Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
5. 6. 2008,
7.44

Osveženo pred

3 leta, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Četrtek, 5. 6. 2008, 7.44

3 leta, 8 mesecev

Pozor, krvaveče dlesni!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Krvavitev dlesni je lahko na videz nepomembna težava, ki pa se ji moramo posvetiti, saj je po navadi prvi opozorilni znak vnetja dlesni ali celo parodontalne bolezni.

Parodontalna bolezen (imenujemo jo tudi parodontitis ali vnetje obzobnih tkiv) je najbolj razširjena kronična bolezen. Navadno napreduje brez bolečin, lahko pa jo spremljajo še nekateri drugi znaki, kot sta slab zadah in propad kostne substance. Vnetje obzobnih tkiv jo imenujemo zato, ker se med zobom in dlesnijo pojavijo obzobni žepi, kjer bakterije v zobnih oblogah s svojimi izločki povzročijo vnetje in nato tudi propad obzobnih tkiv. Starejše in debelejše so zobne obloge, več je bakterij, nevarnih obzobnim tkivom, in večja je poškodba.

Nezdravljena parodontalna bolezen lahko povzroči izpadanje zob in celo obolelost drugih organov, npr. srca in ledvic, okužbe dihal, poslabša sladkorno bolezen ali oslabi imunski sistem, zmanjša porodno težo novorojenčkov … S pravočasnim obiskom pri zobozdravniku in s pravilnim zdravljenjem pa je parodontalno bolezen mogoče ustaviti.

Razlog za krvavitev dlesni je lahko tudi vnetje dlesni ali gingivitis. Povzročijo ga bakterije s svojimi škodljivimi izločki. Barva dlesni se iz bledo rožnate spremeni v rdečo in ob dotiku zakrvavi. Z dobrim vzdrževanjem ustne higiene vnetje preneha. Če ga ne zdravimo, pa se lahko pojavi naslednje vnetje, ki je navadno hujše od prejšnjega in povzroči globlje poškodbe obzobnih tkiv, ki se nikoli ne popravijo.

Pred vsakim zdravljenjem je zelo pomembna ustna higiena: dvakrat dnevno ščetkajte zobe in zgornjo površino jezika ter ustno nebo, enkrat dnevno uporabite zobno nitko, tam, kjer so dlesnini žepki globji, pa tudi medzobno krtačko in druge pripomočke za ustno higieno.

Skrb za ustno higieno in redni obiski pri zobozdravniku bodo preprečili nepopravljive poškodbe v ustni votlini ter vam dali lep nasmeh.

Za več informacij kliknite na www.babit.si ali pišite na info@babit.si in se dogovorite za brezplačni preventivni pregled.

Ne spreglejte