Ponedeljek, 10. 3. 2014, 13.00
8 let, 7 mesecev
Še Vladimir Putin se pripne z varnostnim pasom, zakaj se ne bi še Slovenci?
Moderni sistemi samodejno zategnejo varnostni pas
Moderni avtomobili tudi pri varnostnih pasovih poznajo zanimive tehnične rešitve. Avtomobili nam danes takoj ob zagonu motorja že znajo samodejno zategniti varnostni pas, moderni varnostno-asistenčni sistemi pa to naredijo v zadnjih delčkih sekunde pred vnaprej ugotovljenim neizogibnim trčenjem.
Nekateri proizvajalci (Ford, Mercedes-Benz, Lexus) so na zadnjih sedežih predstavili napihljive varnostne pasove, ki nadgradijo sistem omejevanja zatezne sile in potnikom tudi nudijo več udobja. Tovrstne pasove, ki bodo potnike ščitili pred poškodbami glave in vratu, bomo v velikoserijski proizvodni srečali pri novem fordu mondeu.
Pomen zategnitve varnostnega pasu, namestitve vzglavnika in pripenjanja na zadnjem sedežu
"Pred vožnjo je treba iz žepov v hlačah vzeti vse trde predmete, ki sicer lahko privedejo do zloma medenične kosti. V zimskem času je priporočljivo tudi sleči bunde in podobna oblačila. Spodnji del varnostnega pasu je treba namestiti po pasu hlač, nosečnice naj si ga nastavijo pod trebuh," svetuje prometni strokovnjak in inštruktor varne vožnje Andrej Brglez, ki dodaja pomen zategnjenega varnostnega pasu, ki v primeru trka občutno zmanjša nihanje telesa in s tem povezane poškodbe.
Vzglavnik na sedežih mora biti prav zaradi tega nihanja poravnan z višino glave, saj lahko nesreča v nasprotnem primeru privede do zloma tilnika.
Zelo pomembno je pripenjanje z varnostnim pasom tudi na zadnjih sedežih. V primeru nesreče nepripeti potniki na zadnjih sedežih nevarnost smrti za voznika in sovoznika povečajo kar za petkrat.