Četrtek, 30. 7. 2015, 10.09
11 mesecev
Kako so se mladinci odrezali na gasilski olimpijadi na Poljskem?
V Gasilskem društvu Drenov Grič - Lesno Brdo so letos dokazali, da trdna volja in trud slej ko prej obrodita sadove. Svoje spretnosti so tako dokazovali na Poljskem in dosegli odlično uvrstitev.
Doletela jih je čast, da nastopijo na gasilski olimpijadi
Prejšnji teden sta se enoti mladincev PGD Drenov Grič – Lesno Brdo in mladink PGD Zbilje odpravili na Poljsko, saj sta si s prvo uvrstitvijo na finalnem izbirnem tekmovanju prislužili čast, da nastopita na mladinski gasilski olimpijadi. Ta je potekala od 19. do 26. julija v poljskem mestu Opole, sami pa pravijo, da je to zgodovinski uspeh v gasilsko-športnih tekmovanjih in društvoma v izreden ponos.
Kaj so gasilsko-športne discipline?
Pripravljeni na preizkušnjo. O samem tekmovanju, pa tudi o pripravah nanj in o tem, kaj gasilsko-športna disciplina sploh je, smo se pogovarjali s članom upravnega odbora PGD Drenov Grič – Lesno Brdo Andrejem Zdešarjem, ki je mladinke in mladince spremljal na gasilsko olimpijado na Poljsko. Pravi, da gre za gasilska tekmovanja, ki se organizirajo in izvajajo za preverjanje in pridobitev strokovne in fizične sposobnosti gasilcev. Gasilska tekmovanja spadajo med strokovno in praktično izobraževanje gasilcev. Lahko so društvena, meddruštvena, občinska, regijska, državna, mednarodna, mednarodna CTIF (mednarodno priznana organizacija na področju požarne varnosti in reševanja, ki združuje več kot pet milijonov gasilcev) itd.
Tekmovalne discipline in navodila za tehnično izvedbo predpisuje Poveljstvo Gasilske zveze Slovenije na podlagi predloga Komisije za tekmovanja pri GZS. Tekmovalne discipline se razpisujejo za pionirje in pionirke, mladince in mladinke, člane in članice ter za starejše gasilce in gasilke.
Kaj vse se je dogajalo na Poljskem
Na tribunah so jih spremljali in spodbujali tudi slovenski navijači.
Andrej Zdešar je mladince in mladinke spremljal na poti na Poljsko, kamor so prispeli v nedeljo, 19. julija, v ponedeljek pa jih je že čakal prvi uradni polurni trening obeh tekmovalnih disciplin (vaja z ovirami in štafeta na 400 metrov z ovirami za mladince in mladinke). Naslednji dan je sledil svečan dogodek: slavnostno odprtje olimpijskih iger v središču mesta Opole. Po sredinem uradnem treningu, kjer sta obe tekmovalni enoti – mladinke PGD Zbilje in mladinci PGD Drenov Grič – Lesno Brdo – dosegli odlične rezultate, je sledil veliki dan, tekmovanje za olimpijskega prvaka.
Pa rezultati? Mladinke PGD Zbilje so zasedle drugo mesto, mladinci PGD Drenov Grič – Lesno Brdo pa 11. mesto. V ženski konkurenci je bilo devet tekmovalnih enot, v moški pa 36 tekmovalnih enot. Zmagovalni ekipi sta bili sicer s Poljske (mladinci) in Češke (mladinke).
V petek so si gasilci zaslužili prost dan, ki so ga popestrili z raznimi aktivnostmi, v nedeljo pa so se v popoldanskih urah vrnili nazaj v Slovenijo, kjer so se udeležili slovesnega sprejema v Zbiljah.
Potek in pravila tekmovanja
Na mladinski gasilski olimpijadi sta bili na razporedu dve disciplini: vaja z ovirami za mladince in mladinke ter štafeta na 400 metrov z ovirami za mladince in mladinke. Časa obeh disciplin se po obeh končanih vajah seštejeta. Če vaji nista izvedeni tako, kot sta predpisani v knjižici Pravila gasilskih in gasilsko-športnih tekmovalnih disciplin, se času vaje prištejejo kazenske točke. Ena kazenska točka je ena sekunda. Prvi je tisti, ki ima najboljši čas obeh vaj. Upoštevajo pa se tudi dodatne točke na starost enote.
Za boljšo predstavo, kako tekmovanje poteka, si oglejte video (slovenski ekipi pri 41:11).
"Zmagovalci smo!"
Andreja Zdešarja smo vprašali, kako so zadovoljni z uvrstitvijo. "Za naše društvo so bili zmagovalci že z uvrstitvijo na samo gasilsko mladinsko olimpijado. 11. mesto na olimpijadi je odličen rezultat. Žal pa splet nekaterih okoliščin (15 kazenskih točk) in športna sreča nista bila naši strani. Rezultati na treningu in tudi na tekmovanju v obeh disciplinah so pokazali, da smo bili pripravljeni za kolajno, če ne že za zmago," je ponosno odgovoril.
Priprave na gasilsko olimpijado so vzeli popolnoma resno
Mladinci PGD Drenov Grič – Lesno Brdo.
Po uvrstitvi na gasilsko olimpijado so fantje in mentorja zelo zavzeto in odločno krenili v priprave, zavedali so se, da bo treba pokazati še več. Postali so državna reprezentanca Slovenije in skrbno prevzeli vlogo zastopnika države. Tako so imeli treninge praktično vsak dan in tudi po dvakrat na dan. Udeležili so se tudi dveh reprezentančnih priprav skupaj z mladinkami PGD Zbilje v Kočevju v organizaciji GZS.
Andrej Zdešar je zatrdil, da je reprezentanca Slovenije na Poljsko odšla maksimalno pripravljena.
Biti gasilec je življenjski slog
Da gasilstvo zahteva celotnega človeka, zagotovo dokazujejo vsi gasilci PGD Drenov Grič – Lesno Brdo. Včlanjenih je 470 gasilcev, od tega je 68 mladih do 15 let in 18 pripravnikov. Vsako leto v mesecu požarne varnosti pa sodelujejo tudi s podružnično šolo in najmlajšim predstavijo gasilske dejavnosti.
"Za tako majhen kraj imamo veliko tekmovalnih enot. V društvu aktivno delujejo enote pionirk, pionirjev, mladink in mladincev, ki so v obliki krožkov aktivni skozi vse leto. Udeležujejo se različnih tekmovanj v okviru GZ Vrhnika in drugod. V preteklem obdobju so posamezne enote mladih sodelovale na regijskih in državnih tekmovanjih," pove Andrej Zdešar.
Že kujejo nove načrte
V društvu je cilj tudi v prihodnje pridobiti čim več mladih. Delati želijo po zastavljenem programu, ki zajema krožke, treninge, razna tekmovanja, srečanja ... Že septembra se začenja nov ciklus tekmovanj (občinsko tekmovanje, regijsko in državno v letu 2016) za prihodnjo gasilsko olimpijado v letu 2017. In ne skrivajo želje, da bi še kdaj nastopili na tako velikem tekmovanju, kot je gasilska olimpijada.
Več o Gasilskem društvu Drenov Grič – Lesno Brdo si lahko preberete na strani društva ali na Facebooku.
Podpornik rubrike Ustvarimo boljši svet je podjetje Lidl Slovenija.