Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
8. 9. 2011,
14.35

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 8. 9. 2011, 14.35

8 let, 7 mesecev

Plavalni pripomočki

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Plavalni pripomočki so za prilagajanje dojenčkov na vodo in za učenje plavanja otrok skoraj nujni.

Na voljo je velika izbira najrazličnejših pomagal, od napihljivih blazin, otokov, žog, rokavčkov do najrazličnejših obročev in pasov. Kaj torej izbrati? Kateri plavalni pripomočki so primerni za vašega dojenčka in otroka? Z nami se je pogovarjala profesorica športne vzgoje in učiteljica plavalnih programov pri Zavodu G-rega Petra Filipič.

Fredov plavalni obroč Prvi pripomoček, s katerim se dojenček seznani na plavalnih tečajih, je Fredov obroč, ki ga uporablja Plavalna zveza. Glede na vzgon in stabilnost, ki jo obroč zagotavlja otroku v vodi, ločimo tri Fredove obroče: rdečega, oranžnega in rumenega. Učiteljica plavalnih programov Petra Filipič dodaja, da se z omenjenimi obroči otrok zelo dobro navaja na vodo že od tretjega meseca dalje ob pomoči staršev.

Drugi obroči Obroče poznamo vseh vrst, od nestandardiziranih, napihljivih do standardiziranih, a-testiranih, ki jih uporabljajo plavalne šole. Obroč otroku poveča plovnost, ker pa ni pričvrščen na telo, obstaja nevarnost, da otrok zdrsne iz obroča, je pojasnila Petra Filipič in dodaja, da so še posebej nevarni napihljivi obroči.

Plavalni pas Plavalni pas s penastimi kvadri, ki se pripne okoli otrokovega pasu, je, kot pravi profesorica športne vzgoje Petra Filipič, primeren pripomoček pri učenju plavanja. Otroku poveča plovnost, uporablja pa ga predvsem zadaj. Nevarnost tega pripomočka je predvsem v tem, da se lahko otrok prevrne na glavo ali pa ga obroč povleče navzdol. Filipičeva pojasnjuje, da je pomembna pravilna namestitev, ki je odvisna od otrokovega težišča in njegove plovnosti. Pri namestitvi pasu je najbolje, da pomagajo plavalni učitelji.

Plavalni pas Swimfin Na slovenski trg je pred kratkim prišel nov plavalni pripomoček v obliki plavuti morskega psa Swimfin. Pripomoček, ki uvaja novo tehniko učenja plavanja, so učitelji plavanja zelo pohvalili. V primerjavi s plavalnim pasom s penastimi kvadri ga je treba namestiti na dveh stičnih točkah, pod pazduho in v območju pasu, saj se tako težišče razporedi med te dve točki.

Medtem ko obroči in penasti pasovi otroke pri plavanju ovirajo, pa Petra Filipič poudarja, da je prednost Swinfina ravno v tem, da ga namestimo otroku na hrbet, zato mu omogoča prosto gibanje z rokami. Dodaja še, da je primeren za popravljanje plavalca predvsem pri tehnikah, kot so kravl, hrbtno in prsno plavanje ter delfin.

Rokavčki Najpogostejši pripomoček na bazenu so rokavčki, ki pa jih v šolah plavanja ne uporabljajo. Otrok, ki uporablja pri plavanju rokavčke, kot pravi Filipičeva, doseže namreč samo sedeč položaj, ki ga je pozneje pri učenju plavanja težko odpraviti. Rokavčki ne pomagajo pri prilagajanju na vodo in onemogočajo gibanje z rokami.

Plavalna deska V plavalnih šolah plavalne deske uporabljajo pri popravljanju napak, predvsem pri gibanju z nogami. Pri uporabi tega pripomočka, kot pravi učiteljica plavanja Petra Filipič, je zelo pomembno, kako ga uporabljamo. Otrok mora biti v ležečem položaju, pri čemer morajo biti roke iztegnjene, glava pa v položaju, kjer se konča deska. V tem položaju je telo najbolj plovno in to je tudi najpomembnejše pri učenju plavanja.

Ne spreglejte