednja blatnika in pokrov motorja.

Visoka tehnologija v notranjosti

Notranjost je lahko po zaslugi velikega panoramskega strešnega okna še svetlejša, tudi brez njega pa v oči pade vsaj na videz nizka in široka armaturna plošča. Na njej ni prav dosti gumbov, večino njihovih funkcij je prevzel MMI z veliko na dotik občutljivo ploščico in z izboljšanimi meniji, ki še izboljšujejo ergonomijo upravljanja – močno izboljšano je tudi glasovno ukazovanje od telefona do navigacijske naprave.

Q7 ima zdaj lahko tudi virtualne merilnike, takšne, kot jih poznamo že iz modela TT; njihovo srce je štirijedrni procesor!

V Nemčiji bo serijski avdiosistem z desetimi zvočniki, še vedno pa ga bo mogoče nadomestiti z Bang & Olufsenom … In v drugi vrsti bosta na voljo dve 10,1-palčni tablici, s sistemom MMI povezani prek omrežja Wi-Fi. Z njima bo lahko potnik na zadnji klopi upravljal tudi navigacijsko napravo (od vnosa cilja naprej) in brskal po spletu, v tablici je vgrajena kamera z ločljivostjo HD, tam je tudi bluetooth za priklop brezžičnih slušalk, na primer.

Tudi aktivni pomočnik pri izogibanju oviri

Med asistenčnimi sistemi kaže opozoriti na opozorilnik ob prečnem prometu (vzvratno vključevanje na primer s parkirišča), pomoč pri vzvratni vožnji prikolice, radarski tempomat, ki deluje vse do zaustavitve in nadaljuje pri vnovičnem premiku (kolone), sistem, ki na osnovi vnesenega cilja in na podlagi določene poti predlaga zmanjšanje hitrosti (tudi za manjšo porabo goriva), nočni vid, aktivni pripomoček za izogibanje oviri in sistem za zaviranje v sili pri zavijanju v levo, ko voznik ne opazi nasproti vozečega vozila.

Varčna motorizacija in dizelski priključni hibrid s porabo le 1,7 litra goriva!

Ob prihodu na trge bo Q7 na voljo z dvema trilitrskima motorjema. TDI bo zmogel 600 njutonmetrov in 200 kilovatov (272 "konjev"), TFSI pa 440 njutonmetrov in 245 kilovatov (333 "konjev"). Oba motorja sta sicer že poznana, a izboljšana tako, da je njun izpust ogljikovega dioksida do 50 gramov na kilometer manjši.

Pozneje bodo ponudili še posebej varčno različico motorja 3.0 TDI s 500 njutonmetri in s 160 kilovati (218 "konjev"), pa 2.0 TFSI (370 njutonmetrov, 185 kilovatov oz. 252 "konjev"), ki bo v prvi vrsti namenjen azijskim in severnoameriškim trgom, posebej pa so ponosni na hibridni pogon za različico Q7 e-tron quattro. To bo priključni hibrid s šestvaljnim turbodizlom in z normno porabo le 1,7 litra goriva na sto kilometrov!

Elektromotor moči 94 kilovatov bo integriran v osemstopenjski menjalnik in bo skupaj s turbodizlom (190 kilovatov oz. 258 "konjev") razvil sistemskih 700 njutonmetrov in 275 kilovatov (373 "konjev"). Baterija je litij-ionska, ki premore 17,3 kilovatne ure energije, kar zadostuje za do 56 kilometrov zgolj električne vožnje.

Brez quattra pri Q7 ne gre

Seveda ima veliki športni terenec štirikolesni pogon quattro s samozapornim sredinskim diferencialom z že znano osnovno razdelitvijo pogona (60 odstotkov nazaj), glede na okoliščine pa zmore na sprednjo os prenesti največ 70 in na zadnjo največ 85 odstotkov navora.

Za boljšo lego na cesti so masno središče za kar pet centimetrov približali tlom, povsem novo je podvozje (vključno z geometrijo vodil in vključno z doplačilnim zračnim vzmetenjem), nov je volanski sistem in za doplačilo bo na voljo tudi štirikolesni volan: pri manjših hitrostih zadnji kolesi suče v nasprotni smeri od sprednjih (za do pet stopinj), pri večjih pa v isti smeri.

Audi Q7, ki ga bo javnost prvič videla na salonu v Detroitu (12. januar 2015), bo v Nemčiji naprodaj spomladi 2015 za od 61 tisoč evrov.

Ne spreglejte