Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
30. 5. 2010,
7.15

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 30. 5. 2010, 7.15

9 let, 2 meseca

Carinik Rousseau, ne tako zelo "naiven" slikar, v Bilbau

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Francoski slikar Henri Rousseau, znan pod vzdevkom Carinik, je bil eden od pionirjev moderne umetnosti, a ne tako zelo "naiven".

Ob stoletnici njegove smrti so v muzeju Guggenheim v Bilbau ta teden odprli retrospektivo njegovih del. "Zelo dobro je vedel, kaj dela," je povedal komisar razstave Philippe Buttner. Na ogled 30 slik Na razstavi, ki bo v baskovski metropoli odprta do 12. septembra, je na ogled okoli 30 slik. Pred tem so bile v okviru slikarjeve retrospektive v organizaciji Sklada Bayeler v začetku letošnjega leta razstavljene že v švicarskem Baslu. Za predstavitev v Bilbau so jim dodali nekaj manj znanih Rousseaujevih slik, ki jih hranita muzeja v Pittsburghu in Filadelfiji v Združenih državah. Nešolan in anavtgarden umetnik Carinik Rousseau (1844-1910), ki velja za mojstra francoske naive, je bil v resnici "nešolan in avantgarden umetnik", vplival je na mnoge slikarje, kot so Matisse, Picasso, Braque in Leger, je spomnil Buttner. Po njegovih besedah je skrivnostni umetnik, doma iz Lavala v dolini reke Loire, v svoja dela vpeljal "nov koncept prostora" in bil med prvimi, ki je snoval "imaginarne pejsaže" ter tako presekal z "impresionizmom, ki je bil tedaj na višku".

Gre za njegove slavne "džungle", več primerkov je tačas razstavljenih tudi v španskem Guggenheimu. Med njimi je slika "Joyeux farceurs" (Veseli burkeži) iz Filadelfijskega muzeja. Imaginarni pejsaži visijo ob pejsažih Pariza in portretih. Med slednjimi je tudi podoba francoskega pisatelja Pierrea Lotija.

Ne spreglejte