Sreda, 5. 1. 2011, 13.06
8 let, 7 mesecev
Nasveti za lažje krmarjenje po svetu bakterij
"Zimske bolezni" se prenašajo kapljično, torej s kihanjem, kašljanjem, pitjem iz istega kozarca ali z intimnim stikom. Že po napotku babic pa je virozo treba odležati, saj ni zdravila, ki bi z enim zamahom uničil vse bakterije. Pri zdravljenju pomaga jemanje vitaminov in mineralov ter predvsem dovolj tekočine, toplih čajev, da ne dehidrirate, še bolje pa je, da poskrbite za preventivo. Ljudje smo družabna bitja, zato izolacija ne pride v poštev. Se je pa v času razsajanja viroz dobro izogibati množicam in zaprtim prostorom, v katerih je veliko ljudi. Na avtobusih ali v drugih prevoznih sredstvih se držite bolj zase in če se le da, se ne dotikajte držal.
Doma je pomembno, da prostor prezračujete. Čeprav so bacili odporni, jim vlaga ne ustreza, zato ne bo škodilo, če prižgete vlažilec zraka in naredite pravo tropsko atmosfero. Sedemdesetodstotna vlaga ni prav nič po njihovem okusu. Še napaka, ki jo mnogi ponavljajo: če zunaj dežuje ali je mraz, z odprtimi okni ne boste dvignili vlažnosti. Mrzel zrak ima v sebi bolj malo vlage in prav hitro se zgodi, da bo posušil tudi tisto vlago, ki je že v prostoru.
Pri vlaženju si lahko pomagate s posodicami, ki jih napolnite z vodo in jih namestite na radiator. Pomagajo pa tudi mokre brisače ali krpe, le poskrbite, da voda izpareva v zrak. Dobra lastnost vlage je tudi ta, da daje večji občutek toplote. Da pa ubijete dve muhi na en mah, je pozimi pametno sušiti perilo na radiatorjih, saj bo tako voda izparevala, perilo pa bo hitreje suho.
Vlažen zrak tako poskrbi, da ostane vaša sluznica v optimalnem stanju, saj je to zelo pomemben dejavnik pri filtriranju zraka.
Fiziološka raztopina
Mnoge svetovne študije so dokazale, da ima uporaba fiziološke raztopine blagodejni in preventivni učinek. Raztopino je treba večkrat dnevno grgrati, saj zmanjša možnost infekcije z respiratornimi boleznimi in stabilizira ustno floro. Pri vnosu v nosno votlino pa se je priporočljivo ravnati bolj po občutku, predvsem v suhih prostorih, kjer je več ljudi.
Opozorilo na tem mestu ni odveč, saj je za uporabnike, ki imajo težave z ustno ali nosno votlino, pametno, da se pred pogostejšo uporabo fiziološke raztopine posvetujejo z zdravnikom.
Fiziološko raztopino si lahko pripravite tudi sami. Potrebujete le en liter destilirane vode, v katero vmešate devet gramov čiste laboratorijske soli ali pa preprostejša različica, pri kateri uporabite navadno vodo, ki ji primešate žlico jedilne soli.
Še nekaj drugih nasvetov za preventivo
Če ste že fizično aktivni, svojo aktivnost ohranite, če niste, pa je to odličen razlog, da se začnite športno udejstvovati. K boljšemu počutju lahko pripomoreta že jutranji sprehod, a ne pozabite na topla oblačila, ali pa hodite po stopnicah, namesto da bi se peljali z dvigalom. Za aktivnejše pa ne bo odveč udeležba kakšne aerobne vadbe, vsekakor pa je nujno vsaj enkrat dnevno srčni utrip dvigniti na 100 udarcev.
K vzdrževanju imunskega sistema in dobre kondicijske pripravljenosti pripomoreta tudi velika količina vode in svežega sadja.
Uživanje vitaminov povečuje možnost, da boste letošnjo sezono prehladov prešli brez bolezni. Z zdravnikom ali farmacevtom se pogovorite, kateri vitamini so za vas najprimernejši. Vsekakor pa kot dodatek k prehrani zelo koristijo vitamin C, multivitaminske tablete, B-kompleks, cink, naravni izvlečki ali pa homeopatske kroglice.