V Atenah so se v ponedeljek zbrali upravniki muzejev, konservatorji in arheologi.
Na dvodnevni konferenci, ki jo je Grčija pripravila pod okriljem Unesca, razpravljajo o načinu vračanja kulturnih dobrin, ki so bile predmet ropanja ali tihotapljenja, državam, iz katerih izhajajo.
Atene želijo nazaj del Partenona
Za grške oblasti je to nova priložnost, da še enkrat zahtevajo povrnitev vzhodnega friza Partenona, ki je sicer razstavljen v Britanskem muzeju v Londonu. Velika Britanija kljub velikim prizadevanjem uradnih Aten zavrača povrnitev te kulturne dediščine.
Konferenca poteka v novem muzeju v sklopu Akropole, v katerem je ena od dvoran rezervirana prav za omenjeno mojstrovino. "Nahajamo se v najboljšem možnem okolju za sprejetje tega marmornatega friza," je ob začetku srečanja izjavil grški minister za kulturo Mihalis Liapis.
Vse več ilegalnih izkopavanj v Iraku in Afganistanu
Strokovnjaki bodo razpravljali o več primerih vračanja ukradenih umetniških del. Analizirali bodo tudi pravne pogoje, potrebne za dokončanje teh zapletenih akcij v kontekstu rastoče izmenjave na trgu z umetniškimi predmeti. "Vse več je ilegalnih izkopavanj, predvsem na najdiščih na območjih vojnih spopadov, na primer v Iraku in Afganistanu," je spomnila Francoise Rivier, namestnica generalnega direktorja za kulturo v Unescu, in se zavzela za okrepitev boja proti ropanju kulturnih dobrin.