Četrtek, 11. 7. 2013, 14.57
9 let
Fantom identitete, umetniško usposabljanje za manjšine

Interdisciplinarno usposabljanje v umetniški produkciji s ciljem dviga zaposlitve za ranljive družbene skupine in njihovo socialno vključenost, ki je namenjeno predvsem (ne pa izključno) pripadnikom narodnih skupnosti nekdanje Jugoslavije ter pripadnikom arabske in afriške skupnosti, so osrednje poteze multimedijskega praktikuma za opolnomočenje manjšin, ki ga umetniško in organizacijsko vodi tandem Kitch.
Koncept sta Lana Zdravković in Nenad Jelesijević, kitchevca, zasnovala skupaj z režiserjem in umetniškem vodjem Vie Negative Bojanom Jablanovcem. Izhajajoč iz razmišljanja o poteh ustvarjanja identitete v kontekstih sodobnih nacionalnih državah, kreativne obravnave lastnih predsodkov v smeri njihove dekonstrukcije in razgradnje drugosti.
Konstrukcijo identitet, razmerje opredeljevanja sebe v odnosu do drugega in obratno ter ravni oblikovanja skupine "mi" in "oni" se bodo v okviru projekta lotevali multimedijsko, temelječ na osebni problematiki in zgodbah, ki jih bodo med procesom ustvarjanja obdelali z različnimi umetniški postopki. Ena od osnovnih metod bo razpravljalni proces, ki bo potekal v različnih delavnicah.
Bojan Jablanovec, mentor prvega dela usposabljanja, je na novinarski konferenci poudaril, da bo temeljno vprašanje enako, kot si ga sicer zastavlja med svojim ustvarjalnim procesom, in sicer: kako in zakaj uprizarjati. Kako in zakaj početi umetnost, ki jo sam razume kot medij komunikacije, s katerim lahko odpremo vzvode v metalne prostore in to počnemo z zgodbami, pravi režiser. Ter dodaja, da vsak človek s sabo nosi neko zgodbo.
V kontekstu tematike manjšin Jablanovec pravi, da gre za začrtano zgodbo. Zgodbo o drugačnosti, ki pa je hkrati zelo splošen pojem, njene ravni pa so zelo različne. Tako kot je tudi umetnost medij drugačnosti, in zato se kot umetnik počuti poklicanega, celo dolžnega, da odpira različne poglede.
Skozi neprestano komunikacijo, diskusijo, pa bodo udeleženci laboratorija scenskih umetnosti nase gledali skozi določeno umetniško prakso, odkrivali svoje zgodbe in te pretresali v različne umetniške formate.
Fantomu identitete bo sledila druga faza, poimenovana Istost v drugosti, v okviru katere bo delo potekalo individualno in bolj specializirano. Udeleženci se bodo namreč razdelili po področjih. Pod mentorstvom konceptualnega umetnika, performerja in producenta Janeza Janše bo potekala delavnica snemanj in montaže videa ter filma, scenaristiki se bodo posvetili pod strokovnim usmerjanjem dramatičarke Simone Semenič. Učili se bodo tudi multimedijske tehnike. Z organizacijo kulturnih dogodkov, od raznosmernega komuniciranja, pridobivanja sredstev do prodaje, jih bo seznanjala Alma R. Selimović.
Kitchovka pa še dodala, da pri procesih dekonstrukcije identitete ne gre za njeno zanikanje, temveč poudarek, da je ne postavljajo kot mesto razlike, torej v vrednostnem smislu "boljše" in "slabše", temveč skozi princip egalitarnost, soobstoj in upoštevanje heterogenosti. Kot tudi poudarjajo, da je koncept manjšine konservativen, kljub temu da ima legalen status, ki pa ustvarja hierarhijo med ljudmi. To, kar je legalno, pa ni nujno tudi pravično, kar je še eno od izhodišč za širše razmišljanje o družbeni resničnosti.