Petek, 25. 1. 2013, 8.19
5 let, 10 mesecev
Zdravilnost kralja zimskih dni, zelja
Čeprav poznamo več vrst zelja, se ta glede na prehrambno uporabo in zdravilne učinkovine bistveno ne razlikuje. Nekaj razlik lahko zaznamo le med svežim in kislim zeljem.
Tako kot vsako sadje in zelenjava, ki sta že sami po sebi zdravi in vsebujeta veliko pomembnih mineralov in vitaminov, tudi zelje ni nobena izjema. Ima visoko biološko in nizko energijsko vrednost, poleg tega pa vsebuje vse pomembne učinkovine, ki jih telo potrebuje za normalno delovanje: kalij, železo, žveplo, baker, natrij, magnezij, vitamine sklopa A, B in C, vlaknine, folno kislino, tiamin …
Kralja zimskih dni lahko po vsebnosti vitamina C primerjamo celo z limono.
Raziskave so pokazale tudi, da deluje proti razvoju rakavih obolenj, predvsem učinkovit pa je kot preventiva proti razvoju raka na debelem črevesu in raka na prostati.
Zaradi velike vsebnosti vode in vlaknin daje kljub manjšemu številu kalorij občutek sitosti, zaradi česar je odlični sestavni del dietne prehrane. V zeljnih listih so tudi fitoncidi, snovi, ki blažijo vnetne procese, zato lahko zeljnati list za hitrejše okrevanje položimo na boleče mesto ali ga privijemo obenj.
Da sok iz svežega zelja ne izgubi najučinkovitejših zdravilnih snovi, ga ne smemo zamrzovati ali pogrevati. Iz zelja lahko pripravljamo tudi poparek proti vnetjem dihalnih poti.