Četrtek, 21. 10. 2010, 11.29
8 let, 7 mesecev
Nad prehlad s flavonoidi
Najdemo jih v vsej zelenjavi in sadju, dajejo ji značilno barvo: rumeno, rdečo, modro ali vijoličasto. Flavonoidi, ki jih najdemo v vijoličnem, modrem in rdečem sadju, so močnejši od običajnih in jih imenujemo antocianini, zadnje raziskave pa kažejo, da imajo največjo koncentracijo jagode črnega bezga – petkrat več kot njihove sorodnice borovnice ali osemkrat več kot brusnice. Prav njih bomo danes predstavili. Poleg v sadju in zelenjavi se flavonoidi nahajajo tudi v pravem čaju, rdečem in belem vinu ter čokoladi, kjer jih zaradi naravne grenkobe sladijo.
Čudežni grm
Črni bezeg raste v Evropi in Severni Ameriki, ima rahlo strupene lističe, prav tako se zaradi blage toksičnosti naj ne bi uživalo surovih plodov. Jagode se uporabljajo za sokove, marmelade, likerje in zdravilne čaje. Pri receptih, ki vključujejo borovnice, lahko te skoraj vedno nadomestimo z jagodami črnega bezga. Kot smo že omenili, ima temno modro in vijolično sadje močnejše antioksidacijske učinke, njihova koncentracija v jagodah črnega bezga pa daleč presega koncentracijo v drugem sadju, večja je tudi količina železa, kalcija in vitamina C, ki mu v nekoliko manjši meri sledita še vitamin A in B6.
Kje se skrivajo?
V njihovi naravni obliki jih težko užijemo toliko, da bi imeli pozitiven učinek na naše zdravje, pa tudi sicer jagode črnega bezga niso primerne za uživanje v velikih količinah, ker imajo odvajalne učinke. Anja Križnik Tomažin, zagovornica zdrave prehrane in zdravega načina življenja, prisega na sirup iz jagod črnega bezga: "Mama me je od nekdaj opominjala, da je jeseni treba poskrbeti za dvig odpornosti, torej krepitev imunskega sistema, zato sem zdaj, ko sem tudi sama mama, še bolj pozorna na to. Vesela sem, da obstaja izdelek, ki pokrije moje in otrokove potrebe po vsakodnevnem vnosu antioksidantov."