Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Petek,
9. 8. 2013,
9.45

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 9. 8. 2013, 9.45

7 let, 1 mesec

Toča na avtocesti: zmanjšati hitrost in ohraniti mirno kri

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Če nas toča ujame med vožnjo po avtocesti, ne smemo ustaviti. Zmanjšati je treba hitrost in poskrbeti za ustrezno varnostno razdaljo ter ohraniti mirno kri.

Doma odeje ali ponjave, na cesti zaščite ni

Po tednih peklenske poletne vročine, ko je bilo treba pred uporabo učinkovito prezračiti avtomobil in pozneje pravilno uporabljati klimatsko napravo, bodo z napovedanimi nevihtami in točo na voznike prežale druge nevarnosti. Toča je še posebej nevarna takrat, ko nas ujame na cesti. Na regionalni še lahko ustavimo in s kančkom sreče celo poiščemo zavetje, na avtocesti pa ustavljanje ni dovoljeno.

Če lahko doma na parkirišču avtomobil pred točo zaščitimo z odejami ali preventivno s posebnimi ponjavami (pri tem pa je treba najprej paziti na lastno varnost!), na cesti takšne zaščite ni.

Zmanjšati hitrost, upoštevati varnostno razdaljo

"Če nas toča ujame na avtocesti, moramo kar najhitreje zmanjšati hitrost in poskrbeti za ustrezno varnostno razdaljo. Vidljivost je zaradi toče, dežja in vetra takrat veliko slabša. Paziti je treba tudi na luže, saj lahko ob večji količini padavin hitro pride do splavanja. Predvsem pa je treba ohraniti mirno kri in se izogniti paniki. Čeprav toča tolče po avtomobilu, se pogosto sliši bolj grozno, kot v resnici je. Lak se ne poškoduje tako hitro, tudi vetrobransko steklo se ne razbije kar tako. Zato le brez panike," pravi inštruktor varne vožnje Andrej Brglez.

Ob tem Brglez poudarja, da so v primeru toče na cesti še veliko bolj izpostavljeni motoristi. Njih ne ščiti karoserija, zato točo čutijo dobesedno na lastni koži.

Avtomobilski lak se popravi s tehniko izbočenja

Popravila poškodb avtomobilske pločevine zaradi toče se danes največkrat opravljajo s tehniko izbočenja, kjer ne poškodujejo laka. Ta tehnika je primerna tako za pločevinaste kakor aluminijaste karoserije. Če poškodbe ne morejo odstraniti le z izvlečnimi čepi, je potrebno tudi dodatno lakiranje. Pri srednje poškodovanem vozilu so lahko poškodbe odstranjene še isti dan.

Ne spreglejte