Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
24. 5. 2011,
13.49

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 24. 5. 2011, 13.49

8 let, 7 mesecev

Zelene odločitve

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Priznajte, da bi tudi sami radi storili nekaj za svoj planet, pa ne veste, kje začeti, ker se v poplavi nasvetov ne znajdete več.

Pet preprostih napotkov vam bo olajšalo začetniške ekološke težave in pomagalo, da se z manj zapravljenega denarja počutite bolje. 1. Stop ustekleničeni vodi Če ne veste, kje bi začeli z ekološkim načinom življenja, začnite tako, da prenehate kupovati vodo v plastenkah, ker je to popolnoma nepotrebno, dokler je voda iz pipe pitna. Vsa voda z okusom ali brez okusa je strošek, ki ogromno stane planet – ustekleničena voda je neprimerljivo dražja od vode iz pipe, manj kakovostna, ker je postana, in le v redkih primerih iz resnično kakovostnih virov. Najbolj boleče pa je, da za vsak liter ustekleničene vode proizvajalec porabi dodatne tri litre vode, ki končajo kot odpadna voda. Rešitev: Voda iz pipe ali steklenica, ki jo nosimo s seboj in po potrebi polnimo z vodo iz pipe, na voljo so plastične ali steklene.

2. Hrana iz soseščine

Eksotični izdelki z drugega konca sveta bodo nekaj hipov verjetno res božali vaše brbončice, še preden pa odprete od užitka zaprte veke, naj vam namignemo, da so bili v pripravi na tako dolgo pot pošteno obdelani s kemikalijami, ki jih zdaj jeste, da o onesnaževanju zaradi prevoza ne izgubljamo besed. Rešitev: Dobro bi bilo, da bi ves čas uživali sezonsko in lokalno pridelano hrano, idealno pa, da je hrana pridelana organsko, saj tako na svoji poti do vas okolja ni onesnaževala s pesticidi. V toplejših mesecih lahko nekaj hrane pridelate sami, če imate vrtiček, sicer pa vsaj na balkonu posadite zelišča, da vam jih ni treba kupovati.

3. Imejte svojo vrečko

Čeprav se vam vrečka v trgovini zdi nepotreben strošek, še vedno vsakič znova kupite novo oziroma si pomagate z majhnimi brezplačnimi vrečkami z oddelka sadja in zelenjave. Kakorkoli pogledate, takole ne boste prihranili ne denarja ne svoje energije. Rešitev: Skrajni čas je, da greste po stopinjah svoje babice in si nabavite vrečko za nakupe. Velja tako plastična kot iz blaga, ki je lahko iz organsko pridelanega bombaža.

4. Dve stopinji gor, dve stopinji dol Svet onesnažuje tudi nenehno brnenje klimatskih naprav, ki jih večina ljudi uporablja neustrezno, čeprav so prepričani, da ravnajo prav. Večina jih torej poleti živi na ohlajenih 18 do 20 stopinjah Celzija, pozimi na dobro ogretih 25 do 27 stopinj ali več, hkrati pa še zračijo. Ko se začnejo pritožbe o vnetih sinusih in glavobolih, je skrajni čas, da uporabo klime omejite. Rešitev: Poleti obrnite termostat za dve stopinji višje, pozimi pa za dve stopinji nižje, kot ste navajeni. Čeprav naj bi veljajo pravilo, da se zunanja in notranja temperatura zraka ne smeta razlikovati za več kot nekaj stopinj, pri ekstremnih temperaturah pride do višjih razlik, vendar naj temperatura notranjih prostorov poleti ne pade pod 22 ali 23 stopinj, pozimi pa ne naraste nad to mejo.

5. Popotnik nove vrste

Za premikanje po svetu ne potrebujete vedno avtomobila ali letala, sploh če govorimo o poti v službo in domov. Res je, da v takšni škatli lažje prenašate neprijetne vremenske razmere, hkrati pa porabite veliko bencina že samo takrat, ko iščete parkirni prostor, ki ga za nameček še drago plačate – rajši ne tvegajte z nepravilnim parkiranjem, ker vam avtomobil lahko kdo opraska oziroma odpelje pajek. Pravzaprav je avtomobil res luksuz. Rešitev: Premislite, kakšne so vaše prevozne navade in kako bi lahko zmanjšali količino ogljikovega dioksida, da bi hkrati še privarčevali pri izdatkih in energiji. Kolo, vlak, mestni avtobus ali celo hoja peš so lahko naložba v bolj kakovostno življenje.

Ne spreglejte