Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
13. 5. 2013,
13.20

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 13. 5. 2013, 13.20

8 let, 9 mesecev

Top 10 dejstev o Velikem Gatsbyju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Te dni v kinodvorane prihaja Veliki Gatsby, posnet po ameriškem klasičnem romanu F. Scotta Fitzgeralda. O knjigi in fenomenu Velikega Gatsbyja pa je kar nekaj manj znanih podatkov.

1. Filmske pravice za 16.000 dolarjev

F. Scott Fitzgerald je filmske pravice romana prodal že eno leto po izidu knjige za 16.666 dolarja, kar bi bilo danes okoli 220.000 dolarjev. Do zdaj najbolj slavna filmska adaptacija romana iz leta 1974 z Robertom Redfordom in Mio Farrow je do zdaj prinesla več kot 20 milijonov dobička, proračun najnovejšega filma je bil 127 milijonov dolarjev.

2. Fitzgerald razočaran nad prodajo knjige

Ko je F. Scott Fitzgerald leta 1925 izdal knjigo, je upal, da bo postala uspešnica, a so jo prodali v komaj 20.000 izvodih. Za neuspelo prodajo naj bi bilo krivo, da v knjigi ni pomembnega ženskega lika, večina bralk pa je bila žensk. Fitzgerald se tudi ni strinjal z naslovom knjige: ta naj bi se imenovala Pod rdečo, belo in modro.

3. Knjiga za ameriške vojake

Fitzgerald je umrl, preden je njegova knjiga postala uspešnica, saj so bili leta 1940, ko je umrl, na policah še neprodani izvodi njegove knjige. Toda vojna je vse spremenila: knjigo Veliki Gatsby so namreč poslali ameriškim vojakom na fronto. Od takrat dalje redno prodajo več kot 50.000 izvodov na leto.

4. Prepovedana v šolah

Čeprav je Veliki Gatsby obvezno čtivo vsakega ameriškega učenca, so knjigo leta 1987 prepovedali na baptistični srednji šoli v mestu Charleston v Južni Karolini, češ da je v njej neprimeren jezik in preveč spolnosti.

5. Pretipkana knjiga

Ameriški pisatelj Hunter S. Thompson, avtor kultne knjige Strah in groza v Las Vegasu, je pretipkal celoten roman Veliki Gatsby, da bi razumel in analiziral njegov stil in se naučil napisati klasičen roman.

6. O Gatsbyjevem otroštvu v kratki zgodbi

V romanu ni veliko napisano o Gatsbyjevem otroštvu. Fitzgerald je to želel napisati v prologu, a ga je pozneje umaknil iz knjige in ga objavil kot kratko zgodbo eno leto pred objavo romana. V zgodbi opisuje Gatsbyja kot katoliškega dečka v osrednji Ameriki.

7. Hemingway ni maral naslovnice knjige

Prva izdaja Velikega Gatsbyja je imela ikonično naslovnico, ki jo je izdelala Francis Cugat. Oči na modri podlagi so bile Fitzgeraldu tako všeč, da je skrajšal del besedila na naslovnici, da bi bile oči večje. Ernest Hemingway, ki je imel istega urednika kot Fitzgerald, pa je to naslovnico sovražil, češ da je najgrša, kar jih je videl.

8. Izgubljen prvi film

Veliki Gatsby je bil prvič posnet na filmski trak že eno leto po izidu knjige, leta 1926. Glavno vlogo je igral poznejši oskarjevec Warner Baxter. Na projekciji filma je bila Fitzgeraldova žena tako razočarana, da je odšla iz dvorane. Film je izgubljen, v arhivih se je ohranila le napoved.

9. Gatsby v operi in muzikalu

Ker gre za klasiko, ni čudno, da so knjigo predelali tudi v opero in muzikal. Opero so naročili v newyorški Meropolitani leta 1999, muzikal pa so predstavili leta 2012 v Londonu. Ne ena ne druga izvedba nista bili dobro sprejeti med kritiki in gledalci.

10. Računalniška igrica Gatsby

Leta 2010 so naredili računalniško igrico z naslovom Classic Adventures: The Great Gatsby. Bolj kot ta je postala popularna spletna verzija retro 8-bitne igrice NES, kakšne so se igrale na začetku računalniških igric. Kritiki so jo primerjali z Avanturami Toma Sawyerja, ki je bila popularna leta 1989.

Ne spreglejte