Torek, 25. 3. 2008, 20.19
8 let, 7 mesecev
Svet za kulturo o kulturnih vsebinah na javni televiziji
Med drugim je bilo veliko rečenega o komercializaciji programskih vsebin RTV in premiku kulturnih vsebin v pozne večerne ure.
"Kultura ima svoje mesto in pomen v celem spektru. Ni je možno getoizirati terminsko ali programsko v neke zaprte oddaje in že naprej računati na omejen krog potencialnih gledalcev," je presodil Pipan. Neke vrste sožitje ali dialog popularnih in zabavnih vsebin ter zahtevnejših vsebin na javni televiziji se mu zdi mogoč.
Marginalizacija kulture znotraj informativnih vsebin
Čander je opozoril, da v zadnjem obdobju prihaja do očitnega zamika oddaj s kulturno vsebino v pozne večerne ure, prav tako pa je opaziti marginalizacijo kulture znotraj informativnih vsebin. Čander je menil, da kultura sodi v informativni blok med 19. in 20. uro, tako kot vreme, šport in ostala področja.
"Marginalizacija kulturnih vsebin na silo uvaja nek elitizem," je menila novinarka Dela Ženja Leiler. Pojasnila je, da je na ta način kultura namenjena le ožjemu segmentu gledalcev, ki so pripravljeni celo noč prebedeti, da te oddaje vidijo. Leilerjeva je poleg tega ocenila, da je na javni televiziji absolutno preveč nestrpnega dialoga.
Marko Milosavljevič s Fakultete za družbene vede je opozoril, da kulturne vsebine iz osrednjih terminov najpogosteje izrinejo zabavne in ne druge javno-medijske vsebine.
Možina: Beležimo petodstotni porast kulturnega programa
Direktor TV Slovenije Jože Možina meni, da oddaja Osmi dan s tem, ko je premaknjena na pozni večerni termin, ni marginalizirana. Po njegovih besedah ima sedaj celo več gledalcev. "S tem, ko smo jo premaknili na 23. uro, smo jo v bistvu ohranili," je dejal. Glede na lansko leto, tako Možina, beležijo petodstotni porast kulturnega programa. Povečal se je namreč obseg igranih, dokumentarnih in izobraževalnih oddaj, stagnirajo pa verske in aktualne oddaje.
Stane Granda je pozdravil idejo Dekleve
Predsednik programskega sveta RTV Slovenija Stane Granda je pozdravil idejo Dekleve, da bi programe javne RTV preoblikovali tako, da bi morda dobili televizijski kanal s podobno vsebino kot jo ima nemški Arte. Prav tako se je strinjal s tem, da morajo pomembni kulturni dogodki v osrednjih programih dobiti nekaj sekund. Osebno se zavzema zato, da se pri produkciji bolj angažira mlade.
"Imam vtis, da je v tej hiši vedno težje ljudem, ki imamo neko ustvarjalno ambicijo," je dejal član sveta Miran Zupanič. Virk je nadalje opomnil: "V javnem interesu je narediti nekaj, da bo javna RTV bolje delovala".