Torek, 1. 9. 2009, 10.25
9 let
Ob 150-letnici škofije v Mariboru poklon Slomšku

Razstava, ki jo bodo odprli drevi ob 18. uri v galeriji Ars Sacra, bo preko reprodukcij arhivskih virov prikazala selitev in vzpostavitev škofijskega sedeža v Mariboru. Avtorji razstave Igor Filipič, Ilaria Montanar in Lilijana Urlep so na enajstih panojih izpostavili najpomembnejše korake na poti od starega sedeža škofije v Št. Andražu v Labotski dolini v današnji Avstriji do preselitve škofijskega sedeža v Maribor.
Šele z nastopom Slomška na mesto lavantinskega škofa, ki se je požrtvovalno zavzel za končno rešitev tega vprašanja, in ob pomoči salzburškega nadškofa Tarnoczya se je zadeva rešila, čeprav je bilo na poti do "slovenske škofije" potrebno premagati več preprek. Kot dobro se je izkazalo tudi tekmovanja treh spodnještajerskih mest - Celja, Maribora in Ptuja - za nov sedež škofije. Vsa tri so bila namreč pripravljena odstopiti zemljišča, stavbe in finančna sredstva, če bi le dobila sedež škofije. Slomšek se je odločil za Maribor, saj je imel ta najprimernejšo cerkev za bodočo stolnico, že zgrajeno zgradbo za novo bogoslovje, poleg tega so bili meščani pripravljeni odkupiti stavbo za škofijsko rezidenco ter prispevati denar za obnovo stolnice.
Ime škofije je še vedno ostalo staro, torej lavantinska škofija, mariborska se je v imenu pojavilo šele pozneje. Selitev se je po Slomškovem naročilu začela 1. maja 1859. Posebej pomembno je, da je Slomšek vztrajal, da se v Maribor prenese tudi knjižnica in škofijski arhiv. Slovesnost ob umestitvi škofa v Maribor je bila 4. septembra 1859.