Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
29. 10. 2008,
11.21

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 29. 10. 2008, 11.21

9 let, 2 meseca

V New Yorku predstavili knjigo East Coast Europe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slovenski generalni konzulat v New Yorku je v torek v prostorih Švicarskega inštituta v predelu So-Ho priredil sprejem ob predstavitvi knjige z naslovom "East Coast Europe" (Vzhodna obala Evropa.

Knjiga pomeni vrhunec projekta, spočetega v času predsedovanja Slovenije EU. Udeležence sprejema, med katerimi je bilo več soustvarjalcev projekta, je nagovorila slovenska generalna konzulka v New Yorku Alenka Suhadolnik, skupaj s kuratorko, dramaturginjo in pisateljico Edo Čufer, ki je prispevala tudi svoja razmišljanja v knjigi. Celoten projekt East Coast Europe (ECE) obravnava dojemanje sodobne evropske identitete in odnosa do prostorskih dejavnosti ter mednarodne politike. Potekal je preko javnih pogovorov, intervjujev, seminarjev, oblikovalskih projektov, na koncu pa je izšla še omenjena knjiga.

Pobudo za projekt je dala slovenska generalna konzulka v New Yorku Alenka Suhadolnik v času evropskega leta Medkulturnega dialoga, v sodelovanju s profesorico in kuratorko Katherine Carl, profesorjem in arhitektom Srdjanom Jovanovičem Weissom ter arhitektom, raziskovalcem in pisateljem Markusom Miessenom, ki je knjigo tudi uredil.

Knjiga skuša izrisati nekaj vprašanj in odgovorov na idejo Evrope Arhitekturni kritik Financial Timesa Edwin Heathcote je zapisal, da knjiga skuša z aplikacijo prostorskega, geografskega in kulturnega pogleda na obrobje Evrope, ki je naenkrat globoko nezanesljivo glede svoje identitete in prihodnosti, izrisati nekaj vprašanj in odgovorov na idejo Evrope, kot entitete.

Direktor mednarodnih projektov pri londonski galeriji Serpentine Hans Ulrich Obrist pa je knjigo označil za "enciklopedično prizadevanje in potrebno vnašanje optimizma, ki ga Evropa nujno potrebuje.".

Projekt so finančno podprli slovensko zunanje ministrstvo, Delegacija Evropske komisije v ZDA, EUNIC (Nacionalni kulturni inštituti EU) mreža New York, delegacija Evropske komisije v New Yorku, generalni konzulat Bolgarije ter tudi Šola za design na univerzi Pensilvanije. Knjigo je oblikoval švicarsko-ameriški grafični oblikovalec Zak Kyes.

Dva posebna roba Evrope

"Vzhodna Obala" se nanaša na dva posebna roba Evrope, tako stvarna, kot namišljena. To sta geografska vzhodna obala ZDA in politična "vzhodna obala" EU. Pri projektu so sodelovale kulturne in politične osebnosti s teh dveh obal ter okolice in komentirale dojemanje sodobne Evrope.

V projekt so med drugim vključena razmišljanja nekdanjega visokega predstavnika za Bosno in Hercegovino Paddyja Ashdowna, ki je v pogovoru z urednikom izpostavil izzive današnje Evrope. "Včasih so mi govorili, da je Bosna disfunkcionalna, vendar pa moram reči, da ni bila niti približno tako disfunkcionalna kot je Bruselj."

Prispevke so prispevali Mladen Dolar, Can Altay, Marina Abramović, Zdenka Badovinac, Katherine Carl, Reinier de Graaf, Mladen Dolar, Lisa Farjam, Carin Kuoni, Jacques Le Goff, Aaron Levy, Genevieve Maitland Hudson with Cyril Blanc, Viktor Misiano, Miran Mohar, Shamim Momin, Hans Ulrich Obrist, Orchard, Dan Perjovschi, Marjetica Potrč, Nebojša Šerić Shoba, Nedko Solakov, Milica Tomić, Kazys Varnelis, Felix Vogel, Borut Vogelnik, Jordan Wolfson, Sislej Xhafa in drugi.

Ne spreglejte