Ana Kroflič, mag.farm. je del strokovne ekipe Nupo akademije, ki kandidatom pomaga in jim svetuje glede pravilnega načina prehranjevanja. "O hrani moramo razmišljati drugače," je prepričana.
Pravila zdravega načina prehranjevanja so več ali manj vsem jasna, vendar se v praksi pogosto zalomi, saj smo vpeti v svoj življenjski slog. "Če želimo izgubiti težo, moramo spremeniti ravno naše življenjske navade, kar je najtežje, saj so povezane z našo okolico, delno pa tudi z genetskimi dejavniki. Pomembno je, da uredimo stvari v naši glavi, kar pomeni, da moramo marsikaj generalno spremeniti," nam je uvodoma razložila strokovnjakinja za prehrano Ana Kroflič, mag. farm.
Izgovorov o tem, da zaradi sodobnega načina življenja nimamo časa za zdrav način prehranjevanja, ki vključuje več polnovrednih obrokov na dan, Ana Kroflič, mag.farm. ne sprejema. Ključ do uspeha vidi v tem, da začnemo o hrani razmišljati drugače.
Kdaj je treba začeti hujšati?
Številka na tehtnici še zdaleč ni najpomembnejši sprožilec alarma, da je treba na dieto. "Najpomembnejša vzroka, zaradi katerih bi morali začeti hujšati, sta naše počutje in zdravje," nam razloži Krofličeva in doda, da je tehtnica poleg obsega pasu tudi lahko eden izmed meril, ki pa nam le okvirno sporoča, kakšno je naše telesno stanje.
Nupo dietna prehrana jo je prepričala
Zanimalo nas je, kaj jo je kot strokovnjakinjo pri Nupo dietni prehrani tako prepričalo, da jo svetuje pri hujšanju. "Nupo dietna prehrana je prvo živilo na slovenskem tržišču, ki ga uvrščamo med živila za posebne prehranske namene oziroma ta posebni dietni segment uvrščajo celo med živila za posebne zdravstvene namene za uravnavanje debelosti. Ima za sabo številne klinične študije in je bila s strani Danskega zdravnika narejena z namenom izgubljanja telesne teže pri ljudeh z indeksom telesne mase nad trideset. Zame je pomembno, da jo podpira tudi zdravstvena stroka."
Kakšen je obrok z Nupo dietno prehrano?
Nupo dietna prehrana dopušča različne dietne variacije. Posameznikom, ki imajo indeks telesne mase nad 30, Ana Kroflič, mag.farm. priporoča začetek z zelo nizkoenergijsko dieto, to je najbolj stroga dieta. "Takrat se prehranjujemo izključno s 6 dietnimi Nupo obroki oziroma celotno prehrano nadomestimo s polnovrednimi nadomestki, ki so Nupo dietni napitki in dietne juhe."
Iz te diete se nato priporoča prehod na drugo fazo, ko Nupo dietna živila kombiniramo z običajnimi živili. Takrat je dnevni vnos kalorij okoli 1200 kalorij: od 600 do 800 kalorij sestavljajo Nupo polnovredni nadomestki prehrane v obliki dietnih napitkov in dietnih juh, preostalo pa so običajna živila. "Bistvo te diete je v tem, da poskušamo ljudi spodbujati k temu, da se naučijo dodajati zdrava in kakovostna živila. Ker jih dodajajo zelo malo, se jim lažje posvetijo, preostalo imajo že pripravljeno. Na ta način se počasi privadijo na spremembo življenjskega sloga, da bodo zbirali polnovredne obroke in da bodo s tem nadaljevali tudi po tem, ko bodo nadomestke obroka opustili in si bodo morali sami sestaviti celoten obrok. Pri tem jim je v zelo veliko pomoč lahko tudi Nupo sistem polj, ki je bil razvit s strani danskega inštituta za nutricionistiko."
Kakšen je cilj zelo nizkoenergijske diete
Zelo nizkoenergijska dieta pomeni nekje od 600 do 800 kalorij dnevnega vnosa. "Cilj te diete je, da posameznik, ki mora shujšati, dobi tisti prvi zagon in možnost, da se lahko začne normalno gibati," saj se mnogi, ki imajo visoko prekomerno težo tudi težje gibajo, z vadbo pa močno obremenijo svoje sklepe, zato visoko intenzivna kardiovaskularna telesna aktivnost na začetku zanje ni priporočljiva. To je pravi namen takšne zelo nizkoenergijske diete s šestimi obroki dnevno, ki postopoma spreminja tudi naše prehranjevalne navade, da se naučimo uživati več manjših obrokov dnevno.
Kljub zelo nizkoenergijski dieti imamo dovolj moči za telovadbo
Zanimalo nas je, kako lahko pri zelo nizkoenergijski dieti, ko zaužijemo samo do 800 kalorij dnevno, normalno funkcioniramo – tako umsko kot telesno. "Ravno to je bistvo Nupo diete," nam razloži Ana Kroflič, mag.farm., saj Nupo dieta telesu ne jemlje tistih hranil, ki jih potrebuje: "Da miselno normalno funkcioniramo, potrebujemo vsaj 50 gramov ogljikovih hidratov, da se nam mišice normalno obnavljajo in da se nam drugi telesni encimi lahko izgradijo na novo, potrebujemo vsaj 50 gramov beljakovin. Za to, da nam žolč normalno dela, čeprav ne jemo mastne hrane, potrebujemo tudi nekaj maščob. Vse to dobimo s šestimi dietnimi obroki Nupo na dan. Enako velja za vlaknine: da bi imeli urejeno prebavo, Nupo dietna prehrana dodaja dovolj veliko količino vlaknin, enako je tudi z vitamini in minerali, pa tudi z esencialnimi maščobnimi kislinami."
Nupo dietna prehrana telesu ne odreka tistih nujnih in osnovnih snovi, ponudi mu jih v najmanjših potrebnih količinah.
Slovenci pojemo preveč ogljikovih hidratov in maščob
Ko kandidati opustijo tudi drugo fazo diete, torej nizkokalorične diete, v kateri Nupo dietno prehrano kombiniramo z zdravimi živili, morajo v svoj vsakdan vpeljati čisto nov prehranjevalni režim, to pa pomeni čisto nov življenjski slog. "Sprememba življenjskega sloga je odvisna od vsakega posameznika, ugotoviti je treba, zakaj je sploh prišlo do slabih navad. Najpogostejša vzroka, ki pripeljeta do prekomerne telesne teže, sta neredno in napačno prehranjevanje. V Sloveniji na splošno zaužijemo preveč ogljikovih hidratov in maščob.
Pomemben vzrok je tudi pomanjkanje telesne aktivnosti – zelo redki so tisti, ki imajo prekomerno telesno težo in so hkrati tudi dovolj telesno aktivni. Pomembno se je zavedati tudi, da je treba spremeniti tudi naše nakupovalne navade in se poučiti o hranilnih vrednosti zdravih in nezdravih živil ," poudari Krofličeva, ki spodbuja ljudi, naj v trgovino gredo z nakupovalnim listkom, tako da bodo kupili samo tisto, kar bodo potrebovali za ves teden polnovrednih obrokov, ne pa tisto, kar bodo potrebovali zvečer pred televizijo ali pa za takrat, ko bodo zdolgočaseni ali žalostni.
Občasno si lahko privoščimo tudi kakšno kulinarično pregreho
Veliko število Slovencev še vedno stavi na tradicionalno slovensko prehrano, ki včasih zaradi narave dela ni bila tako škodljiva kot danes, ko večino delovnega dneva sedimo. "Preveč je belega kruha, bele moke in maščob," v resnici pa je treba jesti čim bolj raznoliko hrano, brez ekstremov na nobeni fronti, je prepričana Krofličeva. Pomembno je, da ne izpuščamo obrokov, da so grižljaji vedno skrbno načrtovani, da se s hrano ne tolažimo, občasno si lahko privoščimo tudi kakšno kulinarično pregreho, vendar samo takrat, ko smo dobre volje in praznujemo.
Vsebino omogoča Nupo