Četrtek, 13. 12. 2012, 21.32
9 let, 2 meseca
Zlati golob, magičnost vzajemnega strmenja in 855 dni elektronske pošte

Razstava Soft Control: umetnost, znanost in tehnološko nezavedno, ki je del programa EPK in se konča jutri, 15. decembra, se osredotoča na umetniška dela, nastala z najnovejšimi mediji 21. stoletja, kot so robotika, informacijska tehnologija, biomedicina in nanotehnologija. Na razstavi, ki je postavljena v dveh delih, so predstavljeni umetniki, ki tematizirajo neomejen tehnološki in znanstveni (biomedicinski) razvoj, njegove realizacije in vpliv na dojemanje življenja, telesa, človeškega, naravnega, družbenega, kulturnega in tehnološkega.
Umetniki in umetnice skozi izbrana dela predstavljajo avtorske komentarje ter razkrivajo "današnje 'tehnološko nezavedno', ki zajema mitološko domišljijo, apokaliptične vizije in utopične sanje," kot so zapisali ob razstavi. Podajajo predloge za prihodnost, prinašajo spomin na minule izkušnje in resničnosti ter vprašanja razpirajo v sedanjost in naslavljajo prihajajoče kontekste.
Koncept razstave, ki sta jo kmalu po odprtju 14. novembra spremljala tudi istoimenska mednarodna konferenca in izobraževalni program, je razvil ruski umetnik, kurator in umetnostni teoretik Dmitry Bulatov.
Razstava Soft Control: umetnost, znanost in tehnološko nezavedno je razdeljena na dva dela, prvi, ki je postavljen v Koroški galeriji likovnih umetnosti v Slovenj Gradcu, je ponadslovljen Z dna navzgor, drugi, umeščen v mariborski Portal, pa Z vrha navzdol. Gre za povzemanje dveh načel dojemanja življenja. V slovenjgraški galeriji so tako predstavljeni umetniki, ki se ukvarjajo z materijo, z naravo in ustvarjajo iz "nič". V mariborskem razstavnem prostoru, ki je umeščen v kompleks industrijske dediščine, pa so razstavljena dela avtorjev, katerih pogled na svet izhaja iz velike slike, tako da razčlenjujejo in analizirajo njegove posamezne dele, koncept postavitve predstavlja Maja Pardeilhan, ena od zaslužnih za vodstva po razstavi, ki so jih med projektom zagotavljali vsak dan ob polnih urah.
Vodeni ogled po razstavišču v nekdanji mariborski tovarni se je začel s projektom, pravzaprav videodokumentacijo performansa nizozemskega umetnika Arthurja Elsenaarja z naslovom Morfolofija – premik obraza. Avtor sam sebi pravi tudi "heker obraza", ki se že deset let ukvarja z vprašanji njegovega računalniškega nadzora. Z električnimi impulzi in digitalnim nadzorom računalnika je obraz podvržen nehotenemu mišičnemu krčenju, gibanju, ki ga možgani niso sposobni spodbuditi in tako ne morejo biti dejavnik tovrstnega gibanja, ta je v rokah tehnološkega agenta.
Ob Bowenevem projektu in pogovoru z Majo Pardeilhan hitro postane jasno, kako drugačne so v primerjavi s kakšno bolj "klasično" pripravo na takšno razstavo, pa tudi vzdrževanje. Za projekt z muhami so morali organizatorji na primer kupiti ličinke živali, za te pa med razstavo tudi primerno skrbeti.
V dialogu s primeri posledic poseganja v okolje pa je nastalo tudi delo Umetna mi(s)toza umetnika Louisa-Philippa Demersa, ki v kontekstu robotike podaja umetniški komentar razmer, ki jih živimo. Robot žaba z več okončinami lahko na prvi pogled spominja na noro znanost, a to ni, artefakt je izpeljan iz naravnega primerka, ki je rezultat zajedavske infekcije in znakov degradacij okolja.
Kot avtor Robota žabe, robotskega posnetka narave, se je podpisal tudi pod projekt Tillerjeve plesalke. Gre za dvanajstih majhnih robotov, ki so sposobni ustvariti plesno predstavo. Majhni roboti so aluzija 21. stoletja na plesno skupino Tillers Girls, ki jo je v Manchestru leta 1890 ustanovil John Tiller. Skupino so sestavljale plesalke enake velikosti in teže, njihov cilj pa je bil prikaz tehničnih veščin, brez interpretacij in kakršnekoli mere individualnosti. Z nekaj osnovnimi gibi in tehnološko vednostjo in nadzorom danes vlogo Tillerjevih deklet opravljajo robotki.
Robotsko instalacijo pa prikazuje tudi delo Tihi plaz umetniške skupine Neurotica.
Prava polžja pošta je projekt, ki spreobrača današnje zahteve po učinkoviti in hitri komunikaciji, to nam med drugim omogoča elektronska pošta. V projektu je pošiljanje sporočil predano polžem. V trenutku, ko stisnete "pošlji", sporočilo potuje do strežnika, kjer čaka, da ga prevzame eden od polžev, opremljenih z mikročipom. Ko žival doseže točko za sprejem ali oddajo sporočila, ta opravijo svojo nadaljnjo pot. Statistične izplembe polžjih raznašalcev elektronske pošte lahko spremljate na spletni strani www.realsnailmail.net, izkušnje z mariborske postavitve pa pričajo o naslednjih dosežkih. Najhitreje odposlana elektronska pošta je naprej zaokrožila v dvajsetih urah, nekateri izmed na razstavi prisotnih polžev so pošto pobrali že pred tremi tedni, a jim je še ni uspelo poslati naprej. Povprečna dostava elektronske pošte pa traja 855 dni.
Po večmesečnem performansu v newyorškem muzeju MoMA, ki ga je Marina Abramović izvedla pred dvema letoma pod naslovom Umetnik je prisoten, v katerem si je zrla iz oči v oči z obiskovalci, se je umetnica odločila za nevrološko spremljanje in raziskovanje transferja energije med performerjem, občinstvom in sodelujočim. Zanimajo jo ravni izražanj notranjih izkušenj in neverbalne komunikacije.
Po dva obiskovalca se tako lahko udeležita polurnega strmenja iz oči v oči, medtem pa z elektrodami spremljajo njihovo možgansko valovanje. Tovrstno pridobljene podatke bodo v prihodnje proučili nevroznanstveniki.
Nenavaden predlog je tudi vrtalni in plezalni robot umetnikov Stefana Doepnerja in Larsa Vaupela, Drill Bot – Robot Partner 3. 0, ki se premika po steni in vrta luknje. Ali pa videodokumentarec umetnika Joeja Davisa, ki je odkril, da bi lahko določene bakterije uporabili za pridobivanje goriva in elektrike.
Z veliko mero znanstvene in humanistične kredibilnosti ter občutljivosti na razstavo umeščena umetniška dela tako problematizirajo različna pojmovna polja. Soočajo nas s številnimimi resničnostmi, ki jih pred nas postavljata tehnologija in znanost, pa če to vemo ali ne, vsekakor pa s posledicami, dejstvi družbenega in kulturnega življenja ter nadaljnjimi vprašanji za prihodnost.