Sobota, 3. 5. 2014, 18.02
8 let, 6 mesecev
Vse poti vodijo v Rim (foto)
Rim je glavno mesto italijanske dežele Lacij, kot eno največjih evropskih mest pa ima več prebivalcev kot vsa Slovenija – več kot dva milijona in pol. Razteza se na bregovih vijugaste reke Tibere in na sedmih mestnih gričih. Večno mesto z bogato zgodovino pa je tudi ena najpriljubljenejših turističnih destinacij, kjer bi težko ostali zdolgočaseni. Nastanek mesta je nekoliko zabrisan, ena od legend pa govori, da naj bi ga 21. aprila leta 753 pr. n. št ustanovila brata Romul in Rem, od koder izvira tudi ime prestolnice.
Do Rima greste seveda lahko tudi z avtomobilom, a vam to, razen če boste nastanjeni v hotelu z varovanim parkiriščem, odsvetujemo. Ne le da je tamkajšnji promet kaotičen, Rimljani do avtomobilov ne gojijo takšnih čustev kot povprečen Slovenec. 90 % tamkajšnjih avtomobilov je močno opraskanih, udrtih in za silo polepljenih z lepilnim trakom. Ob bočnem parkiranju pa Rimljani za svoj avto naredijo prostor tako, da malo izrinejo avto pred in za njimi. Parkirna mesta so v večini plačljiva, vlomi pa so pogosti.
Eden najbolj znanih vodnjakov v Rimu je Fontana di Trevi, ki jo je v 18. stoletju izdelal Nicola Salvi, znana pa je tudi po filmu La Dolce Vita. Okoli nje je čez dan ogromna gneča, redarji pa s piščalkami ves čas opozarjajo tiste, ki jih mika skok v vodo. V vodnjak lahko za srečo čez ramo vržete kovanec. Mimogrede, kovance oblasti vsaka dva tedna poberejo iz vodnjaka, v tem času pa se v njem nabere okoli dva tisoč evrov.
Ko se utrudite, lahko posedate na Španskih stopnicah, kjer je sicer ogromno utrujenih turistov in barvitih rož. Arhitekturno bogata Piazza Navona privablja številne slikarje in ulične umetnike, a pazite – če se boste z njimi fotografirali, se od vas pričakuje, da odprete tudi denarnico. Zavijte tudi v Panteon, tempelj, posvečen vsem rimskim bogovom. Na vrhu kupole je odprtina, skozi katero opoldne posije sonce. Verjetno ni treba posebej omenjati, da je Rim poln cerkva in bazilik z bogato dediščino, ki si jih lahko ogledate poleg obiska Vatikana.
Piazza del Popolo stoji na začetku (ali koncu) nakupovalne ulice Via del Corso, na njenem drugem koncu pa stoji spomenik Viktorja Emanuela II. Ob vstopu v Vatikan poglejte še grad Sant' Angelo.
Na Porta Portese vas ob nedeljah čaka glasen bolšji trg, kjer lahko kupite vse, od oblačil do hrane in pohištva. Rim si lahko ogledate tudi z reke, ustavite se še na Tiberskem otoku, od koder se lahko sprehodite po ozkih ulicah predela Trastevere.
Rim ima tudi piramido, morda pa vas bo nekoliko presenetilo, da poleg golobov in galebov po mestu letajo tudi papige, po mestu pa rastejo palme in pomarančevci.
Nakupovalna evforija vlada v priljubljeni ulici Via del Corso, kjer najdete trgovine z ulično modo kot tudi tiste za zapravljivce z globljim žepom. Nekoliko iz središča mesta so tudi večja nakupovalna središča, po mestnih ulicah pa boste srečali tudi številne priseljence s stojnicami s kitajskimi ponaredki po resnično smešnih cenah. Če nimate namena ničesar kupiti, nikar ne pokažite zanimanja, saj se jih ne boste zlepa rešili.
Če za Burberryjev šal ne bi odšteli 700 evrov, vam ga vsiljivo prijazen gospod v sosednji ulici ponudi za 2 evra, če imate dovolj potrpljenja, pa ga na koncu lahko kupite za 50 centov, pri čemer se vam bo človek kar zasmilil. O kakovosti ne bomo razpravljali, a na prvi (zelo hiter) pogled so videti enako. Cene hrane so podobne našim, kavica v središču mesta pa je lahko zelo draga, zato jo raje spijte tri ulice stran, kjer bo občutno cenejša.