Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
12. 8. 2015,
10.11

Osveženo pred

10 mesecev, 2 tedna

Siol.net

Natisni članek

Natisni članek

Ustvarimo boljši svet advertorial Lidl Slovenija

Sreda, 12. 8. 2015, 10.11

10 mesecev, 2 tedna

Ko znanje iz knjig ne zadošča, je čas za osebni izziv – izziv MEPI

Siol.net

Mladi, ki začutijo, da od življenja želijo dobiti več, kot ponujajo knjige, imajo možnost, da se priključijo programu MEPI - Mednarodno priznanje za mlade.

MEPI je povsem netekmovalen program za mlade od 14. do 25. leta, ki ga je leta 1956 uvedel vojvoda Edinburški, mož kraljice britanske Elizabete II., skupaj s Kurtom Hahnom, znanim nemškim pedagogom, in lordom Huntom, vodjo prve uspešne odprave na Mont Everest. Fleksibilen program mlade z aktivno udeležbo na različnih področjih (šport, veščine, prostovoljstvo in odprave) usmerja v razvoj in uresničitev njihovih potencialov ter jih spodbuja k razvoju v aktivne, odgovorne in zadovoljne posameznike, pripravljene na izzive življenja.

V skoraj 60 letih se je program iz Velike Britanije razširil v več kot 130 držav. V tem obdobju je v njem sodelovalo že več kot sedem milijonov mladih. V slovenskih šolah in nekaterih drugih organizacijah ga izvajajo od leta 2004. Od leta 2008, ko je častno pokroviteljstvo programa sprejel tedanji predsednik države dr. Danilo Türk, je MEPI dobil posebno mesto v življenju osnovnošolcev in dijakov.

Biti del zgodbe MEPI pomeni tudi tkati nove prijateljske vezi, pogosto vseživljenjske.

Za nikogar ni ovir, za osebno rast je priložnost vedno in povsod

Mladi se na pustolovskih odpravah naučijo dela v skupini, spoznavajo korake projektnega dela, veščine preživetja v naravi in se učijo odgovornega odnosa do okolja. (foto: Društvo GAHA Slovenija) | Foto: Mladi se na pustolovskih odpravah naučijo dela v skupini, spoznavajo korake projektnega dela, veščine preživetja v naravi in se učijo odgovornega odnosa do okolja. (foto: Društvo GAHA Slovenija)

Mednarodno priznanje za mlade lahko osvoji prav vsak, ki je pripravljen sprejeti nove izzive, si postaviti lastne cilje in jih s trudom in vztrajnostjo tudi zasledovati.

Za dosego priznanja se morajo mladi udejstvovati na štirih področjih:

• prostovoljstvo krepi čut do sočloveka, nesebičnost in strpne odnose v družbi ter povečuje občutek pripadnosti skupnosti;

• področje veščin je namenjeno odkrivanju novih znanj, razvoju talentov in neformalnemu učenju;

• prek področja športa program mladim približa zdrav način življenja, obenem pa jim šport približa na netekmovalen način;

• na pustolovskih odpravah se mladi naučijo dela v skupini, spoznavajo korake projektnega dela, veščine preživetja v naravi in se učijo odgovornega odnosa do okolja.

Program ima tri stopnje, ki se razlikujejo po zahtevnosti. Bronasta stopnja traja vsaj tri mesece, srebrna vsaj šest mesecev, zlata stopnja pa najmanj 12 mesecev. V času trajanja posamezne stopnje se mora posameznik vsaj eno uro na teden aktivno udejstvovati na vseh štirih področjih programa. Za zaključek posamezne stopnje ni zgornje časovne omejitve, pomembno je le, da udeleženec program konča do 25. leta.

Na zlati stopnji mora posameznik opraviti še projekt Neznani prijatelj, ki udeležencu omogoča, da skozi izkušnje delovanja in bivanja z nepoznanimi ljudmi razvije zrelost in občutek odgovornosti za svoja dejanja. Izvaja se s točno določenim namenom, zunaj doma, lahko tudi v tujini. Pomembno je, da posameznik vsaj pet dni oziroma štiri noči biva in deluje v nepoznanem okolju, s točno določenim namenom.

Možnosti za dejavnosti v okviru programa MEPI so skoraj brezmejne in temeljijo na prostovoljnih, športnih, kulturnih, intelektualnih in avanturističnih dejavnostih, ki spodbujajo osebno odkrivanje in rast, samozaupanje, vztrajnost, odgovornost do samega sebe in ne nazadnje služenje skupnosti.

Se vidiš kot prostovoljec? Te zanimajo veščine, šport ali celo odprave?

Prvi korak je iskanje najbližje organizacije, ki izvaja program MEPI, kjer udeleženec izbere ustreznega mentorja. Ob vstopu v program mora udeleženec poravnati pristopnino (25 evrov) in prejme indeks dosežkov, v katerega se beležijo njegovi uspehi.

S pomočjo mentorjev, ki jih mladi najdejo v najbližji šoli ali organizaciji, ki izvaja program MEPI, si mladi zastavljajo cilje in pridobivajo dragocene izkušnje, tudi takšne, ki jim bodo koristile v poznejši poklicni karieri.

Mentorji so praviloma učitelji, mladinski delavci in drugi prostovoljci, ki so uspešno opravili usposabljanja za mentorje in voditelje odprav v programu MEPI, ki dajejo poseben poudarek načelom programa in razvijanju voditeljskih sposobnosti.

Udeleženca ves čas programa spremlja in spodbuja mentor, na koncu pa na nacionalnem uradu programa MEPI preverijo in potrdijo posameznikove dosežke. Ko posameznik izpolni cilje, ki si jih je zadal na področjih posamezne stopnje, dobi priznanje.

Podelitev zlatih priznanj MEPI 2013 na Brdu pri Kranju. Priznanja je podelil princ Edward, grof Wesseški. (foto: veleposlaništvo Velike Britanije) | Foto: Podelitev zlatih priznanj MEPI 2013 na Brdu pri Kranju. Priznanja je podelil princ Edward, grof Wesseški. (foto: veleposlaništvo Velike Britanije)

Društvo, ki mladim predaja znanja, veščine in izkušnje svojih zlatih članov

Društvo GAHA Slovenija združuje vse udeležence programa MEPI, ki so že prejeli zlato priznanje in si želijo še naprej sodelovati v programu ter ostati del družine MEPI kot njeni aktivni člani.

Društvo je bilo ustanovljeno z namenom formalnega povezovanja prejemnikov priznanja in željo, da člani svoja znanja, veščine in izkušnje predajo naprej mlajšim generacijam. Člani poleg podpore programu MEPI aktivno sodelujejo v lokalnih skupnostih, kjer se kot prostovoljci vključujejo v delo z ranljivimi skupinami mladih.

Spopasti se z izzivom in spoznati meje svojih zmožnosti

"Program MEPI gradi posameznikovo samozaupanje predvsem zato, ker je individualen, torej si lahko vsak postavi svoje cilje na posameznih področjih programa. Posameznik si tako pod vodstvom mentorja postavi cilje, ki so zanj realno dosegljivi, obenem pa mu še vedno predstavljajo izziv. Ta dva pogoja zagotavljata, da mladostnik cilj doseže, hkrati pa nima občutka, da je to, kar je dosegel, zanj prelahko ali ničvredno. To je najboljša kombinacija za več samozaupanja. Z napredovanjem po stopnjah se cilji povečujejo v skladu z zmožnostmi posameznika," je povedal Jaka Kregar, projektni koordinator pri Društvu prejemnikov zlatega priznanja MEPI – Društvu GAHA Slovenija, ki je tudi ena izmed izvajalskih organizacij programa.

Mladi zmaji na tabor z Zlatniki

Zaključek tabora v Bohinju. (foto: Društvo GAHA Slovenija) | Foto: Zaključek tabora v Bohinju. (foto: Društvo GAHA Slovenija) V Društvu GAHA Slovenija so se skupaj z ljubljanskim zavodom Mladi zmaji odločili za organizacijo tabora za mlade iz socialno ogroženih družin, ki so ga poimenovali Gremo mi na tabor!.

"Želimo sodelovati z lokalnimi skupnostmi, hkrati pa mladim približati prostovoljstvo, ki je temelj delovanja društva," sta povedala organizatorja letošnjega tabora Jaka Kregar in Jera Oražem. "Glede na množične obljube udeležencev, da se prihodnje leto zagotovo vrnejo, je tabor za prihodnje leto očitno že 'razprodan'." Življenje v taboru ima namreč čarobno moč.

Vsaka aktivnost na taboru je bila zasnovana tako, da so otroci interaktivno pridobivali znanje in premagovali lastne strahove. Mladi organizatorji so pripravili kopico aktivnosti: udeleženci so se preizkušali v plezališču Iglica, se vozili na zip-linu (vrvni žičnici), izdelovali loke, se učili orientacije, prve pomoči, kurjenja ognja in bivakiranja, pomagali domačinom pri košnji, prek vseh fizičnih aktivnosti pa tudi krepili mehke veščine, ki so velikokrat pomembnejše od mišic.

Projekt Gremo mi na tabor! v Bohinjski Beli je v okviru trajnostne pobude Ustvarimo boljši svet podprl tudi Lidl Slovenija.

Podpornik rubrike Ustvarimo boljši svet je podjetje Lidl Slovenija.

Ne spreglejte