Četrtek, 20. 3. 2008, 10.36
8 let, 7 mesecev
Blejski otok do odločitve Strasbourga v upravljanju župnije
S tem so nekateri precej nezadovoljni, saj se pod cerkvenim upraviteljstvom največja znamenitost Bleda po njihovi sodbi premalo vključuje v turizem.
Poravnava v Strasbourgu?
"Formalnopravno pa obstaja možnost, da v teku postopka na sodišču v Strasbourgu pride do medsebojne poravnave - v tem primeru bi se to vprašanje lahko rešilo tudi na kakšen drug način," so pojasnili na ministrstvu. Blejska župnija o kakšni poravnavi ne razmišlja.
Župan: Ni potrebno, da bi umazano perilo prali pri sosedu
Na ministrstvu za kulturo kakšnega posebnega mnenja o pritožbi blejske župnije sicer nimajo. "V vsakem pravdnem postopku imajo vpletene stranke zakonito pravico uporabiti vsa legitimna pravna sredstva in poti za dosego pravične sodbe. Takšno pravico ima v tem primeru tudi upravičenec, župnijski urad sv. Martina na Bledu," pojasnjujejo.
Drugače pa je na blejski občini. Župan Janez Fajfar meni, da poteza župnije ni primerna. "Ni potrebno, da bi umazano perilo prali pri sosedu. To politično ni modro in če je odločitev že sprejelo naše sodišče, bi jo morali upoštevati. Povsem nepotrebno je, da bi o tem odločali v tujini," je dejal župan.
"Župnija ne bo nič izgubila, če bo otok državna last"
Fajfar je prepričan, da župnija tako ali tako ne bi nič izgubila, tudi če bi otok ostal v državni lasti, saj bo, kot je tudi prav, še vedno lastnica cerkve. Župnik pa o tej ideji meni, da na tako majhnem prostoru ne moreta biti dva gospodarja.
"Škoda, da ni restavracije"
Na otoku ni restavracije, le bife. To je velika škoda tudi po mnenju direktorice Turizma Bled Eve Štravs Podlogar, ki se sicer zaveda, da zaradi logistike na otoku res ni preprosto voditi restavracije, zato bi morala župnija to prepustiti nekomu, ki se s tem zna ukvarjati.
"Na leto okoli 40 katoliških in prav toliko protestantskih porok"
Prepričan je, da mu premalo vključevanja v turizem očitajo samo tisti, ki bi na otoku radi imeli gostilne, medtem ko otok na vse ostale načine sodeluje v turistični ponudbi. Na leto imajo na otoku okrog 40 porok katoliških in prav toliko protestantskih parov, med njimi jih več kot polovico prihaja iz tujine, največ z Nizozemske, Irske in iz Anglije.
Obisk otoka s prevozom za 15 evrov
Štravs Podlogarjeva priznava, da je sodelovanje z Družbo Sv. Martina sorazmerno dobro. Povedala je, da pritožb obiskovalcev nimajo, je pa res, da obisk otoka skupaj s prevozom s pletno stane kar 15 evrov na osebo. Župnija denar od vstopnin, ki znaša tri evre na osebo, namenja vzdrževanju in obnavljanju.
"Čas je, da obnovijo tudi vodovodno cev"
"Pozitivno je vse, kar so doslej naredili z zbranim denarjem, ki so ga večinoma namenjali obnovi sakralnih objektov na otoku, čas pa je, da obnovijo tudi puščajočo vodovodno cev do obale," je opozoril Fajfar, ki sicer drugih pripomb na upravljanje z Blejskim otokom nima. Župnija dobro skrbi za čistočo in osebje na otoku je prijazno do obiskovalcev, pravi župan.