Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
8. 12. 2011,
9.19

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 8. 12. 2011, 9.19

8 let, 8 mesecev

"DSP sredstva oziroma štipendije dodeljuje le svojim prijateljem"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Pisatelj Franci Rogač, ki je lani v predbožičnem času prebiral pravljice v jedilnem vagonu, letos vse pravljic željne 11. decembra vabi v Klub 300, kjer se obeta pravcati pravljični dan.

"Za bowling klub sem se odločil, ker rad nastopam v prostorih, kjer dogodkov za otroke običajno ne organizirajo," je svojo odločitev za nekoliko nenavadno izbiro lokacije za Planet Siol.net pojasnil Rogač. Dogodek je na voljo vsakomur, saj vstopnine ne bo, začetek pa bo ob 12. uri.

Nekaj dni zatem, 15. decembra, pa se obeta nadaljevanje Rogačevega pravljičnega vlaka, ki bo na peronih železniške postaje Ljubljana gostoval med 9. in 18. uro in je tako kot lani povsem razprodan. Edina razlika je, da se bodo dogodka udeležili tudi vrtčevski otroci zunaj Ljubljane in ne zgolj "domačini". Rogač, ki se deklarira za pravega pravljičarja, ki pravljic ne le bere in piše, temveč si jih tudi izmisli, obljublja pravo interaktivno predstavo, ki jo bodo s svojimi željami krojili tudi najmlajši obiskovalci.

Franci Rogač se tako kot mnogi drugi kulturni delavci tudi sam sooča s finančnimi težavami. "Sledi gospodarske recesije so dobro vidne tudi v kulturi. Sam spadam med samozaložnike, ki so odvisni od pokroviteljev, ki podprejo izdajo knjig in s tem omogočijo, da lahko obdarimo določeno število otrok, predvsem otroke s posebnimi potrebami." Letos Rogač napoveduje obdaritev socialno ogroženih otrok z območja Ljubljana Center, vendar kot potoži, odziva skorajda ni.

Po pomoč se je obrnil tudi na državo, kjer pa je naletel na gluha ušesa. "Lansko leto sem obdaril otroke izseljenskih Slovencev v Clevelandu in Chicagu in državo zaprosil za vsaj 500 evrov pomoči, a sem bil deležen le negativnega odgovora. Država se na podobne prošnje odziva izjemno slabo."

Kritičen je tudi do Društva slovenskih pisateljev, saj ga, kot pravi, ne podpirajo, prav tako pa so ga, podobno kot Miho Mazzinija, zavrnili pri dodelitvi delovne štipendije. "DSP sredstva oziroma štipendije dodeljuje le svojim prijateljem. Nekateri pisatelji so jih dobili že večkrat, čeprav imajo pri izposoji knjig ali mednarodnem obsegu manj referenc kot jaz. Sredstva in štipendije dodeljujejo predvsem tistim, ki dobivajo nagrade v Sloveniji, te nagrade pa podeljujejo isti ljudje, ki sedijo v društvu oziroma so del tega društva, zato z njimi ne nameravam več sodelovati."

Franci Rogač je na nedavnih predčasnih volitvah kandidiral na listi Stranke mladih – zeleni Evrope, saj je kot pravi, javnost želel opozoriti na odnos do kulture, nepravičnosti in revščine. Prepričan je, da mu zadano ni uspelo, ker so mediji več pozornosti namenili vidnim politikom in obrazom. "Če bi se uvrstil v parlament, bi se zavzemal za službe mladih, spremembe zaposlovanja in večjo podporo kulturi." Franci Rogač, sicer socialni delavec po izobrazbi, je zaradi pomanjkanja sredstev pri projektu, pri katerem je sodeloval, nedavno izgubil službo. Nove si trenutno ne išče, saj ima z magisterijem polne roke dela, preživlja pa se s študentskimi deli.

Ne spreglejte