Naj se sliši še tako nenavadno, a tudi nezmožnost bivanja v miru lahko predstavlja veliko težavo.
Na to je pretekli teden v sklopu predavanja Trpljenje ima smisel opozorila celostna bioterapevtka Mojca Debelak, ki je poleg odvisnosti od glasbe opozorila še na nekatere druge neobičajne odvisnosti, ki jih odkriva pri svojem delu, kot so odvisnost od odnosov, interneta, mobilnih telefonov.
"Kljub različnim odvisnostim pa je vsem skupno eno – človek ima zvezane roke. Težavo mu predstavlja prevelika želja po ugodju (sreči), ki jo dosega na (pre)lahek način. Vir zasvojenosti postane tudi vir razočaranja, odvisnik zapade v začaran krog polnjenja čustvenih lukenj," poudarja Mojca, ki se zdravljenja odvisnosti pri posameznikih loteva s karmično diagnostiko in alternativno medicino.
Ko tišina povzroči nervozo
Poleg znanih odvisnosti od alkohola, cigaret in zdravil je Mojca opozorila še na druge na videz nedolžne odvisnosti, kot so, na primer, odvisnost od interneta (izpostavila je težavo Facebooka), mobilnega telefona in celo glasbe. "Poznam primer plahe osnovnošolke, ki je s seboj neprestano nosila mobilni telefon in poslušala glasbo. Hrup jo je spremljal na poti v šolo, na poti domov, celo učila se je ob glasbi. Tišina je v njej predramila nervozo," razkriva Mojca in ob tem poudarja, da se kar nekaj ljudi spopada s težavo, da ne znajo več uživati v miru. Hazarderstvu, motnjam hranjenja ter odvisnostim od nakupovanja, dela in spolnosti se v zadnjem času pridružujeta še sanjarjenje in odvisnost od (slabih partnerskih) odnosov.
Prvi korak je priznanje
Debelakova ključ do zdravljenja odvisnosti vidi v celostnem zdravljenju, ki vzroke bolezni išče v travmatičnih dogodkih iz otroštva. Poleg okolja, dednosti in značaja posameznika upošteva tudi družinsko energijsko matriko. Temelj nastanka bolezni Mojca prek hipnoterapije in regresije išče v podzavestnih vzorcih (strahovi, agresija), ključ ozdravitve pa vidi v ozaveščanju in vračanju k sebi. "Prvi korak k zdravljenju je priznanje in uzaveščenje vedenja, ki posamezniku škodi," je dodala Debelakova, ki velik poudarek na poti do ozdravitve daje tudi moči samoopazovanja, izvajanju dihalnih vaj, jogi in meditaciji.