Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
11. 7. 2011,
13.18

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 11. 7. 2011, 13.18

8 let, 7 mesecev

Kako ohraniti otroke zdrave in v formi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ob tednu otroške debelosti so se organizatorji posvetili napotkom, kako se boriti proti debelosti otrok in kako jih vzgajati v zdravem duhu.

Raziskave kažejo, da bo do leta 2050 v Veliki Britaniji kar četrtina otrok predebelih. Debelost je prikriti ubijalec, kar pomeni, da je debelost v otroštvu slaba popotnica za nadaljnje življenje. Debelost slabo vpliva na srčno-žilni sistem, živčni sistem in organe prebavnega trakta. Zaradi takšnih posledic so se v Veliki Britaniji odločili organizirati teden otroške debelosti, da otroke zaščitijo pred mračno zdravstveno prihodnostjo. Raziskovalka na področju pediatrije, Anabell Karmel, je povedala: "Debelost je resna bolezen. Če vzamemo za primer bolezni jeter, ugotovimo, da otrok sploh ne čuti, kakšno notranje neravnovesje ima. Bolečino začuti šele, ko dobi cirozo jeter, takrat pa je že veliko prepozno. Težave z jetri, želodcem, diabetesom, srčna kap in druge srčne bolezni so le nekatere od bolezni, ki so posledica prekomerne teže."

Zaradi zgoraj navedenih bolezni je Karmelova izdala brošuro z nasveti, kako ohranjati svojega otroka zdravega in v formi. Pravi, da je upoštevanje nasvetov nujno za lepšo in svetlejšo prihodnost otrok. Spodaj najdete nekaj njenih nasvetov iz brošure.

1) Ne pustite, da otrok je pred televizorjem. Naj se izogiba hitri in mastni hrani, sladkarijam in slanim prigrizkom.

2) Otrok naj začne dan z zdravim zajtrkom, kot so ovseni kosmiči ali polnozrnata žita. Takšen zajtrk bo počasi dovajal sladkor telesu in otrok bo imel dlje časa občutek sitosti. Pri tem je treba paziti na kosmiče z veliko dodanega sladkorja. Na etiketi preverite, da je v 100 gramih izdelka največ 10 gramov sladkorja in 0,5 grama soli.

3) Otroku ponudite vmesne obroke – malico. Najbolj zdravi prigrizki so sveže sadje in zelenjava, tunina, solata in podobno. Veliko mamic da svojim otrokom za malico žitno ploščico, v kateri je lahko kar 40 odstotkov sladkorja in 30 odstotkov maščob.

4) Za nagrado otroku ne kuhajte njegove najljubše hrane, kot so pica, ocvrtki, torta! Raje se osredotočite na meso na žaru ali v marinadi. Da otroke navdušite, hrano pripravite v posebni obliki.

5) Naj vam otroci pomagajo pri kuhanju. Tako se bodo spoznali z zdravim kuhanjem, okušali novo hrano in se naučili kuhati.

6) Bodite dober vzor. Skuhajte zdravo kosilo, nehajte kupovati sladkarije in (presladke) sadne sokove. Če boste vi jedli na kavču pred televizijo, bo to navado prevzel tudi vaš otrok.

7) Izberite sestavljene ogljikove hidrate. Krompir, testenine, polnozrnat kruh in sveža zelenjava so veliko boljši nadomestek tortam, belemu kruhu in piškotom, poleg tega pa nas bolj nasitijo.

8) Otrokom ponudite čim več sadja v kakršnikoli obliki. Lahko ga dodate tudi v kosmiče, kašice, naredite sadni sladoled, narežite ga v zanimive oblike, iz njega skuhajte kompot in podobno.

9) Če otrok zavrača zelenjavo, ga pretentajte. Na drobno narezano jo dodajte v omake in juhe.

10) Prepričajte otroke, da so dejavni. Kupite trampolin, na dvorišču ustvarite plezalno steno, kupite mu žogo ali pojdite na družinski izlet s kolesi.

Ne spreglejte