Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
6. 12. 2012,
8.53

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 6. 12. 2012, 8.53

9 let, 2 meseca

Umrl je Oscar Niemeyer, arhitekt brazilske prestolnice

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Brazilski arhitekt Oscar Niemeyer, ki je sooblikoval arhitekturno podobo in vizijo 20. stoletja, je včeraj umrl v 104. letu starosti.

S svojim prepoznavnim slogom, ki ga opredeljujejo pogosto uporabljene krivulje, je arhitekt Oscar Niemeyer zasnoval osrednje stavbe brazilskega glavnega mesta Brasilia.

Po poročanju Guardiana, ki povzema brazilske medije, je Niemeyer umrl v bolnišnici v Rio de Janeiru, v mestu, kjer se je leta 1907 rodil, tam doštudiral arhitekturo, pozneje pa prostor popisal z marsikatero arhitekturno mojstrovino. Med njimi na primer prireditveni prostor Sambadrome.

Arhitektov vpliv je sčasoma presegel meje rojstnega mesta in segel do prestolnice, ki jo je zaznamoval s številnimi znamenitostmi, kot na primer s katedralo in kongresno stavbo. S svojim delom se je vpisal tudi v newyorški urbani prostor, pariški, kot tudi londonski, kjer je v parku Hyde za galerijo Serpentine zasnoval poletni paviljon.

Ob smrti znamenitega arhitekta so o ustvarjalcu in njegovi zapuščini pisali največji brazilski mediji, označili so ga za konkretnega poeta, pesimista, ki je oboževal življenje, in tradicionalista prihodnosti. Prijel se ga je tudi vzdevek Picasso konkretnega.

"Delo Oscarja Niemeyerja predstavlja slavljenje tehnološke vednosti, ki poetično presega vsakdan," je o njegovem delu zapisal Lauro Cavalcanti , avtor knjige o arhitektu. "Njegova arhitektura v sodobnosti predstavlja tradicijo prihodnosti," še pravi Cavalcanti. Eden od pionirjev modernistične arhitekture je ustvarjal od 30. let prejšnjega stoletja naprej. Ne glede na letnico nastanka večino njegovih del deluje futuristično še danes. S svojo arhitekturno mislijo pa je vplival tudi na marsikatero sodobnico in sodobnika, med njimi na Zaho Hadid, Toya Ita, Tadao Anda in Christiana de Portzamparca.

Arhitekt je navdih za svoje delo velikokrat iskal v naravi, v srpastih in spiralnih oblikah. "Pravi koti in pravilne linije me ne privlačijo. Niti čiste, trde in neprožne linije, ki jih je ustvaril človek," je v svoji biografiji z naslovom The Curves of Time zapisal leta 1998. "Privlačijo me svobodne in čutne krivulje. Te lahko najdemo v gorah, valovih morja in na ženskem telesu."

Za svoje delo je Niemeyer prejel tudi več nagrad, leta 1970 mu jo je podelil ameriški arhitekturni inštitut, Pritzkerjevo nagrado za arhitekturo je prejel leta 1988, z zlatim priznanjem pa ga je nagradil kraljevi arhitekturni britanski inštitut leta 1998.

Ne spreglejte