Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
7. 2. 2011,
11.15

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 7. 2. 2011, 11.15

9 let, 3 mesece

Super Bowl ali amerikanizacija športa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ponoči je bilo 45. nadaljevanje (menda) največjega ameriškega športnega spektakla.

Moštvo iz mesteca Green Bay, ki ima trikrat manj prebivalcev kot Ljubljana, je v dramatični tekmi malce presenetljivo premagalo Pittsburgh Steelerse. Tekmo si je v dvorani v Teksasu ogledalo več kot 100.000 gledalcev, po televiziji pa še nekajkrat po 100 milijonov ljudi, med njimi po zaslugi Šport TV-ja tudi Slovenci. Morda smo bedeli do pol petih zato, ker gre za pomemben dogodek, pa čeprav pri poznavanju pravil malce pešamo. Morda veliki finale spremljamo tudi zato, ker so filmi na TV-kanalih ob tako poznih urah preslabi, da o preostali ponudbi ob pol petih zjutraj niti ne govorimo …

Mnogi Super Bowl gledajo vseeno zato, ker so lahko pogledali, kako Christina Aguilera improvizira na temo ameriške nacionalne himne, in mnogi zato, da bi videli živ(ahen) nastop mladinske zasedbe Black Eyed Peas, ki so v šov dodali še kanček legendarnega kitarista Guns N'Roses ̶ Slasha … Ampak dejstvo je, da znajo Američani športu, o katerem v naših krajih praktično ne vemo ničesar (saj smo rojeni ob skokih, smučanju, nogometu in košarki), dodati veliko mero pop kulture, veliko mero obstranskih dejavnosti, ki iz na videz dolgočasne in zelo dolge tekme sestavijo mozaik, da ga lahko spremljamo celo z evropskimi pravili iger obremenjeni navijači.

Pravzaprav nas prepričajo, da z zanimanjem gledamo šport, ki nas v bistvu ne zanima. Jasno, ampak na koncu človeka mora zanimati spektakel, v katerem podjetja za predvajanje TV-reklame plačajo nekaj milijonov dolarjev … Američani so pri prodajanju športa še nekoliko spretnejši kot pri prodajanju zgodovine. Pri Super Bowlu pa dobite oboje. Pomislite, zadeva je imela danes šele svojo 45. ponovitev, človek pa dobi vtis, da se finali prirejajo že nekaj stoletij. A posel je posel in Američani veliko bolje prodajajo svoje različice športov in spektaklov, kot kupujejo tuje športe … Baseballske in american footballske lige so po celem svetu, košarkarska pravila se vse bolj prilagajajo ameriškim, ko pa se alpski (pa še kateri drugi) smučarji preselijo na turneje po Ameriki, tam praktično ni gledalcev, zadnjič na neki ženski tekmi menda prav nobenega, pa čeprav je bila prva favoritka njihova Lindsey Vonn.

Ne spreglejte